Gruczoł mlekowy człowieka – anatomia i funkcje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Gruczoł mlekowy (łac. glandula lactifera), inaczej gruczoł sutkowy (łac. glandula mammaria) to największy gruczoł naszego organizmu. Jest nieco zmienionym gruczołem potowym, który zamiast potu wydziela mleko. Gruczoł ten należy do bardzo ciekawych narządów w ciele człowieka, ponieważ pełny rozwój i swą czynność wykazuje tylko u kobiet.

Gruczoł mlekowy człowieka

Gruczoł mlekowy – anatomia

Gruczoł mlekowy należy do parzystych narządów w ciele człowieka. Oba gruczoły, tzw. piersi rozmieszczone względem siebie symetrycznie, zbudowane są z tkanki gruczołowej i podtrzymującej tkanki łącznej. Swym kształtem przypominają stożek. Kobiecy gruczoł mlekowy znajduje się na wysokości pomiędzy III a VII żebrem. Jego tylna część w znacznym stopniu spoczywa na mięśniu piersiowym większym, natomiast niewielka część boczna zlokalizowana jest na mięśniu zębatym przednim.

Budowa gruczołu mlekowego

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • tkanka gruczołowa;
  • tkanka tłuszczowa;
  • tkanka łączna;
  • sieć naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych;
  • sieć nerwów;
  • płaciki gruczołu sutkowego;
  • przewody mleczne;
  • sutek;
  • brodawka sutkowa;
  • otoczka brodawki.

Wielkość całego gruczołu mlekowego zależy przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej w nim występującej. W centralnej jego części znajduje się sutek. Zbudowany jest on z tkanki gruczołowej (ciała sutka) i ciała tłuszczowego, które go otacza. Nieco poniżej każdego z sutków zlokalizowana jest niedużych rozmiarów mocno zabarwiona brodawka sutkowa, a w około niej występuje równie mocno napigmentowane okrągłe pole zwane otoczką brodawki sutkowej.

Zarówno kształt jak i wielkość brodawek jest kwestią zmienną i indywidualną. Na otoczce brodawki sutkowej występują zmarszczki, które biegną do niej w sposób okrężny. Natomiast na całym jej obwodzie występuje spora ilość guzków, które posiadają gruczoły otoczki. To nic innego jak duże gruczoły kłębkowate oraz rozmieszczone wśród nich gruczoły łojowe i potowe. Wewnątrz otoczki biegną również włókna mięśni gładkich, które powiązane są z mięśniówką brodawki.

Gruczoł mlekowy złożony jest z około 15-20 płacików, które tworzą złożone gruczoły pęcherzykowe układając się wokół brodawki sutkowej. Płaciki te rozdzielone są między sobą poprzez przewody mleczne, a każdy z nich przed ujściem do brodawki sutkowej rozszerza się tworząc zatokę mleczną. Zatoka mleczna z kolei u podstawy brodawki kończy się zwężeniem.

Tak jak gruczoły łojowe czy potowe mają swoją wydzielinę, tak gruczoł mlekowy również ją posiada. Jest nią mleko, które pojawia się głównie po porodzie, choć u niektórych kobiet również tuż przed nim. W początkowych miesiącach po porodzie nosi nazwę siary. Jest ona mieszaniną 250 substancji chemicznych w tym m.in. hormonów, enzymów, witamin czy związków mineralnych.

Funkcje kobiecego biustu

Do głównych i najważniejszych funkcji piersi zaliczamy ich rolę biologiczną, która polega na przygotowaniu najlepszego źródła pokarmu dla przyszłego potomka. Piersi u kobiet odgrywają ważną rolę również w strefie intymnej. Pełnią one bowiem duży atrybut kobiecości i poczucia atrakcyjności.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *