Częstomocz jest zaburzeniem pracy układu moczowego objawiające się częstą potrzebą oddawania moczu w niewielkich ilościach. Tego rodzaju objawy powinny natychmiast skłonić do wizyty u lekarza specjalisty.
Częstomocz
Częstomocz to zjawisko częstego oddawania moczu, częściej niż 7-8 razy w ciągu dnia oraz więcej niż 2 razy w nocy. Ilość oddawanego moczu zwykle jest niewielka, a uczucie parcia na pęcherz jest bardzo wyraźne. Jeśli objawy tego rodzaju występują od dłuższego czasu, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Przyczyny częstomoczu
Główną przyczyną częstego oddawania moczu są infekcje układu moczowego. Zwykle towarzyszy temu uczucie pieczenia podczas mikcji oraz ból w podbrzuszu. Jeśli infekcja jest w zaawansowanym stadium wówczas mogą pojawić się tak zwane objawy ogólne, a więc złe samopoczucie, gorączka czy ból pleców. Ponadto oddawany mocz może posiadać nieprzyjemną woń oraz zauważalna jest w nim krew.
Oprócz infekcji dróg moczowych, przyczyną częstomoczu może być również:
- cukrzyca – w wyniku częstego oddawania moczu organizm chce się pozbyć nadmiaru glukozy;
- przepuklina pęcherza moczowego – przepuklina wywołuje problem z utrzymaniem moczu;
- nadreaktywność pęcherza moczowego – zaburzone funkcje mięśni pęcherza moczowego lub ich zwiększona reaktywność na bodźce;
- kamica moczowa – oprócz częstego oddawania moczu występują dolegliwości bólowe w postaci kolki;
- chlamydioza – infekcja bakteryjna wywołana Chlamydią trachomatis;
- zwężenie cewki moczowej;
- rak pęcherza.
Częstomocz w ciąży
Częste oddawanie moczu u kobiet w ciąży to zjawisko naturalne. Przyczyną jego występowania jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem płodu naciska na pęcherz moczowy. Jeżeli natomiast wizytom w toalecie u kobiet w ciąży towarzyszy uczucie pieczenia podczas mikcji może stanowić to objaw infekcji dróg moczowych. Wówczas konieczna jest wizyta u ginekologa.
Częstomocz u mężczyzn
Świadczy głównie o problemach z prostatą, ponieważ powiększający się gruczoł zaczyna naciskać na cewkę moczową, czego następstwem jest parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu.
Częstomocz – objawy
Do głównych objawów częstego oddawania moczu należy:
- częste oddawanie moczu w ciągu dnia oraz w nocy;
- ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu;
- mętny mocz, w którym widoczna jest krew;
- gorączka;
- dreszcze;
- nudności;
- wymioty;
- ból pleców.
Leczenie częstomoczu
Leczenie dolegliwości jaką jest częste oddawanie moczu uwarunkowane jest przyczyną jaka go wywołuje. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań diagnostycznych, które zobrazują, a co za tym idzie ułatwią podjęcie decyzji, co do metody leczenia. W tym celu lekarz zaleca wykonanie:
- podstawowe badanie moczu;
- dopochwowe USG narządu rodnego;
- USG jamy brzusznej;
- podstawowe badanie krwi;
- USG gruczołu krokowego;
- badania urodynamicznego lub wziernikowego pęcherza moczowego.
W niektórych przypadkach leczenie polega na podaniu antybiotyku, u innych natomiast wystarczalne będą leki o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |