Funkcje jak i pielęgnacja paznokci to temat, na którym warto się skupić. Paznokcie, choć nie należą do wielogabarytowych narządów organizmu pełnią w nim wiele ważnych zadań. Nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i diagnostyczne.
Funkcje paznokci
Wielu z nas zapewne twierdzi, że paznokcie służą przede wszystkim do drapania. Oczywiście też, jednak nie jest to ich głównym zadaniem. Najważniejszą rolą jaką mają spełniać jest ochrona delikatnej skóry opuszków palców, a także zakończeń nerwowych, które znajdują się w tamtej okolicy. W momencie kiedy palec zostaje pozbawiony płytki paznokciowej, skóra na jego opuszku, w sposób naturalny zaczyna się bronić, wytwarzając więcej komórek naskórka, przez co staje się grubsza. W wyniku tego zakończenia nerwowe stają się mniej wrażliwe na dotyk, przez to palec staje się mniej czuły, a precyzyjność jego ruchów zostaje zaburzona. Dzięki takiej ochronie nasze dłonie mają możliwość wykonywania dokładnych ruchów chwytania, a także ruchów manipulacji np. małymi przedmiotami.
Drugą z kolei, bardzo ważną funkcją paznokci jest możliwość odczytu z nich wszystkich zmian znajdujących się na płytce, a dzięki temu zdiagnozowanie chorób wewnętrznych organizmu. Warto więc obserwować swoje paznokcie, ponieważ tak samo jak skóra stanowią one obraz, na którym mogą być widoczne zaburzenia wewnętrzne układów człowieka. Każdą niepokojącą zmianę w obrębie płytki paznokciowej należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Jeśli jesteś fanką stylizacji paznokci i nie możesz obejść się bez ich żelowego upiększania, Twoja uwaga powinna być tu szczególna. Stosując różne metody stylizacji, paznokcie są w znacznym stopniu narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, czyli różnego rodzaju infekcji. W takiej sytuacji warto wykonywać co jakiś czas przerwę od upiększania ich, aby mogły się zregenerować. W ten sposób będziesz mieć również szanse na ich dokładną obserwację.
Pielęgnacja paznokci
Pamiętajmy, że na estetyczny wygląd paznokci nie składa się tylko profesjonalny manicure czy ich stylizacja. Bardzo istotne jest również to w jaki sposób się odżywiamy. Niedobory składników odżywczych takich jak witaminy z grupy B, minerały tj. cynk, potas, wapń, krzem mogą mieć wpływ na powstanie zaburzeń we wzroście płytki paznokciowej oraz we właściwej jej budowie.
Pamiętajmy więc, aby nasza dieta była urozmaicona. Starajmy się włączać do niej różne witaminy i minerały w postaci warzyw i owoców. Możemy uzupełniać ją również naturalnymi suplementami sprawdzonych i zaufanych firm. Mogą mieć one nie tylko duży wpływ na stan naszych paznokci, ale również na kondycję skóry i włosów.
Pielęgnacja wymaga również troski o dbałość ich z zewnątrz. Wszystkie detergenty, chlorowana woda na basenie, częste moczenie dłoni, wysoka lub niska temperatura otoczenia, a także słońce mają ogromny wpływ na stan płytki paznokciowej. Tak ścieńczona staje się przesuszona i cienka, często się łamie, a jej wzrost może być spowolniony. Dlatego też nie zapominajmy o stosowaniu rękawiczek ochronnych podczas kontaktu ze środkami chemicznymi czy detergentami, a także o używaniu odpowiednich kremów zimą oraz latem.
Warto również swoją pielęgnację wzbogacić o delikatne odżywki, których stosowanie obejmuje ten sam schemat jak w przydatku standardowego lakieru do paznokci. Jeżeli ktoś posiada problem z suchymi skórkami bardzo dobrze sprawdzą się tu specjalne oliwki, które zapewnią im nawilżenie i tym samym estetyczny wygląd.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Bardzo wartościowe porady 🙂