
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Popromienne zapalenie skóry to choroba powstająca u osób, które były narażone na zbyt silną i dużą dawkę promieniowania jonizującego. Zwykle przybiera formę ostrą lub przewlekłą. Jej charakter uwarunkowany jest dawką promieniowania, jego rodzajem oraz okolicą ciała, która została poddana jego działaniu.
Odczyny popromienne są niepożądanym efektem przebytej radioterapii. Ryzyko wystąpienia tego zjawiska zwiększa się w przypadku tak zwanego leczenia skojarzonego czyli połączenia radioterapii z chemioterapią. Przyczyną powstawania odczynu popromiennego jest napromieniowanie tkanek zdrowych znajdujących się w obszarze leczenia. Niestety nie ma możliwości poddania leczeniu tylko komórek nowotworowych. Wszystko dlatego, że promieniowanie jonizujące oddziałuje również na komórki niezmienione chorobowo. Skutkiem tego jest występowanie tzw. działań niepożądanych, wśród których wyróżnia się:
Powstaje na skutek zaburzeń czynnościowych oraz morfologicznych. Zachodzą one zarówno w komórkach oraz w ich przestrzeniach powodując wiele objawów występujących już w trakcie radioterapii lub po jej zakończeniu. Powikłania wczesne wykazują charakter krótkotrwały, zwykle są odwracalne, jednak przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia wspomagającego. Początkowo objawia się on suchością skóry, zaburzeniami pigmentacji, wypadaniem włosów oraz rumieniem. Przyczyną tego jest uszkodzenie gruczołów łojowych, potowych, mieszków włosowych oraz nadmierna stymulacja komórek barwnikowych. Kolejnym etapem odczynu wczesnego jest suche łuszczenie się naskórka w wyniku uszkodzenia keratynocytów warstwy podstawnej naskórka. W dalszym etapie dochodzi do łuszczenia się naskórka na mokro, któremu towarzyszy surowiczy wysięk i odsłonięcie warstw skóry właściwiej. Zmianom często towarzyszy świąd skóry.
Uwaga!
Wczesny odczyn popromienny może przekształcić się w późny odczyn popromienny, który należy do poważnych powikłań klinicznych. Dochodzi wówczas do rozwoju infekcji bakteryjnej lub uszkodzenia mechanicznego, co powoduje utrudnienie gojenia się rany, prowadząc do martwicy tkanek.
Związany jest z określoną dawką promieniowania jaką otrzymał pacjent. Szybkość pojawienia się odczynu zwiększa się wraz ze wzrostem jego dawki. Pojawienie się reakcji popromiennej, jej charakter oraz nasilenie zależne jest od wielu czynników zewnątrzpochodnych. Wyróżnia się dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy radioterapii, a więc rodzaju oraz energii stosowanej w leczeniu, dawki całkowitej i frakcyjnej oraz czasu leczenia. Druga grupa dotyczy stanu zdrowia pacjenta (przebyte zabiegi lub urazy w miejscu napromieniowania, choroby ogólnoustrojowe tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyń krwionośnych).
Dochodzi do uszkodzenia fibroblastów oraz spadku ich ilości, a także resorpcji włókien kolagenowych. W wyniku zwiększonej produkcji kolagenu o dość nieregularnym układzie swoich włókien dochodzi do utraty elastyczności skóry, pojawienia się zgrubień oraz zwłóknień. Efektem tego jest zgrubiała, twarda skóra, której mogą towarzyszyć obrzęki. Ponadto dochodzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest pojawienie się teleangiektazji. Następuje zanik gruczołów łojowych, potowych oraz mieszków włosowych. W momencie ekspozycji ciała pacjenta na duże dawki promieniowania może nastąpić martwica skóry.
Głównym założeniem radioterapii jest wywołanie śmierci komórki w wyniku uszkodzenia jej DNA. Promieniowanie jonizujące z jakim mamy do czynienia powoduje tak zwaną jonizację materii. Absorpcja promieniowania przez cząsteczkę wody powoduje oderwanie się elektronu od atomu lub do jej pobudzenia oraz rozpad cząsteczki wody na rodnik wodorowy i hydroksylowy. Na skutek hydrolizy dochodzi do produkcji wolnych rodników, które przyczyniają się do pęknięć w strukturze DNA.
Działanie promieniowania jonizującego obejmuje dwa mechanizmy – bezpośredni i pośredni.
Jego zadaniem jest uszkodzenie najbardziej wrażliwych elementów komórek, do których należy jej łańcuch DNA lub błona komórkowa.
Powstaje w wyniku pochłaniania energii promieniowania jonizującego przez ośrodek, który otacza makrocząsteczkę biologiczną. Na skutek tego powstają wolne rodniki, które z kolei powodują uszkodzenia struktur komórek.
Należy podkreślić, że zarówno mechanizm pośredni jak i bezpośredni powoduje zmiany o charakterze chemicznym w strukturze komórki (przerwanie wiązań wodorowych w łańcuchu DNA ) oraz biochemiczne (zaburzenie syntezy DNA i RNA w komórce).
Do głównych przyczyn wystąpienia popromiennego zapalenia skóry należy:
Objawy popromiennego zapalenia skóry początkowo objawiają się zaczerwienieniem o różnym stopniu nasilenia z jednoczesnym łuszczeniem się naskórka na sucho lub na mokro. Złuszczaniu naskórka na wilgotno towarzyszy wysięk surowiczy oraz ubytek w skórze sięgający do warstw skóry właściwej. W związku z tym może dojść do wystąpienia zaniku skóry właściwej, zwłóknień, przebarwień, teleangiektazji oraz martwicy.
Leczenie popromiennego zapalenia skóry uwarunkowane jest stopniem uszkodzenia skóry. Obejmuje przede wszystkim ochronę miejsca poddawanego radioterapii, zapobieganie uszkodzeniom mechanicznych oraz podrażnieniom. Ponadto miejsca te należy chronić przed działaniem promieni słonecznych, a także przed ponownym napromieniowaniem. W przypadku rozległych zmian o silnym charakterze zaleca się stosowanie specjalnych gotowych opatrunków lub miejscowych preparatów steroidowych zmniejszających odczyn zapalny skóry.
Po napromieniowaniu, skóry nie wolno moczyć. W związku z tym chorym zaleca się tzw. suchą pielęgnację przez okres 4-6 tygodni.
Obecnie higiena skóry u pacjentów leczonych radioterapią obejmuje mycie wodą z dodatkiem delikatnego, bezwonnego mydła o neutralnym pH. Tego rodzaju pielęgnacja pozytywnie wpływa na kondycję naskórka wpływając na zmniejszenie odczynów skóry. Podczas terapii z wykorzystaniem promieniowania jonizującego zabronione jest korzystanie z kosmetyków stworzonych na bazie alkoholu, zaleca się unikanie kąpieli w wannie, zbyt długiego przebywania w wodzie oraz osuszanie skóry przez delikatny dotyk miękkiego ręcznika.
Profilaktyka odczynów popromiennych obejmuje stosowanie środków zawierających panthenol, który zwiększa poziom nawilżenia warstwy rogowej naskórka, uelastycznia oraz przyspiesza namnażanie fibroblastów. Ponadto zaleca się stosowanie kwasu foliowego, który wpływa na regenerację komórek skóry oraz ochronę przed fotostarzeniem. Ze względu na łatwość stosowania zaleca się produkty w formie kremów i lotionów.
W temacie profilaktyki ważne jest unikanie ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, a także preparatów, które mogą działać drażniąco na skórę.
Radioterapia to jedna z wielu metod leczenia chorób nowotworowych, która wykazuje szeroki zakres działania. Oznacza to, że nie da się jej ograniczyć wyłącznie do miejsca występowania guza. Zastosowanie promieniowania jonizującego wiąże się z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych, do których należy wczesny i późny odczyn popromienny.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły