Cera wrażliwa to niezwykle wymagający rodzaj skóry, co przekłada się na wcale nie łatwą jej pielęgnację. Czym charakteryzuje się oraz jak prawidłowo o nią dbać? Podpowiadamy.
Cera wrażliwa należy do jednych z najtrudniejszych typów skóry. Jest dość wymagająca i nigdy nie wiadomo co tak naprawdę może jej zaszkodzić lub pomóc. Definiowana jest jako nadmiernie reagująca na czynniki zewnętrzne.
Charakterystyka cery wrażliwej
Cera wrażliwa charakteryzuje się skłonnością do alergii, pękania naczynek, pojawiania się zaczerwienień w wyniku działania niskich i wysokich temperatur. Skóra wrażliwa reaguje przede wszystkim na stres, warunki atmosferyczne oraz na składniki codziennej diety. Jej objawy to przede wszystkim uczucie pieczenia, swędzenia, ściągnięcia, rumień oraz wysypka. Cery wrażliwej można się nabawić np. poprzez niewłaściwą pielęgnację lub odziedziczyć w genach.
Istnieje kilka rodzajów skóry wrażliwej, ponieważ każdy jej typ może cechować się nadwrażliwością. W związku z tym wyróżnia się:
- skórę wrażliwą tłustą – rzadko występująca;
- skórę wrażliwą suchą – bardzo często występuje;
- skórę wrażliwą naczynkową – najczęściej spotykana.
Skóra wrażliwa reaguje na:
- substancje zapachowe;
- silny wiatr;
- promienie słoneczne;
- detergenty znajdujące się w kosmetykach;
- niską oraz wysoką temperaturę;
- zanieczyszczenia powietrza;
- pożywnie (np. ostre i gorące potrawy, kawa, alkohol).
Cera wrażliwa – pielęgnacja
Niekorzystnie na skórę wrażliwą wpływają kosmetyki kolorowe, intensywnie pachnące oraz takie, które zawierają w swoim składzie retinol, alkohol oraz kwasy owocowe. W związku z tym zamiast drogich kosmetyków o długim składzie, warto decydować się na naturalne, hipoalergiczne. Zwykle są one bezzapachowe i przede wszystkim nie zawierają sztucznych barwników. Bardzo istotna przy tego tego rodzaju skórze jest również ochrona przeciwsłoneczna. Zimą warto korzystać z tłustych kremów, latem z kolei z lekkich balsamów z wysokim filtrem.
Do demakijażu należy używać delikatnych, hypoalergicznych mleczek. Nie wolno kłaść się spać bez dokładnego oczyszczenia skóry. Szczególną uwagę należy poświęcić okolicy oczu. Należy delikatnie je przemywać wcześniej nasączonym płatkiem kosmetycznym. Najlepszym rozwiązaniem jest przyłożenie zwilżonego wacika do powieki i odczekać chwilę aż kosmetyki rozpuszczą się. Zabronione jest intensywne pocieranie skóry. Do demakijażu skóry wrażliwej niewskazane jest stosowanie żelu i mydła. Najlepszym rozwiązaniem są lekkie emulsje oraz dermatologiczne mydełka. W pielęgnacji domowej nie zaleca się stosować wody z kranu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z wody termalnej lub mineralnej. Ponadto skóra wrażliwa wymaga odpowiedniego nawilżania. W związku z tym, dla tego rodzaju cery najlepsze są kremy o krótkim składzie, działające nawilżająco, łagodząco i kojąco.
Warto zaznaczyć, że będąc posiadaczką skóry wrażliwej, nie można zbyt często wykonywać peelingów. Dodatkowo ze względu na to, że tego rodzaju cera ma skłonność do pojawiania się naczynek, warto wyposażyć się w krem na naczynka oraz zielony korektor maskujący zaczerwienienia.
Czego należy unikać mając wrażliwą cerę?
Cerze wrażliwej mogą zaszkodzić m.in. czynniki egzogenne, a więc wszystko to co pochodzi ze środowiska zewnętrznego i ma ze skórą bezpośredni kontakt lub czynniki endogenne, związane z pracą organizmu i posiadające na nią wpływ.
Do czynników endogennych zalicza się:
- hormony;
- stres;
- pot, który w przypadku atopowego zapalenia skóry nasila zmiany zapalne.
Do czynników egzogennych zalicza się:
- kosmetyki;
- woda;
- pocieranie skóry;
- pożywienie.
Cera wrażliwa – najczęściej popełniane błędy
- zbyt intensywne pocieranie – mechaniczne tarcie skóry usuwa z niej ochronną warstwę lipidów;
- zbyt silne kosmetyki – skóra wrażliwa nie lubi kosmetyków o szerokim składzie i intensywnym działaniu, szczególnie jeśli występuje w nich witamina A (retinol) czy witamina C.
- korzystanie z naparów ziołowych – mimo że zioła uznawane są za bezpieczną formę różnego rodzaju terapii czy pielęgnacji, to warto jednak uważać, ponieważ niektóre odmiany roślin mogą wywołać reakcję alergiczną, zwłaszcza na skórze wrażliwej.
- częsta zmiana kosmetyków – zbyt częsta i radykalna zmiana kosmetyków może wywoływać podrażnienia skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |