Terapia blizny po cesarskim cięciu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Terapia blizny po cesarskim cięciu zapewnia zmniejszenie jej widoczności oraz prawidłową regenerację uszkodzonej tkanki. Warto podkreślić, że u niektórych kobiet blizna jest prawie niewidoczna, u innych natomiast stanowi duży dyskomfort psychiczny oraz fizyczny.

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Blizna po cesarskim cięciu

Poród dziecka poprzez cesarskie cięcie zapewnia obecnie krótką i poziomą bliznę, która osiąga długość 15 cm, a jej lokalizacją jest okolica brzucha tuż nad wzgórkiem łonowym. Kiedy rana jest dobrze zszyta i proces jej gojenia zachodzi prawidłowo wówczas jest niewidoczna nawet przy delikatnej bieliźnie.

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Terapię blizny po cesarskim cięciu można wykonywać na wiele sposobów. Wśród nich wyróżnia się powierzchowne stosowanie gotowych produktów w postaci maści oraz żeli, których składnikiem aktywnym jest wyciąg z cebuli, heparyna oraz preparaty silikonowe.

1. Preparaty na bazie cebuli.

Ekstrakt z cebuli wykazuje działanie bakteriobójcze, spowalniające proliferację fibroblastów, a także wpływa na zwiększenie ekspresji metaloproteinazy macierzy pozakomórkowej. Heparyna obecna w tego rodzaju produktach wchodzi w silną reakcję z cząsteczkami kolagenu przyczyniając się do rozluźnienia jego struktury, dodatkowo zwiększa nawodnienie tkanek, a także charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym. Alantoina jako związek dodatkowy pobudza ziarninowanie rany, usprawnia jej oczyszczanie oraz wykazuje właściwości keratolityczne oraz silnie regeneracyjne.

2. Preparaty silikonowe.

Z chemicznego punktu widzenia to polimery siloksanowe. Silikony to bezwonne związki wykazujące formę płynną lub półstałą. W grupie tego rodzaju związków wyróżnia się dimetykon oraz symetykon. Warto podkreślić, że dzięki dobrej tolerancji przez skórę silikony znalazły szerokie zastosowanie w kosmetologii. Mechanizm ich działania obejmuje m.in. aktywację kolagenazy w wyniku podwyższenia temperatury o 1,7 stopnia Celsjusza, zwiększenie produkcji czynników wzrostu przez fibroblasty, a także osłabienie czynności włośniczek. Niezwykłą zaletą stosowania produktów silikonowych jest możliwość połączenia tej terapii z inną np. z kremem zawierającym cebulę lub witaminą E.

3. Laseroterapia.

Laseroterapia to jedna z najlepiej zapowiadających się obecnie metod redukcji blizn nie tylko tych powstałych na skutek cesarskiego cięcia. Mechanizm działania laserów bazuje na aktywacji chromoforów, działaniu bakteriobójczym, a także pobudzaniu angiogenezy. Początkowo laseroterapia wykorzystywała laser CO2, jednak w tym przypadku częstość nawrotów była bardzo wysoka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Obecnie kosmetologia oraz medycyna estetyczna wykorzystuje działanie lasera barwnikowego o długości fali 585-595 nm. Jednym z najbardziej skutecznych urządzeń jest laser barwnikowy PDL (Pulsed Dyed Laser), który wywołuje niedotlenienie tkanek, uszkodzenie włókien kolagenowych czego efektem jest obniżenie się masy blizny oraz zwiększenie jej elastyczności.

4. Fizjoterapia.

Terapia blizn obejmuje również różne zabiegi z zakresu fizjoterapii. Należy do nich terapia wykorzystująca działanie prądu stałego (galwanizacja katodowa, jonoforeza). Dodatkowo mogą być to ultradźwięki w niskich stężeniach oraz magnetoterapia, która wykazuje właściwości regeneracyjne na tkanki miękkie.

Wskazówka

W leczeniu blizn po cesarskim cięciu dużą rolę odgrywa kompleksowość terapii. W związku z tym zaleca się łączenie zabiegów fizjoterapeutycznych z zabiegami kosmetycznymi, do których należy mikrodermabrazja, dermabrazja czy peelingi chemiczne.

Etapy gojenia się blizny

Tak zwana pierwsza faza blizny czyli czas pierwszego tygodnia po operacji powinna obejmować edukację pacjentki w temacie poruszania się oraz wstawania po zabiegu cesarskiego cięcia. Właściwym sposobem pionizacji jest przejście z pozycji leżenia bokiem do pozycji siedzącej. Druga faza, która trwa 6-8 tygodni po operacji obejmuje tzw. plastrowanie dynamiczne czyli tzw. kinesiotaping. Dodatkowo w tym okresie może być również włączony masaż blizny, a także techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego brzucha wykonywane przez fizjoterapeutę.

W ostatniej fazie fizjoterapia blizny polega na wykonywaniu masażu głębokiego. Specjalista może przekazać pacjentce wskazówki dotyczące konkretnych ruchów, aby mogła samodzielnie wykonywać je w domu.

Podsumowanie

Cesarskie cięcie to w niektórych przypadkach zabieg inwazyjny, a jego rekonwalescencja przebiega w sposób inny niż w przypadku porodu naturalnego. W pierwszych dniach bardzo istotna jest właściwa jej pielęgnacja, aby nie doszło do rozwoju zakażenia. Następnie, istotne jest stworzenie odpowiednich warunków bliźnie, aby mogła w sposób właściwy formować się. Warto podkreślić, że terapia blizny po cesarskim cięciu przynosi najlepsze efekty w łączeniu kilku różnych metod, bez ograniczania się do jednego sposobu zmniejszania jej widoczności.

Bibliografia

  1. Bojarska-Hurnik S., Skorupińska A., Kosmetologia Estetyczna, Terapia blizny po operacji cesarskiego cięcia, 2/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. eh u mnie niedługo minie rok od porodu, moblizacja blizny, wizyty u fizjo – wszystko odhaczone, ale estetycznie ciągle nie jest tak, jakbym chciała 🙁 umówiłam juz wizytę w klinice medycyny estetycznej mam nadzieję, że uda się zmniejszyć jej widoczność, zobaczymy, co powiedzą na konsultacjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *