Rumień

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rumień (erythema) oznaczający miejscowe zaczerwienienie skóry należy do bardzo częstych następstw z zakresu dermatologii. Zmiany o charakterze rumieniowym mogą stanowić efekt miejscowego podrażnienia skóry oraz objaw stanu zapalnego lub infekcji w jej obrębie.

Rumień

Rumień

Rumień to zaczerwienienie skóry, które może pojawić się u każdego, bez względu na wiek oraz płeć. Przyczyny jego pojawienia się są bardzo różnorodne. Niekiedy zmiany o podłożu rumieniowym mogą być niebezpieczne, a także mogą powodować zaburzenia w estetyce skóry. Zaczerwienia mogą wykazywać charakter okresowy lub stały, a także mogą przybierać różne kształty. Erythema lokalizuje się głównie powierzchniowo na skórze jako plama lub tuż pod nią w formie guzków.

Rumień – przyczyny

Zmiany o podłożu rumieniowym na skórze mogą występować z wielu powodów. Źródło ich pojawienia się obejmuje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie przepływu krwi. Do głównych przyczyn tego stanu należą infekcje organizmu, urazy skóry, a także stany zapalne. W takich sytuacjach rumień jest objawem przekrwienia, który powstaje, aby zwiększyć przepływ krwi w naczyniach.

Należy podkreślić, że uszkodzenie skóry, które objawia się rumieniem następuje w skutek oparzeń słonecznych lub innych rodzajów promieniowania.

Inną przyczyną wystąpienia rumienia jest histamina – związek uwalniany w organizmie na skutek wystąpienia reakcji alergicznej. Oznacza to, że erythema na skórze może współtowarzyszyć alergiom. Ponadto zaczerwienienie skóry może występować jako objaw chorób dermatologicznych (toczeń rumieniowaty układowy).

Zobacz również: Alergia w kosmetologii.

Rodzaje rumienia

Ze względu na przyczyny powstawania rumienia wyróżnia się kilka rodzajów. Należy do nich rumień:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wędrujący;
  • polekowy;
  • guzowaty;
  • stwardniały;
  • wielopostaciowy;
  • dłoniowy;
  • zakaźny.

1. Rumień wędrujący.

Rumień wędrujący powstaje na skutek ugryzienia kleszcza. Oprócz zaczerwienienia charakterystycznym objawem jest również świąd skóry, gorączka, zmęczenie, ból mięśni oraz pieczenie. Jeśli symptomy tego rodzaju mają miejsce warto wykonać badania pod kątem boreliozy. Należy podkreślić, że rumień po ugryzieniu kleszcza jest zmianą niebezpieczną, bowiem nieleczona borelioza może przyczynić się do groźnych powikłań neurologicznych.

Erythema wędrująca charakteryzuje się specyficznym wyglądem w postaci pierścienia szerzącego się obwodowo od miejsca wkucia się kleszcza. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię (amoksycylina lub doksycyklina).

2. Rumień polekowy.

Rumień polekowy objawia się okrągłymi lub owalnymi plamami, które wywołane są przyjmowaniem określonych środków terapeutycznych. Najczęściej wywołują go antybiotyki, sulfonamidy, preparaty hormonalne, a także przeciwalergiczne.

3. Rumień guzowaty.

Jego objawem są guzy o średnicy kilku centymetrów. Dają silne dolegliwości bólowe, a ich barwa określana jest jako sinobrunatna lub czerwona. Rumień guzowaty występuje zwykle na przedniej powierzchni podudzi. Stan zapalny, który stanowi przyczynę rumienia guzowatego rozwija się w tkance podskórnej. Głównym objawem jest gorączka, ból brzucha, w stawach oraz biegunka.

Jego powstawanie związane jest z infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą organizmu. Erythema guzowata często ustępuje samoistnie, bez pozostawienia żadnych śladów na skórze.

4. Rumień stwardniały.

Rumień stwardniały najczęściej wywołuje zakażenie prątkiem gruźlicy. Objawy podobnie jak w przypadku rumienia guzowatego lokalizują się na przednich częściach podudzi. Jednak cechą różnicującą oba rodzaje rumienia jest proces jego gojenia się. Zaczerwienienie stwardniałe leczy się znacznie gorzej. Na powierzchni skóry po zakończeniu leczenia mogą pozostać trwałe ślady.

5. Rumień wielopostaciowy.

Rumień wielopostaciowy to grupa schorzeń, które charakteryzują się różnym poziomem nasilenia objawów. Przyczyną jego pojawienia się jest reakcja ze strony organizmu na czynniki zewnętrzne takie jak leki czy pokarm. Na pojawienie się rumienia wielopostaciowego narażone są osoby w każdy wieku, szczególnie kobiety. Zmiany wykazują charakter naciekowy, które zlewają się w jedną, niesymetryczną plamę. Objawy nasilają się w wyniku działania silnego stresu. Mogą występować na dowolnym obszarze ciała.

6. Rumień dłoniowy.

Rumień dłoniowy czyli zaczerwienienie skóry dłoni zwykle kojarzony jest z dolegliwościami wątroby (marskość wątroby, przewlekła niewydolność wątroby). Innymi chorobami współistniejącymi mogą być również choroby reumatologiczne. Należy podkreślić, że w niektórych sytuacjach erythema dłoniowa nie musi świadczyć o chorobie, może być również typowo cechą dziedziczoną genetycznie.

7. Rumień zakaźny.

Rumień zakaźny jest chorobą infekcyjną, która najczęściej występuje u dzieci będących w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Główną przyczyną jest wirus (parwowirus B19). Objawy choroby pierwotnie przypominają zwykłe przeziębienie, a więc stan podgorączkowy, katar czy ból w stawach. Po upływie kilku dni pojawia się główny objaw czyli mocne zaczerwienienie na twarzy, które poszerza się na tułów, pośladki oraz kończyny. Objawy skórne nasilają się w wyniku przegrzania organizmu.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *