Kawa w ciąży – czy można ją pić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kawa w ciąży wbrew pozorom nie jest produktem zakazanym przez lekarzy. Do jej spożywania, należy jednak podchodzić z rozwagą, ponieważ nadmierna ilość w diecie, w skrajnych przypadkach może przyczynić się do poronienia.

Kawa w ciąży - czy można ją pić?

Kawa w ciąży dla wielu pań to pewien rytuał, z którego trudno jest zrezygnować. Jak się okazuje 300 mg kofeiny stanowi jej maksymalną dzienną dawkę, na którą ciężarne mogą sobie pozwolić. Uważa się, że taka ilość jest w pełni bezpieczna dla dziecka zarówno w życiu płodowym jak i podczas karmienia piersią.

Picie kawy w ciąży – jak działa?

Obecna w kawie kofeina, a także produkty jej przemiany, w procesach metabolicznych przenikają zarówno do łożyska jak i płodu. Należy podkreślić, że u kobiet w ciąży zarówno metabolizowanie jak i usuwanie kofeiny z organizmu trwa nieco dłużej. W związku z tym płód może być w dłuższym czasie na nią narażony. Warto również zaznaczyć, że nie ma potwierdzonych informacji, co do bezpośredniego wpływu kofeiny na rozwój płodu oraz powodowanie wad wrodzonych. Ponadto, nie wiele wiadomo na temat bezpośredniego wpływu picia kawy w ciąży na liczbę poronień. Mimo to uważa się, że nadmierne spożywanie jej może negatywnie wpływać na rozwój dziecka jak i być przyczyną przedwczesnego porodu lub poronienia.

Takie wnioski zostały wysnute przez naukowców, którzy twierdzą, że kofeina zwiększa poziom katecholamin w organizmie. To z kolei przekłada się na zakłócenie przepływu krwi w łożysku, w wyniku czego płód otrzymuje mniejszą ilość związków odżywczych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto kofeina podnosi ciśnienie krwi, negatywnie wpływa na układ nerwowy oraz pokarmowy. Wywołuje podrażnienie żołądka, zgagę oraz mdłości. Przyczynia się do wypłukiwania wapnia oraz magnezu z organizmu. Częste picie kawy w ciąży zaburza absorpcję żelaza pochodzącego z pokarmu, co może przyczynić się do rozwoju anemii u przyszłej matki.

Kawa a karmienie piersią

Picie kawy w czasie karmienia jest bezpieczne wyłącznie, wtedy gdy zostanie zachowany umiar. Należy podkreślić, że dziecko nie jest w stanie pozbywać się kofeiny z organizmu samodzielnie, w związku z tym kumuluje się w jego tkankach. Nadmierna jej ilość może wywołać ból brzucha lub niepokój. Pobudzanie dziecka od pierwszych dni jego życia nie jest niczym dobrym, ponieważ maluch w tym czasie potrzebuje jak największej ilości snu.

Wskazówka

Kobiety karmiące powinny szczególną uwagę zwracać na opakowanie oraz zawartość kofeiny w jednej filiżance kawy. Powinny również wiedzieć, że kawa występuje w niektórych produktach spożywczych jak np: czekolada, kakao, herbata czy napoje energetyczne.

Podsumowanie

Jeśli kobiecie w ciąży trudno jest zrezygnować z picia kawy warto, aby zmniejszyła jej ilość do 1-2 filiżanek dziennie. Ponadto z diety powinna wykluczyć produkty tj. napoje gazowane i energetyczne oraz ograniczyć czarną herbatę. Istnieje również możliwość zastąpienia kawy tradycyjnej kawą bez kofeiny (zbożową).



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *