Fitokosmetyki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fitokosmetyki to produkty oparte na składnikach pochodzenia roślinnego. Warto podkreślić, że wiele roślin wykorzystywanych jest do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz włosów. Do najczęściej stosowanych zalicza się dziurawiec, lipa, podbiał pospolity, pokrzywa zwyczajna oraz świetlik łąkowy.

Fitokosmetyki

Rośliny w kosmetyce

Do najczęściej wykorzystywanych roślin w dziedzinie kosmetologii zalicza się:

1. Dziurawiec.

Jednym z głównych źródeł związków aktywnych w dziurawcu jest jego kwiat. W skład wchodzi m.in. olejek eteryczny, tanina, heperycyna oraz pseudoheperycyna. Warto podkreślić, że wyciąg z kwiatu dziurawca aktywizuje procesy regeneracyjne w tkankach skóry, przeciwdziała zmarszczkom, a także wspomaga odnowę naskórka. Dodatkowo chroni i zapobiega przekrwieniu skóry co sprawia, że chętnie wykorzystywany jest w pielęgnacji cery wrażliwej, naczyniowej, ze skłonnością do trądziku różowatego.

Heperycyna obecna w dziurawcu sprawia, że cechuje się on działaniem uwrażliwiającym skórę na promieniowanie UV. Oznacza to, że preparaty z dziurawcem nie powinny być stosowane na skórę poddawaną działaniu słońca, ze względu na wystąpienie ryzyka reakcji fotouczuleniowej.

2. Rumianek.

Kwiaty rumianku to źródło flawonoidów, choliny, śluzów oraz karotenoidów. Dzięki tym składnikom rumianek charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, bakteriobójczym, łagodzi podrażnienia, a także zapobiega reakcjom alergicznym. Stanowi więc częsty składnik kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej i alergicznej.

3. Podbiał pospolity.

Podbiał pospolity stanowi źródło śluzów, garbników, flawonoidów, fitosteroli, choliny oraz gorczycy. Wyciąg z podbiału pospolitego stosowany jest m.in. w olejkach do kąpieli, kremach oraz szamponach przeciwłupieżowych.

4. Pokrzywa zwyczajna.

Surowcem kosmetycznym pokrzywy są jej liście, które zawierają kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, garbniki, fitosterole, chlorofil, białka oraz witaminy. Pokrzywa zwyczajna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dodatkowo wykorzystywana jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, przeciwtrądzikowych, a także w szamponach przeciwłupieżowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

5. Świetlik łąkowy.

Świetlik łąkowy to źródło przede wszystkim kwasów fenolowych, olejków eterycznych, pochodnych kumaryny, soli mineralnych oraz garbników. Cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, niweluje podrażnienia. Stanowi składnik produktów łagodzących oraz kojących. Należy podkreślić, że pomaga zmniejszyć uciążliwe objawy zapalenia spojówek oraz brzegów powiek.

Składniki ziół w kosmetyce

Do głównych składników obecnych w ziołach wykorzystywanych w kosmetologii zalicza się:

1. Azuleny.

Stanowią składnik roślinnych olejków lotnych. Przykładem azulenów jest chamazulen, który łagodzi stany zapalne oraz uczuleniowe. Warto podkreślić, że azuleny spowalniają produkcję histaminy oraz decydują o odpowiedzi immunologicznej.

2. Antybiotyki.

Związki te wykazują właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Ich źródłem jest łopian większy, babka lancetowata oraz glistnik jaskółcze ziele.

3. Aminy.

Wykazują podobne właściwości do ludzkich hormonów. Należąca do nich cholina znajduje się m.in. w mniszku lekarskim, a histamina w pokrzywie zwyczajnej.

4. Pektyny.

Jednym z najcenniejszych źródeł pektyn są owoce cytryny zwyczajnej, jabłoni domowej oraz buraka zwyczajnego. Związki te wykazują działanie silnie łagodzące.

5. Flawonoidy.

To bogate źródło surowców roślinnych takich jak fiołek trójbarwny, bez czarny czy skrzyp polny. Flawonoidy występują w roślinach kwiatowych jako żółte barwniki.

6. Oleje roślinne.

W kosmetologii wykorzystywane są ze względu na właściwości biokosmetyczne, a także jako promotory innych substancji czynnych. Do najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych w kosmetyce należą: olej z awokado, eukaliptusowy, z krzewu herbacianego,olej jojoba, kokosowy, palmowy, sandałowy, sezamowy oraz słonecznikowy.

Podsumowanie

Składniki aktywne pochodzenia roślinnego stanowią dodatek w procesie produkcji preparatów kosmetycznych. Warto podkreślić, że są łagodne i rzadko wywołują podrażnienia oraz uczulenia. Zastosowanie fitokosmetyków w dziedzinie kosmetologii przynosi zadowalające efekty w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i naczyniowej.

Bibliografia

  1. Jankowiak W., Kosmetologia Estetyczna, Surowce roślinne w kosmetyce – fitokosmetyki, 4/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *