Pielęgnacja skóry latem wymaga szczególnego podejścia. W tym okresie narażona jest ona na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych. Należy do nich m.in. wysoka temperatura, działanie promieni słonecznych czy kontakt z chlorowaną lub słoną wodą.
Pielęgnacja skóry latem
Pielęgnacja skóry latem jest bardzo ważna, ponieważ narażona jest na intensywne działanie promieni UV. Tak zwane kąpiele słoneczne wykazują dobroczynny wpływ na skórę dostarczając organizmowi witaminę D, która odpowiedzialna jest za metabolizm kości, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i chroni organizm przed rozwojem komórek nowotworowych. Jednak gdy opalanie skóry wydłuża się, należy pomyśleć o ochronie i zabezpieczeniu. Szczególnie gdy należy ona do rodzajów skór wrażliwych.
1. Oczyszczanie.
Skóra, która poddawana jest latem działaniu wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych powodujących jej wysuszenie, wymaga kosmetyków o tzw. cięższej konsystencji. W tym celu warto zastosować emulsje oraz mleczka do demakijażu i oczyszczania skóry.
2. Filtry ochronne.
Lato to czas kiedy najważniejszym elementem pielęgnacji skóry stają się kremy z filtrem. Sprawa ta wydaje się być oczywista, jednak wiele osób jej nie przestrzega. Wynikiem jest pojawiający się na skórze rumień, oparzenia, przebarwienia czy pękające naczynka. Ponadto częste oraz intensywne opalanie skóry skutkuje w przyszłości szybszym starzeniem się.
3. Złuszczanie.
W czasie upałów nie należy zapominać o zabiegach złuszczania naskórka. Warto jednak pamiętać, aby nie decydować się na peelingi głębokie, do których zalicza się mikrodermabrazja diamentowa, korundowa czy peelingi chemiczne. Latem wskazane są jedynie domowe, które nie spowodują podrażnień oraz przebarwień skóry.
4. Nawilżanie.
Nawilżanie skóry latem to podstawa. Słona woda, wysokie temperatury, intensywne słońce sprzyja jej wysuszaniu. Idealnie w pielęgnacji sprawdzi się masło kakaowe, olej kokosowy, masło shea, jak również żel aloesowy. Warto również zapewnić nawilżanie od wewnątrz. W tym celu nie można zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
5. Odżywianie.
Ważnym elementem pielęgnacji skóry latem jest odżywianie skóry. Należy więc 2 razy w tygodniu stosować maseczki na bazie aloesu, kwasu hialuronowego i miodu. Składniki te sprawdzają się nawet w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz problematycznej. Kosmetyki z zawartością tego rodzaju substancji mają za zadanie odżywić i zrewitalizować skórę.
Profesjonalna pielęgnacja skóry
Oprócz domowej pielęgnacji skóry istotna jest również profesjonalna, wykonywana przez wyspecjalizowanych kosmetologów. Wraz z upływem lata, skóra wymaga dokładnego oczyszczenia. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się peeling wodno-tlenowy, czyli oxybrazja. Jej zadaniem jest złuszczenie zalegających na powierzchni skóry martwych komórek naskórka, a także nawilżenie i rozjaśnienie. Z kolei dla mocno przesuszonej i zarazem opalonej skóry, niezbędna jest mezoterapia bezigłowa. Zabieg ten dogłębnie nawilża, rozjaśnia przebarwienia, a także wywołuje delikatny efekt liftingu.
Dla osób, które wymagają, bądź oczekują spektakularnych efektów, szczególnie polecana jest mezoterapia igłowa. Wykorzystuje ona działanie m.in. kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w naskórku, skutecznie uzupełniając jej braki. W celu poprawy jakości skóry latem polecana jest również jonoforeza i sonoforeza.
Negatywne skutki działania promieniowania UV
Podczas opalania do skóry docierają promienie słoneczne, które po dłuższej ekspozycji mogą być szkodliwe dla organizmu i wywołać różnego rodzaju problemy.
1. Oparzenia słoneczne.
Jego objawy to przede wszystkim zaczerwienienie skóry, pieczenie i bolesność. Dodatkowo może wystąpić gorączka oraz nudności. Aby zlikwidować te dolegliwości warto zastosować zimne okłady lub zaaplikować produkty typu jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Działanie to natychmiast przeniesie ulgę.
2. Fotostarzenie skóry.
Częsta ekspozycja skóry na słońce może wywoływać w jej strukturze mikro lub makroskopowe zmiany. Warto wspomnieć, że promienie słoneczne wpływają nie tylko na zmianę koloru skóry, ale również na całą jej strukturę, powodując jednoczesne zmniejszenie jędrności i elastyczności. Przyspiesza również pojawienie się nowych zmarszczek oraz pogłębienie tych istniejących.
3. Choroby nowotworowe.
Jednym z największych niebezpieczeństw braku stosowania jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej, a także długotrwałej ekspozycji skóry na słońce jest rozwój chorób nowotworowych skóry (czerniaka). Bardzo ważne jest więc stosowanie kremów z filtrem, jak również dodatkowa ochrona każdej zmiany skórnej (znamion) niewielkich rozmiarów plasterkiem.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |