Oparzenia słoneczne – jak temu zaradzić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Oparzenia słoneczne to reakcja organizmu wywołana zbyt długą ekspozycją skóry na działanie promieni UV. Oparzenia tego typu mogą być wynikiem intensywnego plażowania, a także częstego lub długiego korzystania z solarium.

Oparzenia słoneczne - jak temu zaradzić?

Oparzenia słoneczne stanowią przykrą dolegliwość nierozsądnego plażowania lub częstego spędzania czasu w solarium. Należy jednak zaznaczyć, że mądre korzystanie ze słońca ma zbawienny wpływ na organizm. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, aktywuje syntezę wielu hormonów, a także umożliwia produkcję witaminy D.

Jakie objawy wywołują oparzenia słoneczne?

Oparzenia I stopnia – objawiają się głównie zaczerwienieniem skóry, a także związanym z tym bólem. Dolegliwości te jednak ustępują po upływie 3 dni. Rumieniowi często towarzyszy świąd skóry i pieczenie. W leczeniu tego rodzaju oparzeń wykorzystuje się okłady z kwasu borowego, zimnej wody, maści o działaniu chłodzącym, preparatów nawilżających, natłuszczających i regenerujących. W oprzeniach I stopnia dobrze sprawdzają się również naturalne produkty tj. kefir, maślanka, zsiadłe mleko oraz jogurt naturalny, które przynoszą natychmiastową ulgę skórze.

Oparzenia II stopnia – stanowią poważniejszy problem, ponieważ oprócz towarzyszącego bólu występuje silne zaczerwienienie oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Zmiany utrzymują się dłużej, nawet do kilku tygodni. W celu załagodzenia objawów oparzeń II stopnia stosuje się przeciwobrzękowe maści steroidowe, preparaty osuszające oraz chroniące przed infekcją bakteryjną uszkodzoną skórę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Oparzenia III stopnia – dotyczą zarówno naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Osoba, u której występuje taki rodzaj oparzenia, nie czuje żadnej reakcji na dotyk, co wynika z uszkodzenia jej receptorów czuciowych. Oparzenia słoneczne III stopnia występują bardzo rzadko.

Oparzenia słoneczne – jak temu zaradzić?

Jeśli na ciele zauważymy pierwsze symptomy oparzeń słonecznych należy natychmiastowo reagować.
Pierwszym krokiem jest zejście ze słońca w zacienione miejsce i schłodzenie podrażnionej skóry. Dodatkowo zaleca się skorzystanie z chłodnego prysznica, a jeśli nie jest to możliwe, zastosować zimny okład najlepiej ze słodkiej wody.

Następnie należy zaaplikować na skórę maść lub krem z zawartością alantoiny lub panthenolu. Przez kolejne dni bardzo ważne jest, aby smarować skórę kremem z filtrem oraz chronić ją przed wysokimi temperaturami.

Objawem oparzeń II stopnia są m.in. pęcherze, których pod żadnym pozorem nie należy przekłuwać. Występujący w nim płyn surowiczy zbudowany jest głównie z białka, który stanowi idealnie pożywienie dla bakterii chorobotwórczych. Posiadając oparzenia II stopnia należy również niezwłocznie udać się na konsultację lekarską, szczególnie gdy występują objawy ogólne, pod postacią podwyższonej temperatury ciała, zawrotów, bólu głowy oraz nudności.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Głównym aspektem w temacie ochrony skóry przed działaniem promieni UV jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Dostępne są zarówno w aptekach jak i w drogeriach, a w czasie okresu wakacyjnego nawet na plażach czy niewielkich kąpieliskach miejskich. Dodatkowo, aby zapobiegać powstawaniu oparzeń słonecznych na skórze należy:

  • pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia;
  • osłaniać głowę podczas przebywania na słońcu;
  • unikać ekspozycji skóry na słońcu w godzinach 10.00-14.00;
  • zasięgnąć informacji czy kosmetyki, które stosujemy nie wchodzą w reakcje z promieniami UV.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Rumień skóry powstały na skutek działania słońca można zniwelować przy użyciu jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka czy kefiru. Produkty te delikatnie ochładzają podrażniony naskórek oraz zapewniają mu nawilżenie i natłuszczenie. Mocną opaloną skórę, szczególnie na twarzy, zaleca się pielęgnować glinką kosmetyczną z dodatkiem z soku z cytryny oraz miodu. W łagodnych oparzeniach skóry stosuje się również ekstrakty roślinne (polecane w szczególności dla skóry dziecka). Powszechną metodą hamującą mediatory zapalenia skóry jest ekstrakt z cebuli oraz czosnku. Wszystko dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *