Wypadanie włosów to schorzenie, z którym spotyka się duży procent społeczeństwa. Zdrowe zadbane i lśniące włosy to nie tylko wizytówka każdej kobiety, ale również element prawidłowego stanu zdrowia. Zrozumiałe jest więc jaki dyskomfort psychiczny może wywoływać u ludzi utrata włosów. Sprawdźmy zatem jakie mogą być tego przyczyny oraz co może o tym świadczyć.
Wypadanie włosów należy do procesów fizjologicznych, który występuje u każdego człowieka. Zjawisko to zachodzi każdego dnia, w ilości około 100 włosów. W takiej sytuacji nie ma się o co martwić. Problemy zwiastuje dopiero moment, kiedy codziennie zauważalna jest utrata więcej niż 100 włosów, a w ich miejscu nie pojawiają się nowe.
Wypadanie włosów – przyczyny
Wypadanie włosów może być spowodowane:
- wystąpieniem zaburzeń hormonalnych np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy;
- chorobami skóry głowy (grzybica, łojotokowe zapalenie skóry);
- łysieniem androgenowym – dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet;
- lekami, szczególnie stosowanymi w chemioterapii, ale również środkami antykoncepcyjnymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi;
- zatruciami metalami ciężkimi (rtęć);
- restrykcyjną dietą;
- gwałtowną utratą masy ciała;
- przeziębieniem o charakterze przewlekłym;
- nieodpowiednim uczesaniem (zbyt ciasne upięcia włosów w postaci koka lub kucyka), zbyt mocne naciąganie włosów powoduje podrażnienie mieszków włosowych, czego efektem jest wypadanie włosów;
- zbyt częstym suszeniem włosów suszarką oraz stosowaniem prostownicy;
- paleniem papierosów;
- anoreksją;
- bulimią;
- chorobami psychicznymi;
- porodem – wypadanie włosów po urodzeniu dziecka związane jest ze spadkiem estrogenów w organizmie kobiety (należy zaznaczyć, że to jest utrata tymczasowa);
- silnym stresem bądź traumatycznymi przeżyciami;
- nadmierną ilością witaminy A w codziennej diecie;
- niewłaściwą pielęgnacją – zbyt częste farbowanie włosów oraz poddawanie ich zabiegom trwałej ondulacji.
Diagnostyka wypadania włosów
Osoby, których dotknął problem wypadania włosów powinny jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą – trychologiem. Wizyta obejmuje więc przeprowadzenie dokładnego wywiadu, aby móc rozpoznać przyczynę wypadania włosów. W trakcie diagnostyki należy również ustalić moment pojawienia się problemu (czy wystąpił on nagle, czy występuje od dłuższego czasu oraz czy pacjent w danym momencie przyjmuje leki). W przypadku kobiet istotne są informacje na temat ostatniej miesiączki, ciąży bądź menopauzy.
Po przeprowadzeniu wywiadu trycholog przechodzi do badania skóry głowy oraz włosów. Wykonuje je przy pomocy urządzenia o nazwie trychoskop. Ponadto w celu dalszej diagnostyki wyrywa kilka włosów, aby zbadać ich cebulki.
Zobacz również: Wizyta u trychologa – jak wygląda?
Leczenie
Jednym z podstawowych elementów leczenia problemu wypadania włosów jest przeprowadzanie zabiegów polegających na wcieraniu w skórę głowy środków o działaniu wzmacniającym, stosowanie odpowiedniej diety oraz higieny i ich pielęgnacji. Ponadto zaleca się korzystanie z technologii laserowej występującej pod postacią szczotek, bądź grzebieni emitujących światło. Ich zadaniem jest pobudzanie wzrostu włosów. Dzięki tego rodzajom zabiegom włosy stają się grubsze i mocniejsze.
Inną metodą leczenia problemu jakim jest wypadanie włosów jest ich zagęszczanie. Ten niechirurgiczny zabieg dedykowany jest szczególnie osobom, u których mieszki włosowe od długiego czasu nie wykazują żadnej aktywności. Metoda polega na zaaplikowaniu w miejscu łysienia tzw. mikroskóry, na której przymocowane są włosy indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta. Poprzez takie działanie można uzyskać efekt naturalnego wyglądu fryzury.
Ponadto w domowej pielęgnacji zaleca się stosowanie preparatów zawierających:
- kolagen – wpływa na regenerację włosów oraz nadaje im połysk;
- aloes – nawilża łodygę włosa oraz łodzi podrażnienia skóry głowy;
- witaminę A i E – chronią włosy przed szkodliwym działaniem promieni UV, ponadto przyspieszają regenerację włosa;
- ceramidy – wykazują działanie ochronne na łodygę włosa;
- olej jojoba, glicerynę i masło karite – zapewniają elastyczność włosom oraz zapobiegają utarcie wody z ich struktury.
Wypadanie włosów – profilaktyka
Oto najważniejsze kroki w zapobieganiu problemu jakim jest wypadanie włosów:
- unikanie stylizacji włosów na gorąco;
- minimalizowanie stresu i negatywnych emocji;
- stosowanie masażu skóry głowy w celu pobudzenia krążenia i stymulacji wzrostu włosów;
- nawadnianie organizmu od środka;
- rzucenie palenia papierosów;
- regularne podcinanie włosów;
- stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety.
Polecane produkty:
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ... Zobacz więcej... |