Wody płodowe podobnie jak łożysko oraz pępowina spełniają bardzo ważne funkcje w ciąży. Ich głównym zadaniem jest ochrona dziecka przed urazami w brzuchu matki, transport związków odżywczych, a co za tym idzie prawidłowy rozwój malucha.
Wody płodowe
Wody płodowe (płyn owodniowy) tworzą naturalną barierę ochronną dla dziecka przed urazami mechanicznymi lub uszkodzeniami. Stanowią również główny czynnik warunkujący rozwój malucha. W związku z tym bardzo ważne jest w przebiegu ciąży, a szczególnie w przypadku jakichkolwiek jej nieprawidłowości udać się niezwłocznie do lekarza.
Wody płodowe powstają w około 38 tygodniu ciąży. Następuje to w momencie kiedy wokół zapłodnionej komórki zamyka się pęcherzyk zbudowany z kosmówki oraz owodni. Wówczas te same błony zaczynają produkować wody płodowe.
W skład wód płodowych wchodzą:
- albuminy (białka występujące w osoczu krwi);
- hormony;
- witaminy;
- enzymy;
- tłuszcze;
- związki organiczne i nieorganiczne.
Ponadto wody płodowe zawierają komórki nabłonka płodu, z kolei w późniejszym okresie fragmenty meszku oraz mazi płodowej, która pokrywa ciało dziecka.
Początkowo wody płodowe są przezroczyste, wraz z rozwojem ciąży zmieniają swoje zabarwienie, gdzie w jej zaawansowanym etapie stają się mętne. Prawidłowe wody płodowe nie posiadają zapachu, niekiedy jednak mogą swym aromatem przypominać woń ryby.
Uwaga!
Każda zmiana w wyglądzie wód płodowych (ich kolor oraz zapach) świadczy o pewnych zaburzeniach w rozwoju ciąży. Jeśli posiadają one żółte, zielone lub brązowe zabarwienie należy niezwłocznie udać się do lekarza. Żółty odcień może świadczyć o rozwijającym się konflikcie serologicznym. Zielone zabarwienie może wskazywać na niedotlenienie płodu lub o oddaniu przez dziecko smółki. Brązowa barwa natomiast może oznaczać wewnątrzmaciczną śmierć dziecka.
Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.
Funkcje wód płodowych
Należy podkreślić, że wody płodowe zawsze posiadają czystą formę. Oznacza to, że na pozbycie się starych, organizm potrzebuje około 3 godziny. Wody płodowe pochłaniają stare, następnie transportują je do układu krążenia matki, a na ich miejscu pojawiają się świeże.
Do najważniejszych funkcji wód płodowych należy:
- ochrona dziecka przed urazami mechanicznymi;
- ochrona przed bodźcami zewnętrznymi np. hałas;
- utrzymywanie właściwej temperatury;
- transport substancji odżywczych;
- ochrona płodu przed drobnoustrojami, które mogą znajdować się pochwie matki.
Ilość wód płodowych
Należy podkreślić, że wraz z rozwojem dziecka ilość wód płodowych zwiększa się. Pod koniec I trymestru występuje około 100 ml, z kolei w III trymestrze od 1 litra do 1,5. Kiedy występuje ich zbyt mała ilość wówczas można podejrzewać małowodzie. W takiej sytuacji nasuwa się podejrzenie, że nerki lub układ krążenia matki nie funkcjonuje prawidłowo. Z kolei kiedy występuje zbyt duża ilość wód płodowych wówczas może to świadczyć, że układ nerwowy, pokarmowy lub moczowy dziecka nie rozwija się właściwie.
Odejście wód płodowych
Sposób w jaki odchodzą wody płodowe może być różny. Niekiedy wydostają się jednym silnym strumieniem, innym razem akcja porodowa może rozpocząć się bez ich pojawienia się, ponieważ pęcherz owodniowy nie pękł. W takim przypadku musi wykonać to lekarz.
Zdarza się również, że wody płodowe pojawiają się na długo przed porodem. Świadczy to bowiem o nieszczelności pęcherza płodowego, a co za tym idzie braku ochrony dziecka. W takiej sytuacji matka musi być hospitalizowana, a także przyjmować leki m.in. w celu przyspieszenia rozwoju pęcherzyków płucnych, aby dziecko było gotowe na wcześniejsze przyjście na świat.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |