Pieprzyki – co warto o nich wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pieprzyki, nazywane również znamionami barwnikowymi, występują niemal na każdym ciele człowieka. Posiadają różne odcienie od czerwonego, przez brązowe, w niektórych przypadkach nawet czarne. Ich zabarwienie uwarunkowane jest ilością komórek barwnikowych skóry (melanocytów).

Pieprzyki - co warto o nich wiedzieć?

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyk to zmiana skórna zbudowana z komórek barwnikowych tzw. melanocytów, które namnażając się w jednym miejscu tworzą skupisko w postaci tzw. pieprzyka. Powszechnie istnieje opinia, że to nasze geny odpowiedzialne są za powstawanie znamion. Z niektórymi się rodzimy, inne z kolei pojawiają się na skórze z wiekiem.

Ilość obecnych na skórze pieprzyków uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Należy do nich fototyp skóry, predyspozycje genetyczne, czas jaki eksponujemy skórę na słońcu, a także wiek.

Rodzaje pieprzyków

Znamiona barwnikowe dzielimy na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • melanocytowe – mogą posiadać różny wygląd oraz występować w różnych miejscach na ciele. Nie należą do zmian groźnych. Mogą być płaskie lub zwiększać swój rozmiar z biegiem czasu i wzrostem ciała. Z czasem ich ilość zwiększa się, zwłaszcza w okresie menopauzalnym;
  • komórkowe – wykazują różne kształty oraz różne zabarwienie od różowego, przez brązowy aż po czarny.

Pieprzyki, które pojawiają się na skórze ocenia się przy pomocy 5-stopniowej skali:

  • A – asymetria – jeśli znamię posiada znaczną asymetrię wówczas świadczy to o zwiększonym ryzyku przekształcenia się go w czerniaka;
  • B – brzegi – nieregularne brzegi zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka;
  • C – kolor – nierównomierne wybarwienie pieprzyka może wskazywać na czerniaka;
  • D – średnica – jeśli pieprzyk posiada średnicę większą niż 0,5 cm może przekształcić się w czerniaka;
  • E – rozwój – zmiana wyglądu pieprzyka zmienia się w przeciągu 3 ostatnich miesięcy.

Pieprzyki mogą być wrodzone lub nabyte. Te pierwsze występują na skórze od urodzenia, z kolei nabyte mogą pojawiać się na jej powierzchni przez całe życie. Znamiona te mogą posiadać charakter łagodny, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia oraz życia, a także złośliwy, których obecność może mieć poważne konsekwencje.

W związku z tym tak bardzo ważna jest kontrola lekarska i obserwacja każdej nowo powstałej zmiany na ciele i w razie potrzeby podjęcie odpowiednich działań.

Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków jest dość częstym rozwiązaniem u osób, które ze względów zdrowotnych lub estetycznych chcą pozbyć się znamion, szczególnie jeśli występują w miejscach permanentnie eksponowanych. Należy zaznaczyć, że nie każdy pieprzyk nadaje się do usunięcia. Lekarze natomiast często zalecają, aby usuwać te, które stale poddawane są nasłonecznieniu lub występują w miejscach wrażliwych, w których często dochodzi do podrażniania odzieżą lub inną częścią ciała.

Lekarz posiada 3 metody pozbywania się znamion. Należy do nich:

  • zabieg chirurgiczny;
  • laser;
  • elektrokoagulacja.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *