Sterylizacja narzędzi kosmetycznych to podstawowa, obowiązkowa czynność z zakresu higieny w miejscu pracy, wykonywana w każdym profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Utrzymywanie tak wysokich środków bezpieczeństwa jest ważne nie tylko w placówkach medycznych i szpitalach. Także w salonach piękności specjaliści posługują się narzędziami mającymi bezpośredni kontakt z tkankami ludzkiego ciała, wymagają więc odpowiedniej dezynfekcji.
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – na czym polega
Mówiąc w skrócie, sterylizacja narzędzi kosmetycznych to proces przygotowujący je do ponownego użycia, mający na celu zniszczenie wszystkich form mikroorganizmów bytujących na ich powierzchni. Istnieje wiele rodzajów sterylizacji, jak również wiele rodzajów opakowań. Opakowania służą do tego, aby zamknąć w nich czyszczone akcesoria, dlatego muszą być dobrane zawsze do stosowanej metody:
- jednorazowe opakowania papierowe – wykorzystuje się je do sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu lub tlenkiem etylenu;
- opakowania papierowo-foliowe – wykorzystywane do sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu, formaldehydem, tlenkiem etylenu;
- opakowania typu TYVEK (folia poliestrowa/polipropylenowa) – wykorzystywane do sterylizacji plazmą, tlenkiem etylenu lub formaldehydem.
Można sięgnąć także po pojemniki sterylizacyjne wielorazowego użytku, mające zastosowanie podczas sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu. Sterylizacja polega na niszczeniu wszystkich form życia mikrobiologicznego za pomocą metod fizycznych lub chemicznych. Co niezwykle istotne, stosowane środki sterylizacji muszą być bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Nie mogą wywoływać żadnych działań niepożądanych podczas ich ponownego użycia.
Dezynfekcja a sterylizacja
Jednocześnie nie należy mylić tych dwóch pojęć. Mianem dezynfekcji nazywamy proces redukujący mikroorganizmy patogenne, oprócz przetrwalników, na obiektach nieożywionych. Narzędzia kosmetologiczne czy medyczne są zwykle dezynfekowane przy użyciu roztworów środków dezynfekcyjnych albo metodą pasteryzacji. W przeciwieństwie do sterylizacji, dezynfekcja nie likwiduje sporów drobnoustrojów, nie jest więc aż tak skuteczna.
Dla porównania, środki chemiczne można nazywać środkami sterylizującymi wyłącznie wtedy, gdy są skuteczne wobec wszystkich form drobnoustrojów, wegetatywnych i przetrwalnych. Wykazują się więc maksymalną skutecznością. Sterylizacja nadaje się do czyszczenia zwłaszcza takich narzędzi, które mają kontakt z wydzielinami ciała klienta lub naruszają ciągłość powłok skórnych i błon śluzowych.
Zobacz również: Profesjonalna dezynfekcja.
Jakie narzędzia kosmetyczne należy sterylizować?
Podstawowe zasady utrzymania higieny w gabinecie kosmetycznym wyróżniają grupy narzędzi wymagających odpowiedniego podejścia. Pierwszą grupą są przedmioty jednorazowego użytku, wyrzucane tuż po użyciu. Są to rękawiczki, pilniki czy szpatułki. Drugą grupę stanowią przedmioty nadające się do dezynfekcji i sterylizacji. Są to przede wszystkim:
- nożyczki;
- frezy;
- cążki;
- skalpele;
- dłutka;
- kopytka.
I wiele innych. Narzędzia obrotowe wymagają dokładnego czyszczenia zarówno części pracującej, jak i trzonka. Powierzchnie wyposażenia, aparatury, np. powierzchnia rękojeści pistoletu do przekłuwania uszu, ramy łóżek i foteli, mogą być zanieczyszczone drobnoustrojami, dlatego powinny być myte i dezynfekowane po każdym kliencie. Nie ma jednak obowiązku ich sterylizacji.
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – podstawy prawne
Zgodnie z ustawą z dnia 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorobach zakaźnych u ludzi, „osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi”. Według niej, każdy kosmetolog pracujący z wykorzystaniem narzędzi mających kontakt z ciałem drugiej osoby, ma obowiązek regularnej dezynfekcji i sterylizacji tych narzędzi.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kukułowicz A., Higieniczne aspekty usług kosmetycznych, Medycyna Środowiskowa, 1/2016.
- Kordus K., Rymarczyk-Kapuścik A., Zastosowanie środków dezynfekcyjnych w gabinetach kosmetologicznych w świetle obowiązującego prawa, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 1/2011.
- Zalewska B., Kryteria doboru produktów do mycia, dezynfekcji i sterylizacji w salonie kosmetycznym, fryzjerskim, tatuażu i odnowy biologicznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2014.