Wiele z nas doskonale wie jak właściwie dbać o skórę twarzy i włosy. Jednak dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak prawidłowo powinna wyglądać pielęgnacja dłoni. Są one codziennie narażane na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak: niska temperatura, detergenty, promieniowanie UVA, UVB czy częste ich mycie. Dłonie to część naszego ciała, która zaraz po twarzy najczęściej jest zauważalna przez otoczenie. Mówi się, że to one ujawniają prawdziwy wiek kobiety. Dlatego też powinniśmy być w pełni świadomi jak o nie prawidłowo dbać.
Dłoń
Dłoń możemy podzielić na 2 części:
- grzbietową – skóra części grzbietowej jest cienka, ulega szybkiemu starzeniu. Charakteryzuje się małą ilością gruczołów potowych i łojowych, a także niewielką ilością tanki tłuszczowej;
- dłoniową – strona dłoniowa wyróżnia się brakiem owłosienia, a cała dłoń pokryta jest liniami papilarnymi, których układ zawsze jest indywidualny. Występuje tu duża ilość gruczołów potowych.
Pielęgnacja dłoni
1. Rękawice ochronne.
Jeśli pracujesz w ogrodzie, masz styczność z silnymi detergentami lub narażasz dłonie na dużą ilość wody powinieneś rozważyć możliwość stosowania specjalnych rękawiczek. Będą one stanowić dużą barierę ochronną dla Twojej skóry. Zimą natomiast, przy niskich temperaturach powietrza warto zaopatrzyć się w tłusty krem. Pozostawi on na skórze dłoni charakterystyczny film ochronny, izolujący ją od niekorzystnych czynników zewnętrznych.
2. Nawilżanie dłoni.
Częste mycie dłoni w ciągu dnia prowadzi do ich wysuszenia, zwłaszcza zimą. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu kremu nawilżającego 3-4 razy dziennie. Najlepszym rozwiązaniem na dzień będzie preparat lekki, na bazie wody, który ma możliwość szybkiego przeniknięcia w głąb skóry. Z kolei na noc polecane są kremy tłuste, które pozostają dłużej na powierzchni skóry, tworząc film ochronny i zapewniają dłuższy efekt nawilżenia.
3. Masaż dłoni.
Aplikując krem na dłonie warto zrobić to formie masażu. Nie trzeba być profesjonalistą, wystarczy klika ruchów głaskania, rozcierania czy uciskania. Najlepiej rozpocząć od opuszków palców przemieszczając się w kierunku śródręcza wcześniej wymienionymi technikami. Zabieg ten przyniesie efekt poprawy krążenia w dłoniach. Przełoży się to również na lepszą penetrację substancji aplikowanych na skórę, a dodatkowo rozgrzeje je i poprawi koloryt.
4. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Częsta i intensywna ekspozycja, zarówno dłoni jak i całego ciała na słońce, może doprowadzić do powstania plam wątrobowych, przebarwień posłonecznych i zmarszczek. Dłonie z takimi zmianami nie będą wyglądały estetycznie. Ponadto będą sprawiały wrażenie starszych niż są w rzeczywistości. Dlatego też nie można zaniedbywać stosowania kremów z filtrem, a także balsamów przeciwsłonecznych. Często zapominamy, aby tego rodzaju preparaty używać zimą. Błędnie myślimy, że to tylko latem jesteśmy poddawani działaniu promieni słonecznych. Jednak również zimą słońce dociera do naszej skóry, co przekłada się na negatywne skutki w późniejszym czasie. Warto więc zainwestować w taki kosmetyk i używać go przed każdym wyjściem z domu.
5. Eksfoliacja – peeling dłoni.
Pielęgnacja dłoni, podobnie jak całego ciała, powinna bazować na wykonywaniu peelingów. Najlepsze są gruboziarniste i cukrowe. Dają one efekt mocnego złuszczenia naskórka. Dzięki temu cieszymy się gładką i miękką w dotyku skórą. Ponadto peeling poprawia krążenie krwi, przez co skóra na dłoniach będzie wyraźnie odświeżona. Oprócz zakupu gotowego kosmetyku w drogeriach, peeling możemy wykonać sami w domu między innymi z kawy, soli czy cukru.
Zobacz również: Peeling kawowy.
6. Substancje aktywne – witaminy i suplementy.
Ważnym elementem w pielęgnacji dłoni jest przyswajanie ogólnie lub miejscowe witamin mających wpływ na kondycję skóry, jak i paznokci. Niedobór witamin z grupy B może prowadzić do zmian w obrębie łożyska paznokcia, czyli do jego prążkowania. Należy pamiętać więc, aby nasza dieta nie była uboga w witamy i minerały. W sytuacji gdy widzimy, że nasza skóra na dłoniach lub paznokcie są w słabszej kondycji warto również pomyśleć o wdrożeniu w dietę naturalnych suplementów, które uzupełnią jej niedobory.
7. Pielęgnacja paznokci .
Paznokcie, tak jak skóra dłoni, również potrzebują pielęgnacji. W przypadku wysuszonych, twardych skórek i suchej płytki paznokciowej polecane są olejki bogate w witaminy i inne składniki odżywcze. Skutecznie zmiękczą naskórek i sprawią, że będą wyglądać estetycznie, a dodatkowo wzmocnią paznokcie.
Pielęgnacja dłoni – domowe sposoby
- Użyj 1 łyżeczki soku z cytryny, opcjonalnie gliceryny, 5 kropel wody różanej. Z tej mieszanki wykonaj masaż całych dłoni przez około 10 do 15 minut.
- Do gliceryny dodaj rozdrobnionego świeżego ogórka. Całą masę nałóż na dłonie i trzymaj około 20 minut. Zyskasz wówczas świeży wygląd skóry dłoni.
- Można również zastosować białka jaj w formie maski na dłonie. Mają one działanie przeciwzmarszczkowe.
Taka pielęgnacja zajmie Ci tylko kilka minut, ale sprawi, że Twoje dłonie będą wyglądały świeżo i młodo.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
4 Responses
Przydatny post,wszystkie te porady stosuje,jedynie uważałabym na stosowanie kremów na bazie wody zimą,kiedy wychodzimy.
Ja najbardziej lubie robić okład z kremu + bawełniane rękawiczki i czasem moczę też dłonie w oliwie z oliwek 🙂
Artykuł w sam raz dla mnie, mam 29 lat, a moje dłonie już noszą oznaki starzenia. Człowiek do pewnego momentu nie zdaje sobie sprawy z upływającego czasu 😉 Wypróbuję maskę z białek, dzięki 🙂
Warto regularnie wykonywać peeling dłoni i odpowiednio nawilżać łapki 🙂 I warto pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym należy stosować kremy na bazie oleju a nie wody, bo w przeciwnym wypadku zrobimy sobie więcej szkody niż pożytku 🙂