Bakterie na odchudzanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bakterie na odchudzanie to ważny czynnik w procesie utraty zbędnych kilogramów. Należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z chorobotwórczymi szczepami bakterii, które niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Istnieją również takie, które pozytywnie oddziałują na samopoczucie, a zbyt mała ich ilość może spowodować przybieranie na wadze.

Bakterie na odchudzanie

Mikroflora jelit

W naszych jelitach występują bilony drobnoustrojów, a dokładniej mówiąc 5 różnych szczepów bakterii.

Należy do nich:

  • Firmicutes;
  • Bacteroide-tes;
  • Actinobacteria;
  • Verrucomicrobia;
  • Proteobacteria.

Jak się okazuje u osób, u których występuje otyłość dochodzi do zaburzenia stosunku dwóch pierwszych grup bakterii. Wykryto zbyt dużą ilość Firmicutes, zwłaszcza jedną z ich klas, która posiada duże możliwości pozyskiwania dodatkowych kalorii z pożywienia. Ułatwiają one wchłanianie cukrów prostych oraz fermentację roślinnych polisacharydów, przez co mogą uzyskać dodatkowe 200 kcal dla organizmu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto podkreślić, że działanie bakterii układu pokarmowego nie ogranicza się wyłącznie do jelit. Oddziałują na cały organizm, szczególnie na najważniejszy organ jakim jest mózg. Bardzo często w życiu codziennym, kiedy stres sięga wysokiego poziomu w organizmie staramy się go zajadać w celu tzw. pocieszenia się. W związku z tym w  takiej sytuacji sięgamy po cukry proste w postaci słodyczy lub jedzenia typu fast food. Za wybór ten odpowiedzialne są bakterie jelitowe, które domagają się cukrów prostych oraz tłuszczy, na skutek czego wytwarzają neuroprzekaźniki w postaci serotoniny i dopaminy – hormony warunkujące dobre samopoczucie oraz szczęście.

Dzięki tego rodzaju związkom odczuwamy szczęście i przyjemność. Uczucie to jest jednak tymczasowe, a efektem tego jest insulinooporność, zespół metaboliczny i cukrzyca typu 2. Ponadto może dojść do zaburzeń ze strony produkcji leptyny, przez co organizm otrzymuje informacje o nieustannym uczuciu głodu.

Do zaburzeń ze strony mikroflory bakteryjnej dochodzi na skutek stosowania niewłaściwej diety. Znaczącą rolę odgrywa zbyt mała ilość błonnika lub jego całkowity brak. Dodatkowo należy wspomnieć o przyjmowaniu leków w postaci antybiotyków, leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, zanieczyszczenia środowiska oraz wszechobecny stres. Wszystkie te czynniki mogą wywołać rewolucje w układzie pokarmowym. Korzystne bakterie ulegną zniszczeniu, z kolei chorobotwórcze będą aktywowane do działania. W wyniku tego dojdzie do naruszenia bariery jelitowej, we krwi zwiększy się ilość toksyn bakteryjnych pochodzących z jelit. W ten sposób rozwija się stan zapalny w organizmie, który stanowi przyczynę poważnych zaburzeń zdrowotnych (m.in. zwiększenie masy ciała oraz problemy z tolerancją glukozy).

Bakterie na odchudzanie

Aby zredukować stan zapalny toczący się w organizmie pomóc mogą probiotyki i prebiotyki. Te pierwsze to żywe organizmy, które stosowane we właściwych ilościach, wykazują korzystne działanie zdrowotne. Drugie z kolei nasilają działanie probiotyków poprzez dostarczanie im składników odżywczych. Probiotyki oraz prebiotyki można znaleźć w jednym produkcie, który nosi nazwę synbiotyk.

Osobom z problemem otyłości zaleca się bakterie z rodzaju Bifiobacterium i Lactobacillus. Te pierwsze stymulują syntezę mucyny, która stanowi składnik śluzu w jamie ustnej, żołądku oraz jelitach. To właśnie dzięki niej pokarm jest w stanie przesuwać się szybko i sprawnie, nie zalegając w układzie pokarmowym. Te drugie natomiast przyczyniają się do obniżenia poziomu glukozy oraz homocysteiny (jej nadmiar prowadzi do miażdżycy). Ponadto oba rodzaje bakterii dbają o stan bariery jelitowej oraz zapobiegają stanom zapalnym.

Podsumowanie

Każda ilość zbędnych kilogramów jest możliwa do usunięcia. Ważny jest tylko sposób w jaki chcemy to zrobić oraz racjonalne i zdrowe podejście do odchudzania. Ważną kwestią w tym temacie są również jelita oraz bakterie w nich bytujące. Jeśli zadbamy o korzystne ich szczepy, podkręcimy także tempo przemiany materii.

Bibliografia

  1. Maciejewska D., Kosmetologia Estetyczna, Czy bakterie mogą nam pomóc w zrzucaniu kilogramów?, 1/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *