Zmiany skórne w otyłości

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zmiany skórne w otyłości to dość powszechny problem. Dzieje się tak, ponieważ nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, z jaką zmagają się osoby otyłe, przekłada się na niewłaściwą pielęgnację skóry całego ciała. Odbija się to również na innych aspektach życia jak np. niewłaściwy dobór obuwia, który prowadzi do powstawania problemów w procesie chodu oraz zniekształceń w obrębie stóp.

Zmiany skórne w otyłości

Zmiany skórne w otyłości

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej to nie tylko widoczny objaw otyłości. Duża ilość komórek tłuszczowych w skórze powoduje zaburzenie jej struktury, przez co zakłóca również jej prawidłowe funkcje, a także powoduje wiele zmian o podłożu dermatologicznym. Nagromadzona ilość tkanki tłuszczowej powoduje powstawanie dużych fałdów skórnych, które wzajemnie się o siebie ocierają utrudniając poruszanie się oraz proces gojenia się ran.

Do najczęściej występujących zmian skórnych w otyłości należą:

1. Rozstępy.

To podłużne wrzecionowate pasemka, które pojawiają się na skutek rozciągania skóry i przerywania włókien kolagenowych. U osób otyłych pojawiają się one zwykle na brzuchu, udach, ramionach, piersiach, pośladkach oraz plecach. Początkowo przybierają postać czerwono-purpurową, gdzie następnie po ok. 2 latach zmieniają kolor na biało-perłowy. Rozstępy niestety nie ulegają samodzielnej redukcji. W celu ich pozbycia się zaleca się wykonywanie zabiegów tj. mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, mezoterapię mikroigłową.

2. Cellulit.

Cellulit to nic innego jak nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w głębokich warstwach skóry. U osób otyłych pojawia się głównie na brzuchu, udach, ramionach, pośladkach oraz piersiach. Komórki tłuszczowe układają się w formie grudek, z kolei pomiędzy nimi kumuluje się woda oraz zbędne produkty przemiany materii. Efektem tego jest pofałdowana powierzchnia skóry, której wygląd prowadzi do wielu kompleksów.

Zobacz również: Diagnostyka cellulitu.

3. Wyprzenie.

Wyprzenie w dosłownym znaczeniu to nic innego jak tarcie pomiędzy. Dochodzi do tego wówczas, gdy dwa fałdy wilgotnej i ciepłej skóry ocierają o siebie w ruchu. Jeśli znajdująca się w tych fałdach woda nie ulega odparowaniu, wówczas następuje tzw. wyprzenie mechaniczne. Jeżeli dodatkowo pojawią się tam zalążki grzybów lub bakterii dochodzi do rozwoju infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.

Wyprzenie u osób z nadwagą występuje zwykle pod pachami, w pachwinach, pomiędzy skórą tułowia oraz w fałdach brzucha. Objawia się ono zaczerwienieniem skóry, maceracją naskórka, pieczeniem, świądem oraz łuszczeniem się. Aby poprawić kondycję skóry należy właściwie o nią dbać m.in. poprzez zapobieganie nadmiernemu poceniu się, osuszanie skóry oraz wietrzenie jej. Zaniedbanie wyprzenia może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych skóry oraz nadżerek i powstania nieestetycznych strupów.

4. Rogowacenie ciemne.

Rogowacenie ciemne to inaczej zaburzenia ze strony pigmentacji skóry. Objawia się czarnym zabarwieniem skóry z aksamitną powierzchnią. Niekiedy zmianom towarzyszy świąd. Rogowacenie ciemne zwykle występuje na szyi, pod pachami i w pachwinach. Za przyczynę powstawania zmian w zabarwieniu naskórka uważa się nadmierny rozrost komórek (keratynocytów).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

5. Choroba Dercuma.

Choroba Dercuma to tak zwana tłuszczakowatość bolesna. Jest schorzeniem rzadkim, które zwykle występuje u kobiet otyłych w wieku pomenopauzalnym. Zmiany przybierają charakter guzów (tłuszczaków), które występują w różnych miejscach na ciele. Najczęściej obejmują partię ud, karku, pleców, ramion oraz pachwin. Guzy posiadają miękką strukturę i są przesuwalne względem powierzchni skóry.

6. Modzele.

Modzele to miejsca mocno nawarstwionych mas rogowych naskórka, które tworzą zgrubienia o żółtej barwie. Zmiany powstają zwykle w miejscu częstego drażnienia lub ucisku skóry (przodostopie od strony podeszwowej). Modzele usuwa się poprzez zabieg mechanicznego złuszczania naskórka (warstwy rogowej). Najlepsze efekty osiąga się stosując frezarkę do stóp. W profilaktyce bardzo ważne jest regularne natłuszczanie podeszwy stóp oraz noszenie wygodnego, a także miękkiego obuwia.

Zobacz również: Skarpetki złuszczające – jak należy je stosować?

7. Odciski.

To zmiany o punktowym charakterze, które charakteryzują się obecnością twardego rdzenia przenikającego w głąb skóry. Odciski pojawiają się w wyniku twardego obuwia, szczególnie w miejscach wyniosłości kostnych. Zwykle występują na podeszwach stóp.

W celu skutecznego usunięcia odcisków należy pozbyć się rdzenia w całości, wycinając go cążkami. Należy zaznaczyć, że pozostawienie choć najmniejszej jego części skutkuje odbudową zmiany w bardzo szybkim tempie.

8. Pękające pięty.

Pękające pięty to kolejny defekt skórny, który często dotyka osoby otyłe. Należy podkreślić, że na wpływ tego rodzaju zmian ma wiele czynników. Jednym z nich jest budowa skóry stóp oraz proces jej pielęgnacji. Zaniedbana i przesuszona skóra staje się sucha, szorstka w dotyku i twarda. Wszystko to sprawia, że na jej powierzchni szybko pojawiają się pęknięcia, a nawet bolesne i uciążliwe rozpadliny.

9. Wrastający paznokieć.

Osobom z nadwagą lub otyłym często doskwiera problem w obrębie stóp, ponieważ nadmierna tusza ogranicza właściwą ich pielęgnację. Efektem tego może być tzw. wrastający paznokieć. Początkowo dolegliwość objawia się bólem oraz dyskomfortem, który często przypomina moment noszenia ciasnego obuwia. Kolejnym objawem jest wzrost paznokcia w niewłaściwym kierunku, który ulega skręceniu w stronę wału paznokciowego bocznego. Najczęściej deformacji tej ulega paznokieć dużego palca u stóp, ponieważ to właśnie on jest najbardziej podatny na różnego rodzaju podrażnienia lub obciążenia podczas noszenia obuwia.

10. Grzybica stóp oraz paznokci.

Grzybica stóp oraz paznokci to choroba bardzo często kojarzona z miejscami tj. basen. Mimo to dotyka również duży odsetek osób z nadwagą lub otyłością. Zwykle za jej powstawanie odpowiada nieprawidłowa pielęgnacja oraz niedokładne wycieranie stóp po kąpieli. Jednym z głównych objawów grzybicy jest świąd skóry, zaczerwienienie, pieczenie, a także łuszczenie się naskórka.

11. Kępki żółte.

Są to złogi cholesterolu, które odkładają się w skórze w formie żółtych, miękkich grudek. Współistnieją również ze stanem podwyższonego cholesterolu. Zwykle lokalizują się w obrębie powiek. Są zmianami drobnymi, jednak mogą się zlewać tworząc grudki większych rozmiarów. W celu ich redukcji można zastosować zabieg chirurgiczny. Z kolei w profilaktyce dużą rolę odgrywa dieta niskotłuszczowa.

12. Zaburzenia ze strony naczyń krwionośnych.

Osoby z otyłością często dotyka również problem ze strony naczyń krwionośnych. Mowa tu o zaburzeniach krążenia krwi, które może doprowadzić nawet do niewydolności żylnej. Efektem tego są częste obrzęki nóg, a także tzw. ciężkość kończyn dolnych.

Zmiany skórne w otyłości

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *