Czy farba do włosów może uczulać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Farbowanie w domu to obecnie chętnie wybierane rozwiązanie, kiedy chcemy przeprowadzić prawdziwą metamorfozę swojego wizerunku lub po prostu nieco odświeżyć wygląd. Szeroki wybór produktów do koloryzacji sprawia, że ten zabieg stał się wyjątkowo prosty, a efekt w wielu przypadkach nie odbiega zbytnio od tego, co uzyskalibyśmy przy pomocy profesjonalnego fryzjera. I chociaż jakość oferowanych farb do włosów wzrasta z roku na rok, to jednak nie zapominajmy, że aplikacja jakiegokolwiek kosmetyku powinna się odbywać z pewną dozą ostrożności, m.in. przez wzgląd na ryzyko wystąpienia alergii. Czy farba do włosów również może być powodem reakcji alergicznej?

Czy farba do włosów może uczulać?

Farba do włosów a reakcja alergiczna

Farba do włosów o dowolnym kolorze, którą znajdziemy obecnie na półkach w drogerii czy w supermarkecie, dość znacząco różni się od tej, która powstawała jeszcze kilka lat temu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci kosmetyków do koloryzacji starają się nieustannie doskonalić swoje formuły. W zakresie farb do włosów są to m.in. działania opierające się na zminimalizowaniu ilości potencjalnie niebezpiecznych substancji (które mogą być szkodliwe, jeśli będą stosowane w nadmiarze), ale też dodatki w postaci licznych substancji odżywczych. Dzięki temu aktualne farby do włosów nie tylko mniej obciążają nasze włosy, ale też pielęgnują je w trakcie farbowania – a to wszystko wciąż może prowadzić do intensywnego, pełnego blasku koloru.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że choć farbowanie w domu to dość prosty i zarazem skuteczny zabieg, to wciąż należy być ostrożnym. Mimo wszystko każda farba do włosów powstaje na bazie dość silnych substancji, a przede wszystkim nie sposób przewidzieć, na który ze składników będziemy indywidualnie uczuleni. Jeżeli po zaaplikowaniu kremu koloryzującego pojawi się uczucie ciepła, swędzenia czy pieczenia, produkt należy natychmiast zmyć.

Test uczuleniowy farby do włosów

Najskuteczniejszym sposobem na to, by farbowanie w domu było bezpieczne, jest wcześniejsze przeprowadzenie prostego testu uczuleniowego. Należy go wykonać najlepiej na 48 godzin przed planowanym farbowaniem. Na czym to dokładnie polega? Wystarczy nałożyć odrobinę farby do włosów w jakimś mało widocznym miejscu, np. za uchem. Alternatywnie może to być zgięcie łokcia. Po tym odczekujemy kilka minut i następnie zmywamy produkt ze skóry. Jeżeli w ciągu dwóch najbliższych dni nie pojawią się żadne niepożądane objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy pęcherze, możemy bez przeszkód przystąpić do samego farbowania.

Bardzo istotne jest to, by test uczuleniowy przeprowadzać przed każdą koloryzacją – nawet jeśli od lat używamy tej samej farby do włosów. Wynika to z faktu, że w międzyczasie producent może dokonać pewnych zmian w formule produktu, co niekoniecznie musi być zaznaczone poprzez odświeżony wygląd opakowania czy napis na pudełku. Wykonanie testu uczuleniowego pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji, jakie może nieść za sobą uczulenie. Podrażnienia skóry głowy to jeden z wielu symptomów, z którymi możemy mieć do czynienia na skutek reakcji alergicznej.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *