Odcisk na stopie – czym jest i jak go leczyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odcisk na stopie to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Zaniedbanie go powoduje ból niekiedy prowadząc do generacji stanu zapalnego. Czym dokładnie jest odcisk, jak się objawia oraz jak należy go leczyć?

Odcisk na stopie - czym jest i jak go leczyć?

Odcisk – czym dokładnie jest?

Odcisk na stopie to martwy naskórek, którego przyczyną jest długotrwałe tarcie lub nacisk na skórę. Zwykle spowodowany jest noszeniem niewygodnego obuwia. Odciski najczęściej tworzą się na podeszwie stopy oraz nad częściami kostnymi palców. W skutek permanentnego ucisku, skóra broni się w naturalny sposób wytwarzając komórki warstwy rogowej naskórka. Warto zaznaczyć, że odciski nie stanowią tylko problemu estetycznego. Czasami bywają bolesne, jednak nie są niebezpieczne dla zdrowia.

Odcisk na stopie – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powstawania odcisków na stopie należy:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, wywołującego ucisk na stopę lub zbyt luźnego powodującego otarcia naskórka;
  • nosze butów na wysokim obcasie, wywołując ucisk na przednią część stopy;
  • noszenie źle wyprofilowanego obuwia, w wyniku czego ciężar ciała jest źle rozkładany, a to z kolei powoduje miejscowy ucisk;
  • noszenie obuwia bez skarpetek.

Warto nadmienić, że na powstawanie odcisków, szczególnie narażone są osoby z płaskostopiem, wysokim podbiciem, a także z dysproporcjami w obrębie kości śródstopia, ostrogą piętową lub tzw. haluksami. Do innych przyczyn powstawania odcisków na stopie należą:

  • zapalenie stawów;
  • wady postawy;
  • nieprawidłowy sposób chodzenia;
  • nadwaga;
  • jogging;
  • wspinaczka górska.

Odcisk na stopie – objawy

Jednym z objawów wystąpienia odcisków na stopie są tzw. modzele lub nagniotki.

1. Modzele.

Modzele lokalizują się głównie na podeszwie stopy (paluchu, śródstopiu, pięcie). Przyjmują żółtawe lub szare zabarwienie, otoczone lekko zaczerwienioną skórą. Jeśli modzele są większych rozmiarów, wówczas mogą powodować ból podczas chodzenia.

2. Nagniotki.

Nagniotki to zrogowaciałe miejsca na podeszwie stóp, posiadające niewielkie rozmiary. Zwykle lokalizują się na palcach stóp, pomiędzy nimi lub w miejscach styczności palców z powierzchnią obuwia. Nagniotki charakteryzują się twardym rdzeniem, który dociera na głębokość skóry właściwej. W wyniku ucisku może dochodzić do parcia na włókna nerwowe, co powoduje silny ból.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odcisk na stopie – jak się go pozbyć?

W sytuacji gdy odciski nie posiadają dużych rozmiarów oraz nie wykazują skłonności do nawrotów, można w bardzo łatwy sposób usunąć je domowym sposobem.

Uwaga!

Zarówno nagniotków jak i modzeli nie należy ścinać ostrym ostrzem takim jak np. żyletka. Może to spowodować utworzenie się rany oraz doprowadzić do zakażenia.

Innymi sposobami pozbycia się uciążliwych odcisków są:

Najlepszy rezultat osiąga się gdy opatrunki aplikowane są na noc. Po ich usunięciu zmiękczony naskórek usuwa się tarką do stóp. Skutecznym sposobem są również okłady z kwasu salicylowego (można go sporządzić z dwóch tabletek aspiryny). Tego rodzaju masę nakłada się na zrogowaciałe miejsca, na podeszwę stóp i owija się folią pozostawiając ją na około 30 minut.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto zdecydować się na preparaty apteczne dostępne bez recepty. Zwykle są to łatwe w użyciu maści, żele, plastry lub płyny na bazie kwasu salicylowego. Działają one zmiękczająco i złuszczająco. Należy jednak uważać z ich stosowaniem i przestrzegać zaleceń dołączonych do opakowania, aby nie uszkodzić zdrowego obszaru skóry. Kiedy jednak samodzielne próby zlikwidowania odcisków nie dają rezultatów, wówczas należy skorzystać z pomocy specjalisty – podologa.

Odcisk na stopie – jak go uniknąć?

Aby zapobiegać powstawaniu odcisków na stopie, należy przede wszystkim nosić wygodne i dobrze dopasowane obuwie. Ponadto warto unikać zbyt obcisłych skarpetek i rajstop oraz zadbać o wady stóp jeśli takie występują np. haluks czy płaskostopie.

Bardzo ważną kwestią jest także właściwa pielęgnacja stóp, dzięki której nie dopuszczamy do gromadzenia się na nich martwych komórek naskórka. Stopy należy codziennie smarować kremem o właściwościach natłuszczających, nawilżających, zmiękczających. Dodatkowo wskazane jest stosowanie preparatów takich jak mocznik, kwas salicylowy, masło shea czy witamina A i witamina E. Raz w tygodniu można wymoczyć stopy w wodzie z ziołami lub ulubionym olejkiem zapachowym, a następnie złuszczyć podeszwę tarką lub pumeksem.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *