Zespół trzaskającego biodra – rodzaje, przyczyny, objawy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zespół trzaskającego biodra charakteryzuje się bolesnym i gwałtownym przesuwaniem się pasma biodrowo-piszczelowego nad krętarzem większym kości udowej, czemu może towarzyszyć słyszalny trzask. Problem ten dotyczy zwykle młodych sportowców wykonujących powtarzalne ćwiczenia z wykorzystaniem pełnego zakresu ruchu w stawie biodrowym.

Zespół trzaskającego biodra - rodzaje, przyczyny, objawy

Rodzaje zespołu trzaskającego biodra

Wyróżnia się dwie podstawowe formy schorzenia:

  • wewnątrzstawową;
  • zewnątrzstawową.

Wewnątrzstawowa spowodowana jest uszkodzeniem obrąbka lub chrząstki stawowej. Niekiedy przyczyną może być również obecność wolnego ciała obcego w jamie stawowej.

Forma zewnątrzstawowa, w zależności od nieprawidłowego ruchu danej struktury anatomicznej, dzieli się na dwa podtypy: zewnętrzny i wewnętrzny. W podtypie wewnętrznym zauważa się nieprawidłowy i nagły ruch ścięgna mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które w czasie ruchu biodra przeskakuje nad wyniosłością biodrowo-lędźwiową. Z kolei podtyp zewnętrzny manifestuje się w sytuacjach nagłego przeskakiwania pasma biodrowo-lędźwiowego lub mięśnia pośladkowego większego przez krętarz większy kości udowej.

Przyczyny

Zespół trzaskającego biodra może występować jednocześnie (lub po) z następującymi jednostkami chorobowymi:

  • zwyrodnienia stawów, RZS;
  • przebyte urazy lub zabiegi chirurgiczne w obrębie stawu biodrowego;
  • nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego;
  • stany zapalne ścięgien mięśni lub ich bliznowacenie;
  • wady postawy, np. koślawe kolana;
  • przeciążenie bioder, np. na skutek uprawianego sportu.

Podsumowując, biodro może przeskakiwać w momencie konfliktu tkanek miękkich z wystającymi fragmentami kości.

Objawy

Przesuwająca się składowa pasma ulega pogrubieniu i przerostowi. Niekiedy dochodzi do przeskakiwania zgrubiałego przyczepu przedniej części mięśnia pośladkowego średniego, który łączy się z pasmem biodrowo-piszczelowym. Jednocześnie dochodzi do podrażnienia i przerostu kaletki krętarzowej.

Objawy obejmują również:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • słyszalne, widzialne lub wyczuwalne dotykiem przesuwanie lub nagłe przeskakiwanie napiętego pasma biodrowo-piszczelowego nad brzegiem krętarza większego podczas przywodzenia zgiętej w biodrze kończyny, podczas jej skręcania na zewnątrz lub przy zginaniu i przywodzeniu uda;
  • ból podczas chodzenia w następstwie drażnienia zapalnie zmienionej kaletki krętarzowej.

Na poniższym filmie możemy zobaczyć pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty, który posiada zespół trzaskającego biodra:

Rozpoznanie

Jedną z metod diagnostycznych jest dynamiczna ocena zespołu trzaskającego biodra. Rozpoczyna się ją przykładając sondę ultrasonograficzną w płaszczyźnie strzałkowej. Głowa i szyjka kości udowej służą jako punkty orientacyjne w badaniu. W celu uwidocznienia ścięgna mięśnia prostego uda przesuwamy sondę bocznie oraz dogłowowo do wysokości kolca biodrowego przedniego dolnego.

W trakcie badania pacjent leży na plecach i wykonuje płynne ruchy kończyną dolną, przechodząc z pozycji neutralnej do odwiedzenia, zgięcia i rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym, po czym wracając do pozycji neutralnej.

Zespół trzaskającego biodra – leczenie

W większości przypadków satysfakcjonujące jest leczenie zachowawcze. Zaleca się odpoczynek, rozciąganie, leczenie przeciwzapalne oraz zaprzestanie intensywnych ćwiczeń. Iniekcje kortykosteroidów i leków miejscowo znieczulających są przydatne w leczeniu ewentualnego stanu zapalnego okolicznych pochewek i kaletek. Postępowanie zachowawcze pomaga wyeliminować dolegliwości bólowe pomimo utrzymującego się uczucia przeskakiwania.

Dodatkowo zaleca się ćwiczenia na korekcję postawy ciała oraz zabiegi zmniejszające wzmożone napięcie tkanek. Wiele korzyści przynosi stosowanie zabiegów fizykalnych, takich jak np. pole magnetyczne, laseroterapię, ultradźwięki czy krioterapię.

Inną metodą pomocniczą jest kinesiotaping. Zadaniem plastrów do tapingu jest zmniejszenie przyparcia pasma biodrowo-piszczelowego do krętarza większego, co w efekcie powoduje zmniejszenie tarcia.

Zobacz również: Zespół trzaskającego biodra – fizjoterapia.

W sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wskazane jest leczenie operacyjne. Zwykle wyborem jest artroskopia.

Bibliografia

  1. Dziak A., Tayara S. – Urazy i uszkodzenia w sporcie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 2000.
  2. Piechota M., Maczuch J., Skupiński J. – Zespół trzaskającego biodra w dynamicznym badaniu ultrasonograficznym, Juournal of Ultrasonography, 16/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *