Krew pępowinowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Krew pępowinowa stanowi bogate źródło substancji odżywczych, do których należą m.in. komórki macierzyste. Dzięki nim otwiera się możliwość nowych metod leczenia chorób o podłożu nowotworowym, hematologicznym, immunologicznym oraz metabolicznym.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa stanowi źródło komórek macierzystych czyli wielopotencjalnych komórek organizmu, które wykazują możliwości samoregeneracji i różnicowania. Oznacza to, że dają one początek wszystkim tkankom organizmu (nerwowym, kostnym, mięśniowym).

Pobieranie krwi pępowinowej

Pobieranie krwi pępowinowej odbywa się zaraz po porodzie. Należy podkreślić, że jest to bezinwazyjny i bezbolesny zabieg. Krew pobiera się ze sznura pępowinowego przy pomocy tzw. zestawu pobraniowego. W jego skład wchodzi worek na krew, w którym znajduje się płyn konserwujący CPD. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie procesowi krzepnięcia krwi. Następnie po przecięciu pępowiny zostaje pobrana reszta krwi z jej fragmentu. Ponadto oprócz krwi dziecka musi zostać pobrana również próbka krwi żylnej matki, która w późniejszym czasie zostaje badana pod kątem obecności wirusów czy bakterii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przechowywanie krwi pępowinowej

Krew pępowinową można przechowywać dla potrzeb własnych lub oddać do tzw. banku publicznego, który przechowuje preparat, a w przypadku konieczności przekazuje go do leczenia niespokrewnionych biorców. Należy podkreślić, że tzw. bankowanie krwi należy do kosztownych, w związku z tym nie każdy rodzic jest w stanie skorzystać z tego rodzaju rozwiązania.

Krew pępowinowa a leczenie

Krew pępowinowa, która daje możliwość wykonania przeszczepu komórek macierzystych innym biorcom zapewnia leczenie blisko 70 chorób w tym między innymi:

  • nowotworów (złośliwych – białaczka, chłoniaki);
  • anemii o charakterze złośliwym;
  • ciężkiego niedoboru odporności;
  • osteoporozy;
  • udaru mózgu;
  • wad serca.

Ponadto trwają próby wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia rozsianego (SM), cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, a także chorób dziedzicznych.

Czy warto bankować krew pępowinową?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna. W tym celu warto skonsultować się z hematologiem lub genetykiem, który odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Jeśli natomiast koszty związane z bankowaniem krwi nie stanowią żadnej przeszkody, wówczas warto zdecydować się na taki krok.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *