Małowodzie jest to stan, w którym występuje zbyt mała ilość wód płodowych. Zjawisko to pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Jest to sytuacja niebezpieczna dla jej utrzymania, ponieważ wiąże się z poważnymi zaburzeniami w rozwoju dziecka.
Małowodzie
Małowodzie to stan, w którym następuje niewystarczająca ilość płynu owodniowego. Sytuacja ta najczęściej występuje u kobiet pomiędzy 32 a 36 tygodniem ciąży. W tym momencie ilość wód płodowych nie przekracza 500 ml. Należy podkreślić, że właściwa ilość w tym etapie ciąży oscyluje w granicach 500-2000 ml.
Płyn owodniowy
Płyn owodniowy stanowi naturalną mieszaninę związków pochodzących od matki oraz rozwijającego się płodu. W jej skład wchodzą substancje odżywcze, białka, tłuszcze oraz enzymy. Największa ich ilość występuje w 30-36 tygodniu ciąży, a następnie stopniowo zmniejsza się wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Wody płodowe są istotnym czynnikiem właściwego rozwoju dziecka. Niezbędne są w procesie prawidłowego oddychania płodu, stanowią pewnego rodzaju barierę ochronną dla dziecka, a także zapewniają odpowiednie warunki do zachowania aktywności fizycznej przez malucha.
Przyczyny małowodzia
Do głównych przyczyn małowodzia należy:
- zbyt wczesne pękniecie błony płodowej;
- wada wrodzona układu moczowego płodu;
- zespół przetoczenia krwi między płodami;
- obecny stan zdrowia matki (nadciśnienie);
- zaburzenie przepływu maciczno-łożyskowego spowodowane odwonieniem;
- ciąża przenoszona (2 tygodnie i więcej);
- stosowanie niektórych leków.
Objawy małowodzia
Jednym z głównym objawów małowodzia jest zmniejszona wielkość macicy, co oznacza, że nie jest ona adekwatna do wieku ciąży. Ponadto na uwagę zasługują ruchy płodu, które w przypadku małowodzia stają się wyraźnie słabsze. Mała ilość wód płodowych ogranicza ruchy dziecka. Ponadto zauważa się:
- mały przyrost masy ciała u kobiety;
- w trakcie badania lekarz wyczuwa konkretne części płodu.
Powikłania
Małowodzie może przyczynić się do szeregu powikłań, których powaga zależy od tego w jakim momencie je wykryto. Do najczęstszych zalicza się:
- ucisk pępowiny;
- deformacja płodu (przykurcz kolan, łokci, stopa końsko – szpotawa, płaska twarzoczaszka);
- zaburzona akcja serca dziecka;
- hipotrofia wewnątrzmaciczna (zahamowanie wzrostu płodu);
- hipoplazja płuc (wada wrodzona płuc);
- niedotlenienie okołoporodowe;
- obumarcie płodu;
- zgon okołoporodwy.
Leczenie małowodzia
Leczenie małowodzia w pierwszym etapie polega na właściwym nawodnieniu kobiety. Oznacza to, że przyjęcie kilku litrów płynów przez ciężarną powinno przynieść oczekiwany efekt, choć nie zawsze tak się dzieje. W takiej sytuacji zaleca się amnioinfuzję. To zabieg polegający na podaniu roztworu soli fizjologicznej, która ma zastąpić płyn owodniowy. Procedura wykonywana jest przy pomocy cienkiej igły punkcyjnej, która przechodzi do pęcherza płodowego podając odpowiednią ilość płynu. Zabieg powtarzany jest często, nawet codziennie.
Wskazówka
U kobiet ciężarnych, u których występuje małowodzie bezobjawowe, leczenie nie jest podejmowane. Mimo to istotne jest regularne wykonywania badania USG (co tydzień lub częściej) w celu dokładnej kontroli stanu płodu.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |