Substancje przeciwgrzybicze

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Substancje przeciwgrzybicze znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w kierunku jakim jest medycyna, ale również w kosmetologii oraz kierunku do niej pokrewnym, do którego należy podologia.

Substancje przeciwgrzybicze

Substancje przeciwgrzybicze w leczeniu grzybicy

Terapia przeciwgrzybicza obejmuje stosowanie antybiotyków oraz ich syntetycznych pochodnych. Do najbardziej znanych w tej grupie należy gryzeofulwina, nystatyna, amfoterycyna, natamycyna.

Coraz bardziej popularne stają się również naturalne substancje przeciwgrzybicze. Warto podkreślić, że ekstrakty roślinne nie wykazują tak intensywnych właściwości, jednak stanowią doskonałą alternatywę dla obecnych antybiotyków.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. Związki przeciwgrzybicze pochodzenia mikrobiologicznego.

Do związków przeciwgrzybiczych pochodzenia mikrobiologicznego należy:

  • gryzeofulwina – to antybiotyk o dość wąskim spektrum działania, którego działanie polega na spowalnianiu syntezy chityny, a także syntezy kwasów rybonukleinowych RNA. Stosowana doustnie dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego;
  • nystatyna – wykorzystywana jest w trakcie antybiotykoterapii oraz w przypadku grzybicy jamy ustnej, przełyku, przewodu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego. Mechanizm działania polega na uszkadzaniu błony komórkowej grzyba. Lek stosuje się doustnie co 6 godzin po posiłku, w antybiotykoterapii co 8-12 godzin;
  • antybiotyk polienowy – amfoterycyna B, która produkowana jest przez promieniowca. Występuje w formie sproszkowanej, jednak ze względu na słabe wchłanianie z przewodu pokarmowego znacznie częściej podawany jest w sposób dożylny. Amfoterycyna wykorzystuje się w leczeniu grzybic narządowych. Mechanizm działania polega na wiązaniu się z ergosterolem, na skutek czego dochodzi do zmiany w przepuszczalności błony komórkowej, a w efekcie zaburzeń metabolicznych oraz śmierci komórek grzyba;
  • natamycyna – to antybiotyk wytwarzany przez promieniowce, który zapobiega rozwojowi drożdży oraz wytwarzaniu alfatoksyn. Warto podkreślić, że jest jedynym antybiotykiem dopuszczonym przez Agencję Żywności i Leków jako składnik produktów spożywczych oraz uznawany jako ogólnie bezpieczny. Z tego też powodu jest mocno rozpowszechniony w przemyśle spożywczym jako naturalny związek zapobiegający powstawaniu pleśni w pożywieniu;
  • pochodna roflamykoiny – cechuje się szerokim spektrum działania, które skierowane jest przeciwko drożdżom oraz grzybom strzępkowym.

2. Syntetyczne związki przeciwgrzybicze.

Wśród syntetycznych substancji przeciwgrzybiczych wyróżnia się:

  • lulikonazol – to stosunkowo nowy lek, który wykorzystywany jest w leczeniu infekcji skóry i paznokci wywołanymi dermatofitami, produkt dostępny jest na rynku w formie 1% kremu lub roztworu. Ciekawostką jest fakt, że lulikonazol dostępny jest również w Stanach Zjednoczonych w formie 10% roztworu stosowanego do leczenia infekcji wywołanych przez Trichophyton rubrum i Epidermophyton floccosum.

3. Związki przeciwgrzybicze pochodzenia roślinnego.

Dużym potencjałem wśród substancji pochodzenia roślinnego o działaniu przeciwgrzybiczym charakteryzują się olejki eteryczne oraz ekstrakty pochodzenia naturalnego. Wśród nich wyróżnia się olejek z mięty pieprzowej, który w składzie zawiera mentol, karwon, menton. Podobne działanie względem grzybów wykazuje olejek z pięciu odmian brazylijskiej bazylii.

Funkcje przeciwgrzybicze spełniają również laktony seskwiterpenowe. To grupa związków, która należy do roślinnych terpenoidów cechująca się działaniem cytotoksycznym oraz przeciwnowotworowym.

Laktony oraz ekstrakty roślinne charakteryzują się szerokim działaniem względem ludzkich oraz roślinnych patogenów. W związku z tym z tego rodzaju substancjami powiązane są duże nadzieje jako środki stosowane w leczeniu infekcji grzybiczych.

Bibliografia

  1. Kozłowska J., Wińska K., Grabarczyk M., Anioł M., Kosmetologia Estetyczna, Związki o właściwościach przeciwgrzybiczych, 6/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *