Trądzik w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik w ciąży to powszechna dolegliwość skórna. U niektórych przebiega w sposób delikatny, u innych w znacznie bardziej zaawansowanym stopniu. Należy podkreślić, że tego rodzaju defektów nie należy bagatelizować, w związku z tym jak najszybciej należy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne.

Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży – przyczyny

Ciąża to moment kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej. Następuje zwiększenie poziomu progesteronu, który warunkuje produkcję (łoju) sebum skóry. Ponadto w czasie ciąży zwiększona jest podatność kobiet na androgeny, które wzmagają jego wydzielanie. Nadmierna ilość łoju przyczynia się do zatykania porów skóry oraz nadmiernego jej przetłuszczania się. W takim przypadku dochodzi do natychmiastowego namnażania się bakterii i powstawania wykwitów skórnych.

Należy podkreślić, że trądzik pojawia się zwykle w początkowej fazie ciąży (w pierwszym trymestrze), kiedy następuje gwałtowny wzrost progesteronu. W drugim trymestrze natomiast zwiększa się poziom androgenów, dzięki czemu skóra zyskuje lepszy wygląd. Należy wyraźnie podkreślić, że obecność trądziku w czasie ciąży nie jest wynikiem zaniedbań związanych z higieną osobistą. Jego główną przyczyną są więc zaburzenia gospodarki hormonalnej. U niektórych kobiet dochodzi również do zmian w pigmentacji skóry. W wyniku ekspozycji skóry na działanie słońca mogą pojawić się przebarwienia, które określane są jako ostuda ciążowa.

Trądzik w ciąży – jak z nim walczyć?

Leczenie trądziku w ciąży nie należy do najłatwiejszych. Zdecydowana część preparatów farmakologicznych jest przeciwwskazana, ze względu na ich szkodliwe działanie na płód. Należą do nich w szczególności antybiotyki, kwas salicylowy, izotretinoina (powoduje wady rozwojowe u płodu, a także może wywołać poronienie) czy tetracykliny (hamują rozwój kości u dziecka). Niekiedy lekarz zaleca stosowanie maści na trądzik, która bazuje na erytromycynie. Jej stosowanie zawsze jednak należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W leczeniu trądziku u kobiet w ciąży efektywne są również domowe sposoby. Podstawą jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja cery. Nie zaleca się w tym celu stosowania mydła oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Pielęgnację cery warto wzbogacić o kremy z zawartością alantoiny lub cynku, które wykazują działanie łagodzące, kojące i przeciwzapalne. Istotne jest także wykonywanie peelingu, co najmniej raz w tygodniu. Najlepszym rozwiązaniem jest peeling enzymatyczny, ze względu na swą delikatność i szybkość działania.

W żadnym wypadku nie zaleca się samodzielnie usuwać zmian na skórze, ze względu na duże ryzyko pozostawienia na jej powierzchni trwałych śladów w postaci blizn.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie odżywianie. W tym celu warto unikać tłustych potraw oraz słodyczy, które potęgują pojawianie się zmian o charakterze trądzikowym. Warto do minimum ograniczyć słodzone napoje oraz produkty wysoce przetworzone. Dużą rolę odgrywa ograniczenie ostrych przypraw, które zwiększają ryzyko występowania trądziku. Idealną alternatywą dla nich są zioła. W codziennej diecie zaleca się duże ilości świeżych warzyw i owoców, a także ryby. Bardzo korzystne jest stosowanie naturalnych suplementów diety zawierających witaminy z grupy B, cynk, witaminę A oraz E. Nie można również zapomnieć o spożywaniu dużych ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, która zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

W domowej pielęgnacji skóry bezwzględnie należy unikać

  • kwasów owocowych (kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, azelainowy, salicylowy);
  • nadtlenku benzoilu;
  • ticlosanu (działa rakotwórczo).

Podsumowanie

Kiedy w trakcie ciąży towarzyszą dolegliwości skórne w postaci trądziku początkowo warto skorzystać z tzw. domowych sposobów. Leczenie farmakologiczne w tym stanie jest ostatecznością i zalecane wyłącznie w bardzo zaawansowanych stadiach. Zawsze przed zastosowaniem tego rodzaju terapii należy koniecznie skonsultować ją z lekarzem prowadzącym.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *