Krótkowzroczność

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na zdolności skupiającej układu optycznego oka, w którym promienie równoległe ogniskowane są przed siatkówką. Postępuje wraz z wiekiem, pogłębiając się wskutek częstego patrzenia na ekrany i monitory urządzeń oraz unikając noszenia korekcyjnych okularów. W przebiegu wady obiekty znajdujące się blisko są widziane dokładnie, lecz obiekty oddalone stają się już zamazane i niewyraźne.

Krótkowzroczność

Rodzaje krótkowzroczności

W okulistyce wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje krótkowzroczności:

  • osiową – związaną ze zbyt długą osią gałki ocznej w stosunku do jej mocy łamiącej;
  • krzywiznową – powstaje w wyniku nieprawidłowej (zbyt wypukłej) krzywizny poszczególnych elementów układu optycznego oka. Poza anomaliami wrodzonymi rogówki lub soczewki, stan ten występuje przejściowo wskutek spazmu akomodacji, który może występować samoistnie lub po niektórych lekach stosowanych miejscowo;
  • refrakcyjną – pojawia się w momencie, gdy wzrasta współczynnik załamania ośrodków optycznych oka. W praktyce dotyczy to soczewki i najczęściej występuje w przypadku rozwijającej się zaćmy jądrowej, niekiedy w przebiegu cukrzycy.

W przeciwieństwie do nadwzroczności, w krótkowzroczności nie można skompensować wady akomodacją. Jedynie mrużąc powieki oko krótkowzroczne obcina kręgi rozproszenia na siatkówce i poprawia ostrość widzenia.

Stopnie krótkowzroczności

Istnieje kilka stopni krótkowzroczności, które opisują zaawansowanie wady wzroku. Niska krótkowzroczność, zwana również szkolną, pojawia się najczęściej u dzieci w okolicach 10. roku życia. Narasta wraz z dalszym dojrzewaniem i stabilizuje się około 20. roku życia. Zwykle nie przekracza -3,0 D, choć nie jest to standardem. Średnia krótkowzroczność zaczyna się we wczesnej dorosłości, osiąga poziom od -6,0 D do -8,0 D. Z kolei wysoka krótkowzroczność pojawia się zwykle w bardzo wczesnym dzieciństwie, nawet u noworodków. W skrajnych przypadkach osiąga od kilkunastu do kilkudziesięciu dioptrii na minusie. Zalicza się ją do grona poważnych chorób degeneracyjnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny krótkowzroczności

Uznaje się, że krótkowzroczność rozwija się wskutek połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Wraz z upływem lat coraz częściej diagnozuje się ten problem, dlatego sugeruje się, że jego rozwój wynika w dużym stopniu z czytania z bliska oraz korzystania z powszechnej elektroniki. Wskutek nadmiernego przeciążenia gałki ocznej dochodzi do kompensacyjnego jej wydłużenia, co skutkuje krótkowzrocznością. Udowodniono także, że u dzieci urodzonych przedwcześnie krótkowzroczność występuje znacznie częściej niż u dzieci urodzonych o czasie.

Jak objawia się krótkowzroczność?

Najbardziej charakterystycznym objawem krótkowzroczności jest zaburzenie widzenia obiektów znajdujących się daleko. Im wada bardziej postępuje, tym na mniejszą odległość sięga prawidłowe widzenie. Do objawów towarzyszących krótkowzroczności można zaliczyć:

  • częste pocieranie oczu;
  • pogorszenie zdolności widzenia po zmroku i nocą;
  • pieczenie i łzawienie oczu;
  • bóle głowy, zwykle w okolicach oczodołów i skroni;
  • częste mrużenie oczu.

Nieleczona krótkowzroczność szybko doprowadzi do znacznie większego pogorszenia wzroku, a nawet do poważnych chorób oczu.

Korekcja krótkowzroczności

Krótkowzroczność leczy się za pomocą okularów korekcyjnych lub rozpraszających soczewek kontaktowych. Najwygodniejszą opcją są jednak okulary, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wrażliwą i delikatną gałką oczną. Można bez problemu je zdejmować i zakładać w dowolnej chwili. Jednak okularów nie zastosujemy u osób dorosłych, których różnica pomiędzy obydwiema gałkami ocznymi przekracza 2,0 D. Z kolei soczewki są opcją wybieraną ze względów estetycznych, jednak ich częste noszenie może doprowadzić do zapalenia spojówek, uszkodzenia soczewki oka oraz mechanicznego otarcia rogówki. Znacznie częściej wiążą się również z uczuciem pieczenia oczu lub ich zaczerwienieniem.

Kolejną, rosnącą w popularność metodą, jest laserowa korekcja wzroku. Ma na celu modyfikację kształtu rogówki, a uzyskane efekty są trwałe i skuteczne. Operację uznaje się za bezpieczną, jednak nie zawsze może zostać wykonana. Do przeciwwskazań zaliczamy między innymi nadmiernie suche oko, choroby autoimmunologiczne, nawracające zapalenia spojówek czy niską grubość rogówki.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Niżankowska M., Okulistyka. Podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
  2. Oleszczyńska-Prost E., Krótkowzroczność. Część I – patogeneza w świetle aktualnego stanu wiedzy, Klinika Oczna, 3/2018.
  3. Oleszczyńska-Prost E., Krótkowzroczność. Część II – profilaktyka i leczenie według najnowszych wytycznych, Klinika Oczna, 3/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *