Szczoteczka elektryczna – jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Szczoteczka elektryczna to urządzenie zapewniające znacznie dokładniejszą higienę jamy ustnej niż jej tradycyjna wersja. Na czym polega jej działanie oraz jakie posiada wady i zalety?

Szczoteczka elektryczna - jak działa?

Czym jest szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie, które służy do szybkiego szczotkowania zębów przy pomocy ruchów obrotowo-zwrotnych. Głowica szczoteczki elektrycznej może generować ruchy zgodnie z kierunkiem zegara lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że szczotkuje się nią zęby w ten sam sposób, co szczoteczką manualną, jednak bez żadnego wysiłku. Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy jedynie przyłożyć urządzenie do powierzchni zębów i poczekać aż wykona swoją pracę.

Jaka działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna działa poprzez wykonywanie ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych. Wywołane są ładunkiem elektrycznym, który produkowany jest przez szczoteczkę do zębów. Niektóre rodzaje szczoteczek elektrycznych działają również w wyniku ładowania indukcyjnego, a jeszcze inne obsługiwane są przez baterie jednorazowe. Szczoteczki elektroniczne posiadają również wbudowany zegar, który określa czas jednorazowego mycia zębów.

Szczoteczka elektryczna – rodzaje

  • obrotowa (rotacyjna) – charakteryzuje się okrągłą główkę i ruchami rotacyjno-oscylacyjnymi. Oznacza to, że główka szczoteczki obraca się raz w lewo, raz w prawo. Ten rodzaj szczoteczki wykonuje od 7.000 do 8.800 ruchów na minutę;
  • obrotowo-pulsacyjna – posiada taką samą budowę jak szczoteczka obrotowa, jednak dodatkowo wykonuje ruch pulsacyjny (dociskając włosie szczoteczki do zębów). Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna wykonuje od 20.000 do 40.000 ruchów pulsacyjnych na minutę;
  • szczoteczka soniczna (dźwiękowa) – charakteryzuje się ruchem wibracyjnym, który skutecznie usuwa płytkę nazębną. Wykonuje 30.000 do 62.000 ruchów na minutę. Ze względu na jej budowę jest w stanie objąć większą powierzchnię zębów niż szczoteczka obrotowa. Wynika to z faktu iż szczoteczka soniczna swoim kształtem przypomina nieco szczoteczkę manualną. Dodatkowo poprzez emitowane fale dźwiękowe wpada w drgania dzięki czemu dostaje się do szczelin międzyzębowych pozwalając tym na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc;
  • ultradźwiękowa – wytwarza fale ultradźwiękowe z częstotliwością 1,6 MHz, co oznacza, że wykonuje aż 96.000.000 pulsacji na minutę. Przyczynia się to do tego, że szczoteczka ultradźwiękowa najdokładniej ze wszystkich czyści przestrzenie międzyzębowe.

Szczoteczki elektryczne, które obecnie dostępne są na rynku wyposażone są w odpowiednie tryby szczotkowania. Należy do nich m.in. tryb Clean (czyszczenie), White (wybielanie), Gum Care (zdrowe dziąsła), Sensitive (delikatne oczyszczanie), Deep Clean (głębokie oczyszczanie). Dzięki tak zaawansowanej technice można zastosować różnego rodzaju możliwości czyszczenia zębów, które będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo szczoteczki elektryczne wyposażone są w czujniki nacisku, których zadaniem jest informowanie m.in. o zbyt intensywnym szczotkowaniu zębów, które mogło by po pewnym czasie doprowadzić do starcia szkliwa.

Wskazówki

  • szczoteczka elektryczna przeznaczona jest dla wszystkich, zarówno dla osób dorosłych jak i i dzieci. Szczególnie nadaje się w przypadku dziąseł wrażliwych, a także u osób noszących protezy lub zdejmowane aparaty;
  • rękojeść szczoteczki jest częścią niewymienną, z kolei jej końcówka (główka) powinna być wymieniana średnio co około 3 miesiące;
  • szczoteczki elektryczne posiadają różny rodzaj włosia. Te z twardym poleca się osobom, które wykazują tendencję do gromadzenia się płytki oraz tworzenia się kamienia nazębnego. Te z miękkimi zaś poleca się w przypadku nadwrażliwych dziąseł oraz zębów.

Czy szczoteczka elektryczna daje wysoką skuteczność?

Stomatolodzy zgodnie uważają, że korzystanie ze szczoteczek elektrycznych wykazuje lepszy wpływ na uzębienie niż stosowanie tradycyjnej szczoteczki manualnej. Wszystko dzięki dodatkowym funkcjom w jakie została wyposażona szczoteczka elektryczna. Zalicza się do nich:

  • czujnik siły nacisku szczoteczki na powierzchnię zębów oraz dziąseł;
  • regulator prędkości;
  • wbudowany zegar, odmierzający czas właściwego szczotkowania zębów, z kolei po upływie 30 sekund szczoteczka mówi nam o rozpoczęciu mycia kolejnej części uzębienia.

Ładowanie szczoteczki elektrycznej

Działanie szczoteczki elektrycznej uwarunkowane jest obowiązkiem wcześniejszego jej naładowania. Warto zaznaczyć, że początkowo tego rodzaju szczoteczki można było używać wyłącznie w miejscach gdzie występowało zasilanie. Dziś jednak ładowanie jej może odbywać się raz na 5 dni, a niektóre modele wytrzymują nawet kilka tygodni bez ładowania.

Jak właściwie korzystać ze szczoteczki elektrycznej?

Szczoteczkę elektryczną obsługuje się bardzo podobnie do szczoteczki manualnej. Po delikatnym zmoczeniu jej główki oraz nałożeniu pasty należy przyłożyć ją do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni. Następnie należy ją włączyć i przesuwać po zębach, zarówno przednich, tylnych jak i żwaczy. Warto wziąć pod uwagę, że szczoteczkę należy delikatnie przycisnąć do powierzchni zębów. Nie można jednak robić tego zbyt mocno, ponieważ może dojść do uszkodzenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł.

Jakiej pasty używać do mycia zębów szczoteczką elektryczną?

Nie ma konkretnych wytycznych, które wskazywały by na jeden, najlepszy rodzaj pasty do mycia zębów szczoteczką elektryczną. W tego rodzaju pielęgnacji można używać nawet zwykłej pasty, jeśli tylko posiada niski współczynnik ścieralności.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Badania dowodzą, że szczoteczka elektryczna dużo lepiej usuwa płytkę nazębną niż klasyczna szczoteczka manualna 🙂 Co więcej, mycie zębów jest łatwiejsze i przyjemniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *