Worki pod oczami mogą powstawać z różnych przyczyn, nawet z tak pozornie banalnych jak nieprzespana noc. Mimo to, nie należy bagatelizować tego rodzaju objawów. Obrzęki pod oczami mogą również świadczyć o zaburzeniach pacy nerek, tarczycy, a nawet serca.
Worki pod oczami stanowią problem wielu osób. Jak się okazuje dotyczy on nawet, co czwartej kobiety. Oprócz tego, że mogą świadczyć o dysfunkcji narządów wewnętrznych, mogą również stanowić defekt czysto kosmetyczny. Przede wszystkim nadają zmęczony wygląd twarzy, który częściowo można kamuflować makijażem.
Przyczyny powstawania worków pod oczami
Worki pod oczami to przede wszystkim skutek nagromadzenia się zbyt dużej ilości płynów w tkankach skóry. Bardzo często towarzyszą im cienie pod oczami spowodowane nierównomierną pigmentacją, a także płytkim unaczynieniem skóry.
Inną przyczyną pojawiania się worków pod oczami są uwarunkowania genetyczne. W takiej sytuacji występują one niezależnie od prowadzonego trybu życia i nie powinny powodować niepokoju.
Warto jednak zastanowić się nad faktem w przypadku, gdy worki pod oczami pojawiają się okresowo. Głównym powodem jest zaburzona praca układu limfatycznego, który nieprawidłowo odprowadza nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii.
Inne czynniki przyczyniające się do powstawania worków pod oczami to:
- zbyt mała ilość snu;
- permanentne zmęczenie;
- zbyt duży wysiłek fizyczny lub umysłowy;
- długotrwały stres;
- nadmierna ilość spożywanego alkoholu;
- palenie papierosów;
- niewłaściwa dieta bogata w duże ilości soli.
Worki pod oczami – o czym mogą świadczyć?
Nieco rzadziej przyczyną worków pod oczami mogą być stany chorobowe. W związku z tym pod szczególną uwagę należy wziąć:
- alergie – worki pod oczami jak i towarzyszące temu cienie bardzo często pojawiają się przy alergicznym nieżycie nosa (katar sienny). Nieco rzadziej występują przy atopowym zapaleniu skóry (AZS);
- zatrzymanie wody w organizmie – worki pod oczami mogą występować także na przebiegu chorób nerek (zespole nerczycowym, kłębuszkowe zapalenie nerek);
- niedoczynność tarczycy – podczas zaburzenia pracy tarczycy worki pod oczami to częsty objaw. Dodatkowo mogą występować obrzęki w obrębie całej twarzy.
Jak zlikwidować worki pod oczami?
Sposobów redukcji worków pod oczami jest wiele. Należą do nich m.in.:
- domowe sposoby;
- kosmetyki;
- zabiegi kosmetyczne.
1. Domowe sposoby.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie warunki spania. Worki pod oczami ulegną zmniejszeniu jeśli tuż przed pójściem spać wypijemy szklankę wody, wywietrzymy pokój oraz zapewnimy sobie sen na dopasowanej poduszce. Z kolei rano należy przemyć twarz chłodną wodą.
2. Kosmetyki.
Nieestetyczne worki pod oczami można zmniejszyć poprzez stosowanie lekkich kosmetyków o działaniu chłodząco-odświeżającym. Dobrze sprawdzą się również żele bądź kremy pobudzające krążenie krwi oraz limfy. Warto więc wybierać te z zawartością witaminy C, witaminy K, kofeiny, miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka oraz arniki górskiej.
Skuteczny będzie również makijaż wykorzystujący specjalne, kamuflujące tricki. Odwrócenie uwagi od nieestetycznych worków powinien zapewnić rozświetlacz oraz korektor pod oczy, który można również nanieść w wewnętrzne kąciki oczu.
3. Zabiegi kosmetyczne.
Jeśli worki pod oczami stają się uciążliwe warto zastanowić się nad profesjonalną pielęgnacją kosmetyczną. W tym celu sprawdzi się wykonanie drenażu limfatycznego okolic oczu, którego zadaniem jest poprawa krążenia limfy oraz innych płynów tkankowych.
Pomocne będą również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W tym przypadku zaleca się mezoterapię igłową, dzięki której pod skórę wstrzykiwane są związki aktywne takie jak kwas hialuronowy czy witamina C. Zabieg ma na celu poprawę krążenia oraz zwiększenie elastyczności skóry, co z kolei zmniejsza skłonność do gromadzenia się płynów ustrojowych w obrębie oczu.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |