
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Makrosomia płodu (hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu) to nadmierny przyrost masy ciała płodu, która jest nieadekwatna do wieku ciąży. Uznaje się, że dotyczy ona około 10% wszystkich ciąż.
Makrosomia płodu nazywana również hipertrofią wewnątrzmaciczną płodu przyczynia się do zaburzeń proporcji noworodka. U dziecka występuje wówczas zwiększony obwód brzucha w porównaniu do głowy, małżowiny uszne pokryte są owłosieniem, a skóra staje się delikatnie zaczerwieniona. Powszechnie uznaje się, że z makrosomią mamy do czynienia wówczas gdy masa ciała dziecka przekracza 90 centyl masy ciała dla danej płci, rasy oraz wieku płciowego. Makrosomia płodu może stanowić poważny problem podczas rozwiązania ciąży, bowiem może przyczynić się do powstania komplikacji porodowych.
Głównym powodem powstawania makrosomii płodu jest cukrzyca. Nie tylko ciążowa, ale również, ta na którą kobieta zachorowała dużo wcześniej, przed zajściem w ciążę. W związku z tym przyczyną powstania dużej masy ciała dziecka jest występująca u matki hiperglikemia (nadmierny poziom cukru we krwi). Zjawisko to prowadzi bowiem do uwalniania insuliny, a co za tym idzie hormonu wzrostu. Należy podkreślić, że oba te związki warunkują przyrost tkanki tłuszczowej u dziecka czego efektem jest zwiększona masa ciała.
Zobacz również: Cukrzyca w ciąży.
Do innych czynników wpływających na makrosomię płodu zalicza się:
W przypadku wystąpienia makrosomii płodu jedynym rozwiązaniem ciąży jest cesarskie cięcie, bowiem poród naturalny przy dużej masie urodzeniowej dziecka mógłby zakończyć się niepowodzeniem. U kobiety istnieje ryzyko uszkodzenia kanału rodnego, rozejście się spojenia łonowego, uszkodzenie mięśni przepony miednicy, krwotok poporodowy, uszkodzenie zwieracza odbytu, pojawienie się niedowładu macicy. Innymi następstwami porodu z makrosomią płodu są:
Wskazówka
Makrosomia płodu stanowi przeciwwskazanie względne zarówno dla porodu naturalnego jak i kleszczowego.
Makrosomię płodu stwierdza lekarz podczas badania USG. Niekiedy można rozpoznać dopiero po urodzeniu dziecka, w momencie kiedy odbywa się dokładne badanie dziecka.
Zobacz również: Skala Apgar.
W przypadku kiedy przyczyną makrosomii płodu jest cukrzyca matki, rozwinięta znacznie wcześniej, przed zajściem w ciążę wówczas można uniknąć tego zjawiska poprzez odpowiednie leczenie choroby. Im poziom cukru jest bardziej wyrównany u kobiety w ciąży, tym występuje mniejsze ryzyko narażenia dziecka na pojawienie się makrosomii.
Należy podkreślić, że niektórych czynników ryzyka niestety nie można wykluczyć np. wieku matki, mimo to na znaczną część ich mają jednak wpływ np. masa ciała. W związku z tym w etapie planowania ciąży warto podjąć starania, aby waga ciała powróciła do normy.
Po urodzeniu dziecko z makrosomią powinno być poddane badaniom, które pozwolą ocenić jego stan zdrowia. Zaleca się wiec wykonanie konsultacji neurologicznej, wykonanie badania krwi, USG przezciemiączkowe, a także RTG klatki piersiowej.
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły