Makrosomia płodu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Makrosomia płodu (hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu) to nadmierny przyrost masy ciała płodu, która jest nieadekwatna do wieku ciąży. Uznaje się, że dotyczy ona około 10% wszystkich ciąż.

Makrosomia płodu

Makrosomia płodu

Makrosomia płodu nazywana również hipertrofią wewnątrzmaciczną płodu przyczynia się do zaburzeń proporcji noworodka. U dziecka występuje wówczas zwiększony obwód brzucha w porównaniu do głowy, małżowiny uszne pokryte są owłosieniem, a skóra staje się delikatnie zaczerwieniona. Powszechnie uznaje się, że z makrosomią mamy do czynienia wówczas gdy masa ciała dziecka przekracza 90 centyl masy ciała dla danej płci, rasy oraz wieku płciowego. Makrosomia płodu może stanowić poważny problem podczas rozwiązania ciąży, bowiem może przyczynić się do powstania komplikacji porodowych.

Makrosomia płodu – przyczyny

Głównym powodem powstawania makrosomii płodu jest cukrzyca. Nie tylko ciążowa, ale również, ta na którą kobieta zachorowała dużo wcześniej, przed zajściem w ciążę. W związku z tym przyczyną powstania dużej masy ciała dziecka jest występująca u matki hiperglikemia (nadmierny poziom cukru we krwi). Zjawisko to prowadzi bowiem do uwalniania insuliny, a co za tym idzie hormonu wzrostu. Należy podkreślić, że oba te związki warunkują przyrost tkanki tłuszczowej u dziecka czego efektem jest zwiększona masa ciała.

Zobacz również: Cukrzyca w ciąży.

Do innych czynników wpływających na makrosomię płodu zalicza się:

 • wiek matki (powyżej 35 lat);
 • wcześniejsze urodzenie dziecka z makrosomią;
 • nadwaga oraz otyłość u matki;
 • duży przyrost masy ciała matki podczas ciąży;
 • nadciśnienie tętnicze u ciężarnej;
 • ciąża po terminie.

Makrosomia płodu a poród

W przypadku wystąpienia makrosomii płodu jedynym rozwiązaniem ciąży jest cesarskie cięcie, bowiem poród naturalny przy dużej masie urodzeniowej dziecka mógłby zakończyć się niepowodzeniem. U kobiety istnieje ryzyko uszkodzenia kanału rodnego, rozejście się spojenia łonowego, uszkodzenie mięśni przepony miednicy, krwotok poporodowy, uszkodzenie zwieracza odbytu, pojawienie się niedowładu macicy. Innymi następstwami porodu z makrosomią płodu są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • powikłania ze strony układu nerwowego (encefalopatia), która może przyczynić się do upośledzenia umysłowego dziecka, niekiedy nawet do zgonu;
 • zaburzenia ze strony gospodarki węglowodanowej dziecka;
 • nadmierna ilość czerwonych krwinek w organizmie dziecka;
 • wysoki poziom bilirubiny u dziecka;
 • do odległych konsekwencji zalicza się: otyłość, nadwaga, insulinooporność, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze.

Wskazówka

Makrosomia płodu stanowi przeciwwskazanie względne zarówno dla porodu naturalnego jak i kleszczowego.

Jak rozpoznać makrosomię płodu?

Makrosomię płodu stwierdza lekarz podczas badania USG. Niekiedy można rozpoznać dopiero po urodzeniu dziecka, w momencie kiedy odbywa się dokładne badanie dziecka.

Zobacz również: Skala Apgar.

Czy można zapobiec makrosomii płodu?

W przypadku kiedy przyczyną makrosomii płodu jest cukrzyca matki, rozwinięta znacznie wcześniej, przed zajściem w ciążę wówczas można uniknąć tego zjawiska poprzez odpowiednie leczenie choroby. Im poziom cukru jest bardziej wyrównany u kobiety w ciąży, tym występuje mniejsze ryzyko narażenia dziecka na pojawienie się makrosomii.

Należy podkreślić, że niektórych czynników ryzyka niestety nie można wykluczyć np. wieku matki, mimo to na znaczną część ich mają jednak wpływ np. masa ciała. W związku z tym w etapie planowania ciąży warto podjąć starania, aby waga ciała powróciła do normy.

Makrosomia a rozwój dziecka

Po urodzeniu dziecko z makrosomią powinno być poddane badaniom, które pozwolą ocenić jego stan zdrowia. Zaleca się wiec wykonanie konsultacji neurologicznej, wykonanie badania krwi, USG przezciemiączkowe, a także RTG klatki piersiowej.

Bibliografia

 1. Bręborowicz H., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *