
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Właściwe rozpoznanie typu cery i jej właściwości jest kluczowe w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Skóra odwodniona często mylona jest z suchą. Podpowiadamy, co charakteryzuje oba typy, jakie są między nimi różnice i jak właściwie dbać o skórę odwodnioną.
Do odwodnienia skóry dochodzi na skutek wyparowania z naskórka większej ilości wody, niż jej głębsze warstwy skóry są w stanie dostarczyć. Jeśli towarzyszy temu brak nawilżania, zaburzeniu ulega jej funkcjonowanie i w efekcie skóra staje się bardzo delikatna, cienka i znacznie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.
Odwodnieniu może ulec każdy typ cery, nawet tłusta. Przejawia się to odczuwaniem napięcia i ściągnięcia oraz dyskomfortem w obrębie twarzy podczas działania takich czynników jak wiatr, klimatyzacja, suche powietrze, czy promieniowanie UV.
Do prawidłowego funkcjonowania każdej skóry potrzebne jest wytwarzanie sebum. Jeżeli jego produkcja jest mniejsza niż zapotrzebowanie, skórze zaczyna brakować istotnych lipidów, wskutek czego zmniejsza się poziom nawilżenia i skóra ulega przesuszeniu. Odczuć można wówczas szorstkość, zmatowienie i widocznie złuszczający się naskórek. Po umyciu wodą jest jeszcze bardziej sucha i ściągnięta oraz pieczę.[1]
Skóra odwodniona tylko czasami objawia się uczuciem ściągnięcia i potrzebuje nawilżenia, podczas gdy sucha – nawilżenia i natłuszczania. Ponadto cera odwodniona dotyczy wyłącznie skóry twarzy, podczas gdy w przypadku suchości, problem występuje na całym ciele, w szczególności na dłoniach, stopach, łokciach i rękach. Skóra odwodniona może także dotyczyć wszystkich rodzajów cery. Sucha jest po prostu jednym z nich.
Skóra odwodniona wyjątkowo źle toleruje produkty o działaniu wysuszającym, toniki i preparaty odtłuszczające. Idealnym wyjściem są więc kremy dedykowane skórze odwodnionej. Korzystny wpływ będzie mieć również płyn micelarny i krem z odpowiednim składem, zawierający takie substancje jak:
Zbawienne działanie wykazują również naturalne i skoncentrowane oleje Bio Oil, dostarczające skórze wszystkich niezbędnych składników do regeneracji i właściwej pielęgnacji.
[1] http://www.zs1.katowice.pl/doki/tech_usl_fryz/technik.uslug.fryzjerskich_514%5B02%5D_z1.01_u.pdf
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły