Cera normalna to niezwykle rzadko spotykany rodzaj skóry u osób dorosłych. Posiadają ją najczęściej dzieci do czasu wystąpienia okresu dojrzewania w wyniku, którego zachodzą zmiany hormonalne w całym organizmie. Czym charakteryzuje się cera normalna oraz jak należy o nią dbać?
Cera normalna – charakterystyka
Cera normalna to rodzaj skóry, którą chciałaby posiadać każda kobieta. Najczęściej jednak występuje ona u dzieci. W dotyku jest gładka, jędrna, matowa oraz posiada równomierny, promienny koloryt. Cechą charakterystyczną cery normalnej jest brak tendencji do jej przesuszania się i przetłuszczania. Ponadto osoby posiadające skórę normalną nie mają problemów takich jak pieczenie, ściąganie czy świąd skóry. Dodatkowo nie występuje jej zaczerwienienie czy wykwity skórne. Wszystko to sprawia, że skóra normalna uważana jest niemal za ideał i należy o nią dbać.
Pielęgnacja cery normalnej
Głównym celem pielęgnacji skóry normalnej jest utrzymanie równowagi, a więc nie należy nadmiernie jej natłuszczać ani przesuszać. Pielęgnacja tego rodzaju skóry powinna obejmować również dbanie o to, aby jak najdłużej utrzymywać jej prawidłowy stan oraz chronić przed szybkim starzeniem się czy odwodnieniem.
Kiedy skóra normalna jest młoda, wystarczająca jest właściwa, codzienna pielęgnacja. Polegać powinna na oczyszczaniu przy użyciu żelu, mleczka lub płynu micelarnego oraz aplikacji kremu zapewniającego nawilżenie. Podczas oczyszczania cery normalnej należy używać preparaty o neutralnym pH. Stosować delikatne peelingi oraz toniki bez zawartości alkoholu. Wśród stosowanych kosmetyków należy unikać mydeł zasadowych, ponieważ mogą silnie podrażnić naskórek, a w konsekwencji doprowadzić do jego przesuszenia się lub przetłuszczania.
Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji cery normalnej jest stosowanie maseczek o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Jednak nie należy stosować ich zbyt często, aby nie rozleniwić skóry. Ważną kwestią jest korzystanie z kremów z filtrem UV, zarówno latem jak i zimą.
Często dzieje się tak, że wraz z wiekiem skóra normalna zaczyna przekształcać się w cerę suchą. Dlatego w tym czasie należy wyjątkowo dbać o jej nawilżenie, aby nie dopuścić do szybszego starzenia się. Wskazane są więc kosmetyki do pielęgnacji o działaniu typowo nawilżającym, a także zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Po trzydziestym roku życia należy rozpocząć pielęgnację kosmetykami przeciwzmarszczkowymi.
Jakie kosmetyki stosować do cery normalnej?
W pielęgnacji cery normalnej należy stosować tylko preparaty przeznaczone dla tego rodzaju skóry.
1. Krem do demakijażu.
To specjalny kosmetyk do pielęgnacji skóry normalnej. Posiada dość gęstą konsystencję, jednak doskonale oczyszcza, nie odtłuszcza jej nadmiernie oraz chroni ją przed nadmierną utratą wody. Skład tego rodzaju kosmetyku opiera się na działaniu naturalnych olejków oraz ekstraktów roślinnych.
2. Mleczko do demakijażu.
To emulsja olej w wodzie lub woda w oleju. Zawiera wyciągi roślinne oraz naturalne olejki. Mleczko kosmetyczne jest zwykle produktem delikatnym, o działaniu łagodzącym i nawilżającym.
3. Tonik.
Tonik, najlepiej ten bez zawartości alkoholu, przywraca skórze naturalne pH. W przypadku pielęgnacji cery normalnej najlepiej wybierać takie, które zawierają naturalne składników jak np. kwas hialuronowy.
4. Krem nawilżający.
Krem nawilżający powinien być bogaty w filtry przeciwsłoneczne UVA i UVB, a także w ekstrakty o działaniu nawilżającym takie jak gliceryna, aloes czy algi.
5. Maseczka nawilżająca.
Zadaniem jej jest zapobieganie przesuszenia się skóry oraz zmiękczenie i uelastycznienie tkanek.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |