Wysokie obcasy optycznie wydłużają nogi oraz podkreślają kobiecą sylwetkę. Mimo dyskomfortu jaki występuje podczas chodzenia w tego rodzaju butach, wiele kobiet decyduje się na ich noszenie. Należy podkreślić, że zbyt częste korzystanie z butów na wysokim obcasie może negatywnie odbić się na kondycji narządu ruchu.
Wysokie obcasy – jak wpływają na narząd ruchu?
Kobiety, które często korzystają z butów na wysokim obcasie w dużym stopniu narażają się na obciążenia układu ruchu. Oprócz czynników genetycznych dużą rolę odgrywają również czynniki hormonalne oraz idiopatyczne. Wówczas dochodzi do zmian w procesie chodu, a także nieodwracalnych zmian w obrębie budowy stopy. Należy podkreślić, że noszenie obuwia na wysokich obcasach uwidacznia się również w innych okolicach ciała.
Wśród najczęstszych problemów w układzie ruchu wyróżnia się:
- ból przodostopia;
- palce młotkowate i młoteczkowate;
- pogrubienie płytki paznokciowej;
- paluch koślawy;
- palec krawiecki.
1. Ból przodostopia.
Wysokie obcasy to jeden z głównych czynników warunkujących powstawanie nabytych deformacji w obrębie stóp u kobiet. Niewłaściwie dopasowane buty, wąskie czubki oraz wysoki obcas przyczynia się do obciążenia przedniej części stopy powodując nierównomierny rozkład ciężaru ciała.
Na skutek tego dochodzi do dolegliwości bólowych przodostopia, które nasilają się po stronie podeszwowej w obrębie stawów śródstopnopaliczkowych. Ból najbardziej odczuwalny jest w pozycji stojącej, a także podczas chodzenia oraz biegania. Ponadto mogą towarzyszyć temu zaburzenia czucia podeszwy, a także mrowienie oraz drętwienie palców, co przyczynia się do dysfunkcji stopy.
2. Palce młotkowate i młoteczkowate.
Innym, negatywnym skutkiem ubocznym noszenia wysokich obcasów są deformacje kostno-stawowe pod postacią palców młotkowatych i młoteczkowatych, które dotyczą palców II-V. Wpływ na kondycję stopy ma również szerokość obcasa, ponieważ zgięcie palców w stawach międzypaliczkowych przyczynia się do rozciągania więzadeł, które destabilizują łuk poprzeczny stopy. W wyniku tego dochodzi do przeprostu w stawie międzypaliczkowym dalszym, a także przykurczu i podwinięcia grzbietowego w stawie śródstopno-paliczkowym. Na początku zmiany wykazują charakter odwracalny jednak z biegiem czasu stają się trwałe. Dochodzi do zesztywnienia i unieruchomienia stawów w wyniku przykurczu torebki stawowej oraz mięśni, które zaopatrują ten staw. To z kolei powoduje tworzenie się bolesnych odcisków na grzbietach palców. Im wyższe obcasy tym powstają głębsze i bardziej bolesne odciski z charakterystycznym twardym rdzeniem w jego części środkowej.
Zobacz również: Paluch sztywny – charakterystyka i leczenie.
3. Pogrubienie płytki paznokciowej.
Na skutek noszenia wysokich obcasów dochodzi do pogrubienia się płytki paznokciowej, przez co paznokcie stają się bardziej podatne na pęknięcia, ucisk oraz powstawanie krwiaków podpaznokciowych.
Zobacz również: Krwiak pod paznokciem – przyczyny, objawy, leczenie.
4. Paluch koślawy.
Paluch koślawy to kolejny i jeden z najczęściej pojawiających się skutków ubocznych noszenia szpilek. Zniekształcenie rozpoczyna się od niewłaściwego ułożenia I stawu śródstopno-paliczkowego w przeproście, co z kolei powoduje szpotawe ustawienie I kości śródstopia oraz koślawe ustawienie palucha, czasami z towarzyszącą jego rotacją. Głowa I kości śródstopia przesuwa się w kierunku przyśrodkowym tworząc wyraźne wybrzuszenie z obecnym zaczerwienieniem i nawracającym stanem zapalnym.
W wyniku noszenia wysokich obcasów można zauważyć tworzący się proces powstawania modzeli blisko I kości śródstopia oraz stawu międzypaliczkowego dalszego palucha.
5. Palec krawiecki.
Palec krawiecki to deformacja w V stawie. Paliczek proksymalny V palca oraz V kość śródstopia formują się dośrodkowo powodując tym ucisk przodostopia. Na skutek permanentnego ucisku oraz tarcia dochodzi do powstawania zgrubień oraz wyniosłości, które tworzy boczna głowa piątej kości śródstopia. Dodatkowo następuje zrogowacenie skóry w obrębie paznokcia V palca, powodując tym dolegliwości bólowe.
6. Inne.
Należy podkreślić, że chodzenie na wysokich obcasach odbija się nie tylko na zdrowiu i wyglądzie stóp, ale również przekłada się na inne okolice ciała. Wysokie obcasy wpływają bowiem na zwiększony wysiłek mięśnia brzuchatego łydki, mięśnia prostego uda oraz przedniego mięśnia piszczelowego. Przyczynia się to do nadmiernego napięcia mięśni powodując ich przeciążenie, a w efekcie końcowym uszkodzenie ich włókien. W dalszych etapach może nastąpić ból układu kostno-szkieletowego.
Dodatkowo chodzenie w butach na wysokich obcasach przyczynia się do odchyleń w normie trzymania prawidłowej postawy ciała. Może to objawiać się wystającą głową, zwiększoną lordozą lędźwiową, lordozą szyjną oraz koślawymi kolanami. Długie stanie w butach na wysokich obcasach powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu, co z kolei negatywnie wpływa na modelowanie sylwetki ciała szczególnie u młodych kobiet, których układ kostny ulega rozwojowi.
Bibliografia
- Kuros F., Kosmetologia Estetyczna, Wysokie obcasy najczęstszą przyczyną nabytych deformacji i dolegliwości bólowych w obrębie stóp u kobiet, 2/2020.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
3 Responses
Bardzo mi się podobają wysokie obcasy. Ale podziwiam je raczej z daleka niż noszę;)
Przyznam, że ja nie umiem w obcasach chodzić i nie mam takich butów w szafie 😀
Przyznam, że ja nie umiem w obcasach chodzić i nie mam takich butów w szafie 😀