Wody płodowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wody płodowe podobnie jak łożysko oraz pępowina spełniają bardzo ważne funkcje w ciąży. Ich głównym zadaniem jest ochrona dziecka przed urazami w brzuchu matki, transport związków odżywczych, a co za tym idzie prawidłowy rozwój malucha.

Wody płodowe

Wody płodowe

Wody płodowe (płyn owodniowy) tworzą naturalną barierę ochronną dla dziecka przed urazami mechanicznymi lub uszkodzeniami. Stanowią również główny czynnik warunkujący rozwój malucha. W związku z tym bardzo ważne jest w przebiegu ciąży, a szczególnie w przypadku jakichkolwiek jej nieprawidłowości udać się niezwłocznie do lekarza.

Wody płodowe powstają w około 38 tygodniu ciąży. Następuje to w momencie kiedy wokół zapłodnionej komórki zamyka się pęcherzyk zbudowany z kosmówki oraz owodni. Wówczas te same błony zaczynają produkować wody płodowe.

W skład wód płodowych wchodzą:

  • albuminy (białka występujące w osoczu krwi);
  • hormony;
  • witaminy;
  • enzymy;
  • tłuszcze;
  • związki organiczne i nieorganiczne.

Ponadto wody płodowe zawierają komórki nabłonka płodu, z kolei w późniejszym okresie fragmenty meszku oraz mazi płodowej, która pokrywa ciało dziecka.

Początkowo wody płodowe są przezroczyste, wraz z rozwojem ciąży zmieniają swoje zabarwienie, gdzie w jej zaawansowanym etapie stają się mętne. Prawidłowe wody płodowe nie posiadają zapachu, niekiedy jednak mogą swym aromatem przypominać woń ryby.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Uwaga!

Każda zmiana w wyglądzie wód płodowych (ich kolor oraz zapach) świadczy o pewnych zaburzeniach w rozwoju ciąży. Jeśli posiadają one żółte, zielone lub brązowe zabarwienie należy niezwłocznie udać się do lekarza. Żółty odcień może świadczyć o rozwijającym się konflikcie serologicznym. Zielone zabarwienie może wskazywać na niedotlenienie płodu lub o oddaniu przez dziecko smółki. Brązowa barwa natomiast może oznaczać wewnątrzmaciczną śmierć dziecka.

Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.

Funkcje wód płodowych

Należy podkreślić, że wody płodowe zawsze posiadają czystą formę. Oznacza to, że na pozbycie się starych, organizm potrzebuje około 3 godziny. Wody płodowe pochłaniają stare, następnie transportują je do układu krążenia matki, a na ich miejscu pojawiają się świeże.

Do najważniejszych funkcji wód płodowych należy:

  • ochrona dziecka przed urazami mechanicznymi;
  • ochrona przed bodźcami zewnętrznymi np. hałas;
  • utrzymywanie właściwej temperatury;
  • transport substancji odżywczych;
  • ochrona płodu przed drobnoustrojami, które mogą znajdować się pochwie matki.

Ilość wód płodowych

Należy podkreślić, że wraz z rozwojem dziecka ilość wód płodowych zwiększa się. Pod koniec I trymestru występuje około 100 ml, z kolei w III trymestrze od 1 litra do 1,5. Kiedy występuje ich zbyt mała ilość wówczas można podejrzewać małowodzie. W takiej sytuacji nasuwa się podejrzenie, że nerki lub układ krążenia matki nie funkcjonuje prawidłowo. Z kolei kiedy występuje zbyt duża ilość wód płodowych wówczas może to świadczyć, że układ nerwowy, pokarmowy lub moczowy dziecka nie rozwija się właściwie.

Odejście wód płodowych

Sposób w jaki odchodzą wody płodowe może być różny. Niekiedy wydostają się jednym silnym strumieniem, innym razem akcja porodowa może rozpocząć się bez ich pojawienia się, ponieważ pęcherz owodniowy nie pękł. W takim przypadku musi wykonać to lekarz.

Zdarza się również, że wody płodowe pojawiają się na długo przed porodem. Świadczy to bowiem o nieszczelności pęcherza płodowego, a co za tym idzie braku ochrony dziecka. W takiej sytuacji matka musi być hospitalizowana, a także przyjmować leki m.in. w celu przyspieszenia rozwoju pęcherzyków płucnych, aby dziecko było gotowe na wcześniejsze przyjście na świat.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *