Zamykanie naczyń krwionośnych – powikłania

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zamykanie naczyń krwionośnych skupia się na żylnym układzie powierzchownym, do którego należą żyły główne tj. żyła odpiszczelowa, odstrzałkowa, liczne żyły łączące oraz niewielkie naczynia krwionośne.

Zamykanie naczyń krwionośnych - powikłania

Zamykanie naczyń krwionośnych – powikłania

Rodzaj naczyń występujących indywidualnie u każdego pacjenta warunkuje sposób i metodę ich zamykania. Naczynia typu IV i V (żylaki nie związane z żyłą odpiszczelową, a także żylaki związane z żyłą odpiszczelową i odstrzałkową o kolorze niebieskim lub niebiesko-zielonym) usuwane są metodą klasycznych zabiegów operacyjnych, a także ablacji wewnątrzżylnych. Do naczyń typu III oraz II (naczynia fioletowe, które wystają ponad powierzchnię skóry, a także naczynia siatkowe o kolorze zielono-niebieskim) wykorzystuje się skleroterapię. Zaś naczynia typu II i I (czerwone naczynia – teleangiektazje) zamykane są przy użyciu laserów przezskórnych, elektrokoagulacji lub fali radiowej.

1. Zabiegi operacyjne.

Zabiegi operacyjne należą do tradycyjnych sposobów usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Procedury tego typu polegają na pozbyciu się niewydolnej żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej, usunięciu żylaków, a także przerwaniu ciągłości perforatorów. Metoda usuwania tego rodzaju naczyń nosi nazwę stripping i została opatentowana przez Way-ne’a Babcocka. Niekiedy stripping wspierany jest miniflebektomią czyli zabiegiem chirurgicznym, który umożliwia pozbycie się drobnych żylaków z zachowaniem wymogów estetycznych.

Warto podkreślić, że zabiegi operacyjne dają możliwość likwidacji bardzo zaawansowanych żylaków, u niektórych pacjentów stanowiąc jedyną metodę leczenia. Mimo, że zabiegi operacyjne należą do najpopularniejszych sposobów walki z rozszerzonymi naczyniami niosą za sobą ryzyko występowania powikłań.

Do głównych zalicza się zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna. Warto podkreślić, że są to efekty uboczne występujące bardzo rzadko, którym można łatwo zapobiec poprzez stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Do innych, często występujących powikłań po zabiegach operacyjnych zamykania naczyń należą zaburzenia ze strony podawania rodzaju znieczulenia. Ponadto w wyniku operacji może nastąpić uszkodzenie nerwów czuciowych, a dokładnie nerwu odpiszczelowego. Zjawisko to objawia się brakiem czucia lub parestezjami w postaci piekącego bólu, który przebiega wzdłuż kości piszczelowej sięgając wewnętrznej powierzchni stopy.

Zabiegi operacyjne niosą za sobą ryzyko uszkodzenia obwodowych naczyń limfatycznych z okolicy rany pooperacyjnej, mogą prowadzić również do obrzęku limfatycznego lub krwawienia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Nieinwazyjne metody.

Zabiegi ablacji wewnątrzżylnej obejmują wprowadzenie, przez nakłucie do światła naczynia światłowodu laserowego lub końcówki RFA. Na skutek energii wprowadzanej od wewnątrz dochodzi do obkurczenia i zamknięcia się naczyń bez konieczności całkowitego ich usuwania. Warto podkreślić, że metoda charakteryzuje się mocno zbliżoną skutecznością do zabiegów operacyjnych.

Po zabiegu ablacji wewnątrzżylnej obserwuje się powikłania dotyczące miejscowego zaburzenia czucia, przebarwień, które w większości przypadków redukują się samoistnie. Dodatkowo mogą wystąpić zasinienia oraz perforacja (przebicie, rozerwanie) naczynia.

3. Skleroterapia.

Skleroterapia obejmuje zamykanie naczyń siatkowatych oraz drobnych żylaków. Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu do światła naczynia preparatu obliterującego, który wywołuje uszkodzenie naczyń, a następnie stan zapalny. Na skutek tego dochodzi do powstania skrzepliny i powolnego zwłóknienia naczynia. W przebiegu skleroterapii może dojść do powikłań w postaci:

  • przebarwień i zasinień (często występujące);
  • zakrzepic, choroby zakrzepowo-zatorowej, miejscowej martwicy (sporadycznie);
  • wstrząsu alergicznego, obrzęku Quinckiego, astmy, zatoru płucnego oraz zakrzepicy żył głębokich (bardzo rzadkie).

Wskazówka

Zarówno w przypadku stippingu jak i skleroterapii może pojawić się drobna, śródskórna siatka naczyń tzw. matting, który według ustaleń Szwajcarskiego Towarzystwa Flebologicznego uznawane jest za powikłanie pooperacyjne.

4. IPL i laser.

Teleangiektazje czyli trwale rozszerzone naczynia krwionośne barwy różowej lub czerwonej najczęściej zamyka się laserami przezskórnymi oraz metodą IPL. W przypadku tego rodzaju zabiegów rekomenduje się laser neodymowo-yagowy 1064 nm z długim impulsem. Warto podkreślić, że bez względu na rodzaj zastosowanego światła po zabiegu może pojawić się rumień skóry, który ustępuje samoistnie. Jednak w przypadku niewłaściwego przygotowania do zabiegu (opalona skóra, związki światłouczulające) jednym z najpoważniejszych powikłań jest poparzenie z konsekwencją wystąpienia pęcherzy, przebarwień, obrzęku, blizn oraz owrzodzeń.

5. Elektrokoagulacja.

Na skutek przeprowadzania zabiegu elektrokoagulacji najcięższym powikłaniem jakie może wystąpić to poparzenie, a co za tym idzie powstanie nieestetycznych blizn, w wyniku niewłaściwie wykonanej terapii. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień oraz obrzęk.

Podsumowanie

Zabiegi zamykania rozszerzonych naczyń cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ gwarantują wysoką skuteczność. Warto podkreślić, że zabiegi z tego zakresu powszechnie uważa się za bezpieczne i skuteczne. Jednak nie są to metody wolne od powikłań. Decydując się na zabiegi zamykania naczyń krwionośnych należy być świadomym możliwości wystąpienia zarówno powikłań krótkotrwałych, ustępujących samoistnie, ale również tych zagrażających bezpośrednio życiu.

Bibliografia

  1. Mlosek R., Malinowsa S., Kosmetologia Estetyczna, Powikłania po zabiegach zamykania poszerzonych naczyń krwionośnych, 4/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Ja mam na nogach dużo takich naczynek czerwonych – z tego wpisu dowiedziałam się, ze są to teleangiektazje – nie znałam wcześniej tego słowa. Dziękuję wiec za wiedzę – będę drążyć temat dalej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *