Witamina K – rola i źródła występowania

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Witamina K to związek odpowiedzialny za proces krzepnięcia krwi oraz mineralizacji tkanek. Jakie inne funkcje spełnia w organizmie oraz co stanowi jej główne źródło występowania?

Witamina K - rola i źródła występowania

Witamina K

Witamina K została odkryta w 1935 roku przez Henryka Dama. Należy podkreślić, że związek ten nie jest substancją jednorodną, lecz grupą związków będących pochodnymi 2-metylo-1,4-naftochinonu. Jej naturalnie występującą formą jest witamina K1 (filochinon) produkowana przez rośliny, a także witamina K2 (menachinon) produkowana przez bakterie w jelicie cienkim. Syntetyczną formą witaminy K jest natomiast menadion (witamina K3).

Witamina K wchłaniana jest w jelicie cienkim i przy udziale żółci transportowana do układu limfatycznego. Stąd z kolei przenoszona jest do układu krążenia, a następnie do tkanek i narządów tj. wątroba, kości, nerki, mózg, serce, trzustka.

Witamina K jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, zaś poziom jej przyswajalności uwarunkowany jest obecnością soli kwasów żółciowych w przewodzie pokarmowym.

Rola witaminy K

Głównym zadaniem witaminy K jest udział w procesie syntezy protrombiny (białko, z którego powstaje skrzep), czynników krzepnięcia krwi, a także utrzymywanie prawidłowej gospodarki wapniowej w organizmie. Witamina K chroni naczynia krwionośne przed zwapnieniem oraz utratą elastyczności.

Poza bezpośrednim wpływem na stan naczyń krwionośnych witamina K wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Źródła witaminy K

Aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę K pokrywa żywność, drugą połowę dobroczynne bakterie występujące w jelicie cienkim.

Głównym źródłem witaminy K są:

Skutki niedoboru witaminy K

Głównym powodem niedoboru witaminy K jest przyjmowanie dużych ilości leków oraz terapie antybiotykowe powodujące niszczenie bakterii, które ją syntezują. Ponadto przyczyniają się ku temu zjełczałe tłuszcze, które utrudniają wchłanianie się witaminy K.

Niedobór witaminy K w organizmie można rozpoznać po pojawieniu się siniaków nawet po najmniejszym uderzeniu, obfitych miesiączkach, krwawieniu z nosa czy długo gojących się ranach (niewłaściwa krzepliwość krwi).

W wyniku niedoboru witaminy K dochodzi do odkładania się wapnia w kościach, który następnie dostaje się do tętnic. Efektem tego jest jednoczesny rozwój osteoporozy oraz miażdżycy, a co za tym idzie chorób serca i układu krwionośnego.

Grupa ryzyka osób z niedoborem witaminy K to w szczególności chorzy na:

Skutki nadmiaru witaminy K

Nadmiar witaminy K w organizmie objawia się nadmierną potliwością, uczuciem gorąca, bólem mięśnia sercowego, skokiem ciśnienia tętniczego. W wyniku podwyższonego poziomu witaminy K następuje rozpad krwinek czerwonych co powoduje anemię, zapalenie jelit, u niemowląt żółtaczkę oraz uszkodzenie komórek, w tym również mózgowych.

Zobacz również: Żółtaczka u noworodków.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *