
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Farbowanie w domu to obecnie chętnie wybierane rozwiązanie, kiedy chcemy przeprowadzić prawdziwą metamorfozę swojego wizerunku lub po prostu nieco odświeżyć wygląd. Szeroki wybór produktów do koloryzacji sprawia, że ten zabieg stał się wyjątkowo prosty, a efekt w wielu przypadkach nie odbiega zbytnio od tego, co uzyskalibyśmy przy pomocy profesjonalnego fryzjera. I chociaż jakość oferowanych farb do włosów wzrasta z roku na rok, to jednak nie zapominajmy, że aplikacja jakiegokolwiek kosmetyku powinna się odbywać z pewną dozą ostrożności, m.in. przez wzgląd na ryzyko wystąpienia alergii. Czy farba do włosów również może być powodem reakcji alergicznej?
Farba do włosów o dowolnym kolorze, którą znajdziemy obecnie na półkach w drogerii czy w supermarkecie, dość znacząco różni się od tej, która powstawała jeszcze kilka lat temu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci kosmetyków do koloryzacji starają się nieustannie doskonalić swoje formuły. W zakresie farb do włosów są to m.in. działania opierające się na zminimalizowaniu ilości potencjalnie niebezpiecznych substancji (które mogą być szkodliwe, jeśli będą stosowane w nadmiarze), ale też dodatki w postaci licznych substancji odżywczych. Dzięki temu aktualne farby do włosów nie tylko mniej obciążają nasze włosy, ale też pielęgnują je w trakcie farbowania – a to wszystko wciąż może prowadzić do intensywnego, pełnego blasku koloru.
Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że choć farbowanie w domu to dość prosty i zarazem skuteczny zabieg, to wciąż należy być ostrożnym. Mimo wszystko każda farba do włosów powstaje na bazie dość silnych substancji, a przede wszystkim nie sposób przewidzieć, na który ze składników będziemy indywidualnie uczuleni. Jeżeli po zaaplikowaniu kremu koloryzującego pojawi się uczucie ciepła, swędzenia czy pieczenia, produkt należy natychmiast zmyć.
Najskuteczniejszym sposobem na to, by farbowanie w domu było bezpieczne, jest wcześniejsze przeprowadzenie prostego testu uczuleniowego. Należy go wykonać najlepiej na 48 godzin przed planowanym farbowaniem. Na czym to dokładnie polega? Wystarczy nałożyć odrobinę farby do włosów w jakimś mało widocznym miejscu, np. za uchem. Alternatywnie może to być zgięcie łokcia. Po tym odczekujemy kilka minut i następnie zmywamy produkt ze skóry. Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych dni nie pojawią się żadne niepożądane objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy pęcherze, możemy bez przeszkód przystąpić do samego farbowania.
Bardzo istotne jest to, by test uczuleniowy przeprowadzać przed każdą koloryzacją – nawet jeśli od lat używamy tej samej farby do włosów. Wynika to z faktu, że w międzyczasie producent może dokonać pewnych zmian w formule produktu, co niekoniecznie musi być zaznaczone poprzez odświeżony wygląd opakowania czy napis na pudełku. Wykonanie testu uczuleniowego pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji, jakie może nieść za sobą uczulenie. Podrażnienia skóry głowy to jeden z wielu symptomów, z którymi możemy mieć do czynienia na skutek reakcji alergicznej.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły