Współczesne metody leczenia łuszczycy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Współczesne metody leczenia łuszczycy dają efekt zmniejszenia objawów skórnych, które często powodują utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Oznacza to, że łuszczyca należy do chorób nieuleczalnych jednak jej symptomy można ograniczać w wyniku zastosowania zabiegów z zakresu medycyny i kosmetologii.

Współczesne metody leczenia łuszczycy

Łuszczyca

Łuszczyca to choroba o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Na pojawienie się jej objawów wpływ ma wiele czynników. Warto podkreślić, że łuszczyca może wchodzić w etap remisji samoczynnie lub w wyniku zastosowania odpowiedniego leczenia.

Biorąc pod uwagę obraz kliniczny choroby wyróżnia się wiele rodzajów łuszczycy. W związku z tym mamy do czynienia z łuszczycą:

  • pospolitą – odmiana najczęściej występująca;
  • kropelkowata;
  • krostkowa.

Zobacz również: Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie.

Współczesne metody leczenia łuszczycy

Jednym z najważniejszych aspektów terapii łuszczycy jest prawidłowa edukacja w kwestii przyczyn choroby, czynników, które zaostrzają jej objawy, a także w temacie regularnej samokontroli. Zastosowanie określonej metody leczenia uwarunkowane jest stopniem nasilenia choroby i obejmuje tzw. leczenie zewnętrzne (kąpiele, fototerapię) lub leczenie ogólne w postaci farmaceutyków.

Tak zwana terapia zewnętrzna obejmuje kąpiele w roztworze soli, stosowanie preparatów nawilżających czy maści złuszczających. Metody te uwarunkowane są również czasem jaki może chory na nie poświęcić. Najlepsze efekty można uzyskać wykonując kilka zabiegów w ciągu dnia. Dodatkowo zaleca się wykonywanie tzw. terapii wspomagających w postaci stosowania emolientów, suplementacji witaminowej oraz odpowiedniej diety.

Maści złuszczające na bazie salicylanów, mocznika oraz związkach siarki wykazują również właściwości zmiękczające oraz dające możliwość pozbycia się łusek z powierzchni skóry. Dodatkowo korzystanie z produktów nawilżających zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu zapobiega jego nadmiernemu łuszczeniu się.

W kąpielach zaleca się stosowanie magnezu, oliwki, soli Epsom oraz soli z Morza Martwego. Zaś aby utrzymać efekt nawilżenia skóry na dłużej wskazane jest aplikowanie kremów o działaniu nawilżającym.

Na poprawę jakości skóry oraz podtrzymanie efektu remisji choroby wpływa także codzienna dieta. Aby wygasić reakcje zapalną, która stanowi podstawę w rozwoju choroby stosuje się suplementację wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ważna jest również kwestia przyjmowania witaminy D, zwłaszcza pochodzenia naturalnego, a więc z mleka, sera żółtego, tuńczyka, dorsza, łososia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W zmniejszaniu objawów łuszczycy stosuje się również glikokortykosteroidy, retinoidy oraz cygnolinę. Produkty tj. maści na bazie glikokortykosteroidów wykazują właściwości przeciwzapalne.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w wyniku dłuższego stosowania tego rodzaju środków mogą wystąpić skutki uboczne w formie ścieńczenia skóry, zakażenia czy rozstępów. Oznacza to, że sterydy należy stosować wyłącznie na małych partiach ciała oraz w jak najkrótszym czasie. Z kolei preparaty zawierające witaminę D skutecznie zmniejszają zmiany skórne. Ich nadmierne stosowanie przyczynia się do zwiększenia poziomu wapnia w organizmie. Należy podkreślić, że zjawisko to zdarza się jednak rzadko.

Retinoidy (pochodne witaminy A) skutecznie zmniejszają objawy skórne stanowiąc jednocześnie alternatywę dla terapii sterydami, z tego względu, że cechują się brakiem skutków ubocznych. Jedynym utrudnieniem w stosowaniu tych leków jest nadwrażliwość skóry na działanie światła słonecznego oraz jej podrażnienie.

Uwaga!

Retinoidów nie można stosować w ciąży, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

Cygnolina to związek, który zapobiega rozwojowi łuszczycy. Spotkać ją można w formie kremów, past oraz maści. Działaniem niepożądanym jest zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Fototerapia to kolejna metoda znajdująca zastosowanie w terapii łuszczycy. Polega na naświetlaniu miejsc objętych zmianami promieniowaniem ultrafioletowym zarówno w monoterapii jak i w skojarzeniu z innymi lekami. Bardzo istotne jest, aby podczas korzystania z fototerapii nie przyjmować leków tj. metotreksat, cyklosporyna A.

W sytuacji kiedy zmiany łuszczycowe są rozległe zastosowanie znajdują preparaty działające ogólnoustrojowo. Jednym z przykładów tej metody jest metotreksat, który przyczynia się do zaburzenia cyklu życiowego komórek, w tym również komórek odpowiedzialnych za objawy łuszczycy. Warto podkreślić, że tego rodzaju terapia niesie za sobą skutki uboczne w postaci nudności, wypadania włosów, podwyższenia wartości enzymów wątrobowych, zatrzymania się funkcji szpiku kostnego. Zaś podawany w nadmiernych ilościach może uszkadzać nerki.

Innym rozwiązaniem terapii ogólnej jest zastosowanie cyklosporyny, która hamuje reakcje immunologiczne, a także zmienia reakcje zapalne w organizmie. Przeciwwskazaniem do tego rodzaju metody jest nadwrażliwość na lek, choroby nerek, wątroby, podwyższone ciśnienie.

Podsumowanie

Obecna medycyna oferuje szeroki wachlarz możliwości zarówno w temacie leczenia jak i kontrolowania objawów łuszczycy. Decydując się na wybór konkretnej kuracji warto wziąć pod uwagę poziom nasilenia objawów, ogólny stan pacjenta oraz jego preferencje.

Bibliografia

  1. Cyran M., Kosmetologia Estetyczna, Łuszczyca skóry – współczesne możliwości terapii, 4/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *