Czym różni się skóra odwodniona od skóry suchej i jak o nią dbać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Właściwe rozpoznanie typu cery i jej właściwości jest kluczowe w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Skóra odwodniona często mylona jest z suchą. Podpowiadamy, co charakteryzuje oba typy, jakie są między nimi różnice i jak właściwie dbać o skórę odwodnioną.

Czym różni się skóra odwodniona od skóry suchej i jak o nią dbać?

Czym charakteryzuje się skóra odwodniona?

Do odwodnienia skóry dochodzi na skutek wyparowania z naskórka większej ilości wody, niż jej głębsze warstwy skóry są w stanie dostarczyć. Jeśli towarzyszy temu brak nawilżania, zaburzeniu ulega jej funkcjonowanie i w efekcie skóra staje się bardzo delikatna, cienka i znacznie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Odwodnieniu może ulec każdy typ cery, nawet tłusta. Przejawia się to odczuwaniem napięcia i ściągnięcia oraz dyskomfortem w obrębie twarzy podczas działania takich czynników jak wiatr, klimatyzacja, suche powietrze, czy promieniowanie UV.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Skóra sucha. Jakie są jej właściwości?

Do prawidłowego funkcjonowania każdej skóry potrzebne jest wytwarzanie sebum. Jeżeli jego produkcja jest mniejsza niż zapotrzebowanie, skórze zaczyna brakować istotnych lipidów, wskutek czego zmniejsza się poziom nawilżenia i skóra ulega przesuszeniu. Odczuć można wówczas szorstkość, zmatowienie i widocznie złuszczający się naskórek. Po umyciu wodą jest jeszcze bardziej sucha i ściągnięta oraz pieczę.[1]

Skóra odwodniona i sucha – różnice

Skóra odwodniona tylko czasami objawia się uczuciem ściągnięcia i potrzebuje nawilżenia, podczas gdy sucha – nawilżenia i natłuszczania. Ponadto cera odwodniona dotyczy wyłącznie skóry twarzy, podczas gdy w przypadku suchości, problem występuje na całym ciele, w szczególności na dłoniach, stopach, łokciach i rękach. Skóra odwodniona może także dotyczyć wszystkich rodzajów cery. Sucha jest po prostu jednym z nich.

Jak pielęgnować skórę odwodnioną?

Skóra odwodniona wyjątkowo źle toleruje produkty o działaniu wysuszającym, toniki i preparaty odtłuszczające. Idealnym wyjściem są więc kremy dedykowane skórze odwodnionej. Korzystny wpływ będzie mieć również płyn micelarny i krem z odpowiednim składem, zawierający takie substancje jak:

  • kwas hialuronowy,
  • sorbitol,
  • glicerol,
  • kolagen,
  • ceramidy.

Zbawienne działanie wykazują również naturalne i skoncentrowane oleje Bio Oil, dostarczające skórze wszystkich niezbędnych składników do regeneracji i właściwej pielęgnacji.

[1] http://www.zs1.katowice.pl/doki/tech_usl_fryz/technik.uslug.fryzjerskich_514%5B02%5D_z1.01_u.pdf

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *