
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wysokie obcasy optycznie wydłużają nogi oraz podkreślają kobiecą sylwetkę. Mimo dyskomfortu jaki występuje podczas chodzenia w tego rodzaju butach, wiele kobiet decyduje się na ich noszenie. Należy podkreślić, że zbyt częste korzystanie z butów na wysokim obcasie może negatywnie odbić się na kondycji narządu ruchu.
Kobiety, które często korzystają z butów na wysokim obcasie w dużym stopniu narażają się na obciążenia układu ruchu. Oprócz czynników genetycznych dużą rolę odgrywają również czynniki hormonalne oraz idiopatyczne. Wówczas dochodzi do zmian w procesie chodu, a także nieodwracalnych zmian w obrębie budowy stopy. Należy podkreślić, że noszenie obuwia na wysokich obcasach uwidacznia się również w innych okolicach ciała.
Wśród najczęstszych problemów w układzie ruchu wyróżnia się:
Wysokie obcasy to jeden z głównych czynników warunkujących powstawanie nabytych deformacji w obrębie stóp u kobiet. Niewłaściwie dopasowane buty, wąskie czubki oraz wysoki obcas przyczynia się do obciążenia przedniej części stopy powodując nierównomierny rozkład ciężaru ciała.
Na skutek tego dochodzi do dolegliwości bólowych przodostopia, które nasilają się po stronie podeszwowej w obrębie stawów śródstopnopaliczkowych. Ból najbardziej odczuwalny jest w pozycji stojącej, a także podczas chodzenia oraz biegania. Ponadto mogą towarzyszyć temu zaburzenia czucia podeszwy, a także mrowienie oraz drętwienie palców, co przyczynia się do dysfunkcji stopy.
Innym, negatywnym skutkiem ubocznym noszenia wysokich obcasów są deformacje kostno-stawowe pod postacią palców młotkowatych i młoteczkowatych, które dotyczą palców II-V. Wpływ na kondycję stopy ma również szerokość obcasa, ponieważ zgięcie palców w stawach międzypaliczkowych przyczynia się do rozciągania więzadeł, które destabilizują łuk poprzeczny stopy. W wyniku tego dochodzi do przeprostu w stawie międzypaliczkowym dalszym, a także przykurczu i podwinięcia grzbietowego w stawie śródstopno-paliczkowym. Na początku zmiany wykazują charakter odwracalny jednak z biegiem czasu stają się trwałe. Dochodzi do zesztywnienia i unieruchomienia stawów w wyniku przykurczu torebki stawowej oraz mięśni, które zaopatrują ten staw. To z kolei powoduje tworzenie się bolesnych odcisków na grzbietach palców. Im wyższe obcasy tym powstają głębsze i bardziej bolesne odciski z charakterystycznym twardym rdzeniem w jego części środkowej.
Zobacz również: Paluch sztywny – charakterystyka i leczenie.
Na skutek noszenia wysokich obcasów dochodzi do pogrubienia się płytki paznokciowej, przez co paznokcie stają się bardziej podatne na pęknięcia, ucisk oraz powstawanie krwiaków podpaznokciowych.
Zobacz również: Krwiak pod paznokciem – przyczyny, objawy, leczenie.
Paluch koślawy to kolejny i jeden z najczęściej pojawiających się skutków ubocznych noszenia szpilek. Zniekształcenie rozpoczyna się od niewłaściwego ułożenia I stawu śródstopno-paliczkowego w przeproście, co z kolei powoduje szpotawe ustawienie I kości śródstopia oraz koślawe ustawienie palucha, czasami z towarzyszącą jego rotacją. Głowa I kości śródstopia przesuwa się w kierunku przyśrodkowym tworząc wyraźne wybrzuszenie z obecnym zaczerwienieniem i nawracającym stanem zapalnym.
W wyniku noszenia wysokich obcasów można zauważyć tworzący się proces powstawania modzeli blisko I kości śródstopia oraz stawu międzypaliczkowego dalszego palucha.
Palec krawiecki to deformacja w V stawie. Paliczek proksymalny V palca oraz V kość śródstopia formują się dośrodkowo powodując tym ucisk przodostopia. Na skutek permanentnego ucisku oraz tarcia dochodzi do powstawania zgrubień oraz wyniosłości, które tworzy boczna głowa piątej kości śródstopia. Dodatkowo następuje zrogowacenie skóry w obrębie paznokcia V palca, powodując tym dolegliwości bólowe.
Należy podkreślić, że chodzenie na wysokich obcasach odbija się nie tylko na zdrowiu i wyglądzie stóp, ale również przekłada się na inne okolice ciała. Wysokie obcasy wpływają bowiem na zwiększony wysiłek mięśnia brzuchatego łydki, mięśnia prostego uda oraz przedniego mięśnia piszczelowego. Przyczynia się to do nadmiernego napięcia mięśni powodując ich przeciążenie, a w efekcie końcowym uszkodzenie ich włókien. W dalszych etapach może nastąpić ból układu kostno-szkieletowego.
Dodatkowo chodzenie w butach na wysokich obcasach przyczynia się do odchyleń w normie trzymania prawidłowej postawy ciała. Może to objawiać się wystającą głową, zwiększoną lordozą lędźwiową, lordozą szyjną oraz koślawymi kolanami. Długie stanie w butach na wysokich obcasach powoduje przesunięcie środka ciężkości do przodu, co z kolei negatywnie wpływa na modelowanie sylwetki ciała szczególnie u młodych kobiet, których układ kostny ulega rozwojowi.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Bardzo mi się podobają wysokie obcasy. Ale podziwiam je raczej z daleka niż noszę;)
Przyznam, że ja nie umiem w obcasach chodzić i nie mam takich butów w szafie 😀
Przyznam, że ja nie umiem w obcasach chodzić i nie mam takich butów w szafie 😀