Polidioksanowe nici liftingujące

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Polidioksanowe nici liftingujące (PDO) należą do jednych z najbardziej popularnych metod poprawy wyglądu skóry. Dzięki zabiegom z ich zastosowaniem można zarówno leczyć jak i zapobiegać objawom starzenia się skóry.

Polidioksanowe nici liftingujące

Polidioksanon

Polidioksanon to związek wykorzystany do produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych, które znalazły zastosowanie w medycynie estetycznej. Związek ten dzięki swoim właściwościom pobudzającym produkcję kolagenu na dużą skalę wykorzystywany jest w zabiegach liftingu twarzy, szyi i dekoltu, a także w procedurach ujędrniania i napinania skóry. Ponadto warto podkreślić, że właściwe zastosowanie nici daje możliwość uzyskania efektów podobnych do chirurgicznego liftingu twarzy.

Polidioksanon jest syntetycznym włóknem, które otrzymywane jest w procesie polimeryzacji. W warunkach in vivo polidioksanon podlega stopniowej hydrolizie tworząc monomery kwasu 2-hydroksy-etoksyoctowego. Monomery te ulegają dalszemu rozkładowi na skutek, czego powstaje woda oraz dwutlenek węgla, a więc związki, które są obojętne dla organizmu oraz całkowicie wchłaniane przez skórę.

Zabiegi z wykorzystaniem nici PDO

Zabieg z wykorzystaniem nici PDO polega na połączeniu dwóch mechanizmów. Pierwszym jest napięcie i uniesienie skóry, który uzyskuje się poprzez wprowadzenie nici w głębokie warstwy (skóra właściwa, tkanka podskórna). Natomiast drugi mechanizm wykorzystuje biomedyczne właściwości polidioksanonu, który w wyniku stymulacji fibroblastów pobudza naturalny proces produkcji kolagenu.

Proces przebudowy skóry przebiega w dwóch kierunkach. Bezpośrednio po zabiegu dochodzi do wygładzenia zmarszczek oraz napięcia tkanek skóry, które wynikają z mechanicznego działania nici PDO. Po upływie około miesiąca następuje poprawa pierwotnego efektu estetycznego, który wynika z nasilonego procesu syntezy nowych włókien kolagenowych.

Warto podkreślić, że nici PDO ulegają całkowitemu wchłonięciu, zaś efekty utrzymują się do około 24 miesięcy. Należy nadmienić, że efekty estetyczne uwarunkowane są początkową kondycją skóry, tempem procesów regeneracyjnych oraz wiekiem i stylem życia pacjenta.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania

  • ujędrnienie skóry;
  • redukcja zmarszczek;
  • wyszczuplenie twarzy;
  • napięcie tkanek;
  • korekta zmarszczek;
  • otyłość (zmniejszenie ilości oraz objętości adipocytów).

Przeciwwskazania

  • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zrosty w obrębie skóry i tkanki podskórnej;
  • padaczka;
  • choroby psychiczne;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • kuracja antykoagulantami.

Rodzaje nici PDO

Nici PDO zbudowane są dwóch zasadniczych elementów. Jednym z nich jest nitka, którą aplikuje się w skórę, drugim igła, dzięki której dokonuje się implantacji. Jeden z końców nitki znajduje się w skórze, drugi z kolei jest na niej opleciony. Obecnie występuje wiele rodzajów nici PDO. Wśród nich wyróżnia się nici:

  • MONO;
  • TWIN;
  • haczykowe MGB.

1. Nici MONO.

Nici MONO tworzą pojedyncze włókno polidioksanonu. Po aplikacji w głąb skóry przyczyniają się do syntezy nowego kolagenu. Dodatkowo charakteryzują się działaniem napinającym i wygładzającym. Należy podkreślić, że wykazują niewielkie zdolności do podnoszenia tkanek. Nici MONO wykorzystuje się głównie w celu redukcji zmarszczek mimicznych, zwiększenia objętości policzków oraz liftingu podbródka.

Nici MONO łączy się również z innymi rodzajami nici, w bardziej zaawansowanych zabiegach liftingu twarzy, konturowania żuchwy czy liftingu piersi lub pośladków.

Warto podkreślić, że nici MONO należą do najbardziej powszechnych nici PDO, a ich zastosowanie ogranicza wyłącznie umiejętność oraz pomysłowość ich operatora.

2. Nici TWIN.

Nici TWIN to skręcona wokół własnej osi nitka MONO. Jej charakterystyczny skręt daje możliwość na silniejszą odpowiedź tkanek skóry, a co za tym idzie większą syntezę kolagenu. Nici TWIN można stosować w tych samych miejscach co nici MONO, jednak w odróżnieniu od nich są nieco bardziej sztywne.

3. Nici haczykowe MGB.

Nici haczykowe należą do najbardziej zaawansowanych spośród wszystkich rodzajów nici PDO. Swój mechanizm działania zbliżony jest do nici podwieszających tkanki w sposób mechaniczny. Nić zawiera bowiem szereg drobnych haczyków, które otwierają się w jedną stronę po umieszczeniu jej w tkankach. Dzięki temu nici haczykowe MGB mogą unieść oraz utrzymać w nowej pozycji opadające tkanki.

Warto podkreślić, że nici haczykowe MGB znajdują się pomiędzy założeniem implantacji nici PDO, a nićmi liftingującymi tkanki w sposób mechaniczny.

Bibliografia

  1. Kępa A., Mercik G., Kosmetologia Estetyczna, Polidioksanowe nici liftingujące – nowość w medycynie estetycznej, 3/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *