Procesy przenikania przez skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Procesy przenikania przez skórę odpowiedzialne są za przedostawanie się tzw. substancji czynnych preparatów kosmetycznych do głębokich warstw skóry. Dzięki tego rodzaju zjawiskom kosmetyki mogą zadziałać w szybszym tempie, a sam zabieg staje się bardziej efektywny.

Procesy przenikania przez skórę

Skóra stanowi zewnętrzną powłokę organizmu, która chroni przed działaniem czynników środowiska zewnętrznego. Mimo to, pewne cząsteczki wykazują zdolność przenikania w jej głębsze warstwy przedostając się nawet do naczyń krwionośnych, w wyniku czego rozprowadzane są po całym ustroju.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Procesy przenikania przez skórę

Przenikanie związków aktywnych przez naskórek możliwe jest przez:

  • drogę transepidermalną (przez warstwę rogową naskórka);
  • gruczoły potowe, łojowe oraz mieszki włosowe;
  • drogę międzykomórkową – związki aktywne przenikają między komórkami naskórka. Związki aktywne przenikają przez lipidowe elementy cementu międzykomórkowego i wykorzystywane są przez cząsteczki lipofilowe i amfifilowe;
  • drogę przezkomórkową – składniki kosmetyków wnikają do wnętrza komórek, gdzie przedostają się do innych na drodze dyfuzji. Jest charakterystyczna dla niewielkich cząsteczek.

Warstwa rogowa naskórka pełni rolę ochronną, z tego względu, że ogranicza wnikanie związków pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Tym samym utrudnia również przedostanie się pożądanych składników aktywnych obecnych w kosmetykach. Na szczęście istnieją metody, które wspomagają tzw. transport przeznaskórkowy, dzięki czemu cząsteczki aktywne mogą przedostać się do wnętrza skóry.

Do metod tych należy:

  • pozbycie się filmu hydro-lipidowego – pozbycie się warstwy ochronnej ułatwia penetrację związków aktywnych;
  • korzystanie ze środków okluzyjnych – okluzja to zjawisko polegające na wytworzeniu na skórze bariery, która będzie nieprzepuszczalna dla wody, dająca efekt jej nawilżenia. Powstaje to w wyniku dodawania do kosmetyków, składników, które nie wnikają w głąb skóry pozostając tylko na jej powierzchni i tworząc tzw. warstwę nieprzepuszczalną dla wody. Z kolei znajdujące się pod nią wilgotne środowisko wspomaga przedostawanie się związków aktywnych do wnętrza skóry. Przykładem tego rodzaju substancji jest wazelina, parafina;
  • poprawa krążenia skórnego – zwiększone krążenie skóry przyczynia się do polepszenia wchłanialności substancji aktywnych. Taki efekt można uzyskać przez dodanie do kosmetyków związków wpływających na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Możliwe jest to również dzięki wykonaniu masażu lub naświetlania światłem podczerwonym;
  • stosowanie promotorów przejścia – to składniki preparatów, które ułatwiają drogę składnikom aktywnym do przedostania się w głębsze warstwy skóry. Należą do nich np. oleje roślinne (słonecznikowy, z ogórecznika, z pestek winogron, z wiesiołka), a także składniki powierzchniowo czynne.

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.
  2. Czerwonka W., Puchalska D., Lipińska M., Habrat A., Mechanizmy i metody przenikania substancji czynnych przez barierę lipidową skóry, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *