Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nie wyobrażamy sobie wizyty u stomatologa, ginekologa, a nawet kosmetyczki bez fotela zabiegowego. Jaki powinien być, aby dobrze spełniał swoją funkcję? Jaki fotel najlepiej służy lekarzom i pacjentom?

Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel zabiegowy?

Ponieważ chory spędzi w nim od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, nadrzędną kwestią jest nie tylko estetyka (na szczęście jakość z epoki PRL-u odeszła już do lamusa), ale przede wszystkim praktyczność i komfort. Także lekarz musi mieć możliwość takiego ułożenia ciała pacjenta, by zabieg mógł być wykonany swobodnie i bezpiecznie.

Trzy istotne cechy dobrego fotela to możliwość regulacji, funkcjonalność i sterylność.

Nie wyobrażamy już sobie foteli bez możliwości regulacji (mechanicznej bądź bardziej precyzyjnej elektronicznej) poszczególnych części, jak siedzisko, zagłówek, podnóżek czy podłokietniki. Podobnie oczywista jest możliwość obrotu – wiele foteli można obrócić od 45 do 360 stopni. Istnieją też fotele z dzielonym podnóżkiem, przydatne zarówno w gabinecie ginekologicznym, jak i podologicznym. Z kolei fotele rehabilitacyjne pozwalają przyjąć pacjentowi wygodną pozycję leżącą.

Wiele foteli pozwala na zamocowanie dodatkowych elementów jak podparcia, podnóżki, kółka z hamulcami (niezbędne w fotelach pooperacyjnych, pozwalających przewieźć pacjenta po wykonaniu zabiegu do sali pooperacyjnej), wysięgniki przydatne do podawania kroplówki.

Ważną kwestią jest też wytrzymałość (w tym możliwie największy udźwig) oraz odporność na korozję, działanie środków chemicznych, dezynfekcyjnych, substancji biologicznych jak krew, pot czy mocz. Dla zachowania higieny fotele obijane są specjalnym tworzywem w sposób bezszwowy. Ułatwia to zarówno sprzątanie, jak i nie pozwala bakteriom przedostać się pod materiał. Dobrze wykonany fotel powinien służyć wiele lat.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przykłady foteli zabiegowych

Czy istnieje uniwersalny fotel zabiegowy? Owszem, można spotkać takie fotele, na przykład do pobierania krwi czy drobnych zabiegów medycznych. Jednak im bardziej specjalistyczna gałąź medycyny, tym bardziej lekarzowi będzie potrzebny taki mebel, którego funkcje najlepiej posłużą jego pacjentom. Czym innym powinien cechować się fotel używany do przewozu chorych w karetce pogotowia, inne cechy będą ważne w fotelu do zabiegów laryngologicznych, zupełnie odmienne zaś dla pacjentów gabinetu ginekologa.

Spójrzmy na dwa modele foteli (jedne z wielu), które możemy nabyć w sklepie Meble medyczne: Foza Multi i Foza Surgi.

Ten pierwszy wydaje się być bardziej uniwersalny. Wielozadaniowy fotel zabiegowy z możliwością regulacji oparcia, siedziska, segmentu podudzia czy podłokietników – zarówno mechaniczną, jak i elektryczną – świetnie sprawdzi się nie tylko w stacjach krwiodawstwa czy podczas drobnych zabiegów chirurgicznych lub profilaktycznych badan. Dzięki wygodnemu nagłówkowi i możliwości dostosowania wszystkich segmentów zapewni komfort pacjentom podczas długotrwałych chemioterapii czy dializ. Można do niego dołączyć niewielki stolik czy blat, a kółka mają możliwość blokady. Co ważne, pozwala on przyjąć pacjentowi zarówno pozycję siedzącą, półleżącą, leżącą, jak i pozycję Trendelenburga, istotną podczas rehabilitacji oddechowej, w medycynie ratunkowej czy ginekologii i położnictwie.

Z kolei fotel Foza Surgi przeznaczony jest głównie do zabiegów w chirurgii twarzowo-szczękowej, chirurgii jamy ustnej, stomatologii i okulistyce. Regulowane siedzisko, podłokietniki (zamiast nich można skorzystać z barierek bocznych) czy zagłówek pozwalają pacjentowi zająć optymalną dla niego pozycję. Dzięki specjalnemu zagłówkowi chory może bezpiecznie oprzeć głowę. Jego kształt pomaga, by chory nie wykonywał niebezpiecznych ruchów – co jest bardzo ważne w tych dziedzinach chirurgii. Co ważne, fotel może być sterowany elektronicznie włącznie z wybraniem optymalnej pozycji dla stałego pacjenta.

Fotel zabiegowy FoZa Surgi

Fotel zabiegowy FoZa Surgi

Jakość jest ważna

Producent obu foteli zadbał o jakość wykonania. Podstawy foteli, siedziska czy pleców posiadają osłony z tworzywa ABS. Tapicerkę można wybrać w 18 odcieniach – takich, które będą pasowały do wystroju szpitala, przychodni, sanatorium czy prywatnego gabinetu. Bezszwowe nakrycie pozwala na zachowanie higieny podczas zabiegu. Pamiętajmy też o certyfikatach, bez których meble medyczne nie mogą być dopuszczone do użytkowania ani w Polsce, ani w Europie. U.B.M Katarzyna Kotasińska zadbała o to, by jej meble spełniały odpowiednie normy, a w końcu bezpieczeństwo i komfort obsługi są tym, co pomaga choremu szybciej dojść do zdrowia.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *