Masaż aromaterapeutyczny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masaż aromaterapeutyczny to kombinacja masażu leczniczego z relaksacyjnym działaniem olejków aromatycznych. Takie połączenie pozwala osiągnąć efekt maksymalnego odprężenia i relaksu, działając przy tym kojąco na poszczególne partie ciała.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż to jedna z najlepszych form wprowadzania olejków aromatycznych do organizmu. Dodatkowo pozwala połączyć lecznicze działanie dotyku terapeuty z indywidualnymi właściwościami preparatu zabiegowego. Podczas wykonywania terapii olejek przenika przez skórę, gdzie następnie trafia do układu krążenia. Głównym założeniem masażu aromaterapeutycznego jest odprężenie i rozluźnienie mięśni oraz poprawa krążenia krwi i limfy.

Z kolei wykorzystanie olejków aromatycznych, które dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego z nas dostarcza energię, obniża poziom napięcia nerwowego, zmniejsza dolegliwości bólowe, a także poprawia jakość skóry.

Technika masażu aromaterapeutycznego obejmuje trzy podstawowe ruchy:

  • głaskanie;
  • rozcieranie;
  • ugniatanie.

Inny rodzaj ruchów nie jest stosowany, ze względu na ich zbyt silne oddziaływanie.

1. Głaskanie.

Głaskanie to ruch wprowadzający do masażu. Jego zadaniem jest również zapewnienie odprężenia i relaksu. Technikę głaskania wykonuje się zawsze w sposób delikatny, a siłę nacisku należy zmieniać w zależności od kierunku ruchu jaki jest wykonywany:

  • do serca – nacisk jest mocny oraz równomierny, tak aby wspomóc przepływ krwi żylnej;
  • od serca – głaskanie jest lekkie i delikatne.

2. Rozcieranie.

Ruchy rozcierania polegają na wykonaniu większej penetracji w tkankę mięśniową. Dlatego też w tym przypadku wykorzystuje się nie tylko ruchy opuszkami palców, ale również grzbietową powierzchnią palców, kłębem kciuka i kłębikiem piątego palca.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Ugniatanie.

Ugniatanie wykorzystywane jest w celu pozbycia się napięcia mięśniowego, a także aktywacji układu krążenia. Ruchy ugniatania wykonuje się przy użyciu całej powierzchni dłoni, palców lub ich opuszkami.

Wskazówka

W trakcie masażu bardzo ważne jest, aby utrzymywany był ciągły kontakt ze skórą pacjenta. Obie ręce terapeuty muszą być jednocześnie zaangażowane, co przekłada się na rytmikę wykonywanych ruchów.

Olejek aromaterapeutyczny do masażu

Zanim masaż się rozpocznie w tzw. olejku bazowym terapeuta rozcieńcza olejek indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta. Olejek bazowy to nie tylko „rozpuszczalnik” innych preparatów, ale również środek poślizgowy, który zapewnia komfort wykonywania całego zabiegu. Olejkiem bazowym może być tak naprawdę każdy bezzapachowy olej pochodzenia roślinnego.

Uwaga!

Nie zaleca się mieszania olejów bazowych z aromatycznymi ze względu na to, że szybko utleniają się w wyniku kontaktu z powietrzem. W związku z tym mieszaninę olejków przygotowuje się tuż przed masażem w stężeniu nie większym niż 3%.

Po przygotowaniu olejku można przystąpić do wykonania masażu aromaterapeutycznego. Wtarty w skórę środek poślizgowy bardzo szybko przenika przez skórę do mieszków włosowych, a stąd do naczyń krwionośnych przemieszczając się po całym organizmie. Należy zaznaczyć, że skóra to nie jedyna droga przedostawania się olejków do organizmu. Podczas procesu oddychania cząsteczki preparatu dostają się do błon śluzowych nosa, które następnie dostają się dalszymi odcinkami układu oddechowego do organizmu.

Kiedy warto wybrać się na masaż aromaterapeutyczny?

Masaż aromaterapeutyczny to zabieg, któremu może się poddać każdy. Stanowi bowiem bezpieczną formę relaksu i odpoczynku zarówno dla duszy jak i ciała. Masaż aromaterapeutyczny szczególnie zaleca się przy:

  • bólach menstruacyjnych;
  • dolegliwościach menopauzalnych;
  • silnym stresie;
  • problemach z zasypianiem;
  • zmianach nastroju;
  • intensywnej pracy fizycznej;
  • wzmożonym treningu.

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *