Kaszel w ciąży – przyczyny i leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kaszel w ciąży często stanowi objaw przeziębienia, niekiedy jednak może świadczyć o chorobach górnych lub dolnych dróg oddechowych. Należy podkreślić, że oba te czynniki mogą stanowić pewnego rodzaju zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Kaszel w ciąży - przyczyny i leczenie

Kaszel to naturalna reakcja ze strony organizmu na działanie patogenów. Jeśli towarzyszą mu również inne objawy warto wówczas udać się na konsultację lekarską.

Kaszel w ciąży – skąd się bierze?

Kaszel pojawia się na skutek podrażnienia gardła, które może wynikać z obecności śluzu występującego po wcześniej przebytej chorobie układu oddechowego. W czasie ciąży układ odpornościowy kobiet jest w większym stopniu narażony na działanie czynników chorobotwórczych, stąd też może znacznie częściej dochodzić do różnego rodzaju infekcji.

Bez względu jaki rodzaj kaszlu pojawia się u kobiet w ciąży (suchy, mokry) należy zwrócić się z tym do lekarza prowadzącego. Objawy kaszlu nie będą stanowić zagrożenia dla płodu, jednak niebezpieczne będą leki, które mogą być przyjmowane waz z rozwojem choroby matki.

Najczęstszą przyczyną występowania kaszlu u kobiet w ciąży jest:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak kaszel w ciąży wpływa na dziecko?

Należy podkreślić, że kaszel zarówno delikatny jak i uporczywy nie ma wpływu na rozwijające się dziecko. Mimo że intensywne odruchy kaszlu mogą męczyć przyszłą matkę to jednak nie wywołują negatywnego wpływu na płód. Wyjątkiem może być sytuacja zaawansowanej ciąży oraz poważnej infekcji dróg oddechowych. Może to przyczynić się do wywołania wczesnych skurczów macicy i tym samym rozpocząć akcję porodową.

Jak leczyć kaszel w ciąży?

W większości przypadków kaszel w ciąży nie powinien stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Mimo to silny i uciążliwy kaszel może przyczynić się do silnych wstrząsów prowadząc tym do skurczów macicy, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Ponadto może powodować nieprzyjemne dolegliwości, do których należy nietrzymanie moczu w ciąży.

Należy podkreślić, że pojawiający się kaszel w ciąży zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Dodatkowo występuje kilka domowych sposobów na to, aby pozbyć się kaszlu. Jednym z nich jest zwiększenie ilości płynów wypijanych w ciągu dnia. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie wypłukać patogeny bytujące na ścianie gardła w jamie ustnej. W tym celu można zastosować również roztwór soli fizjologicznej, która dostępna jest w każdej aptece bez recepty.

Innym domowym sposobem jest wykonanie napoju z niegazowanej wody z dodatkiem miodu oraz soku z cytryny lub soku z malin. W trzecim trymestrze ciąży zaleca się jednak ograniczenie picia herbaty do jednej filiżanki. Dobrym rozwiązaniem na kaszel w ciąży są również inhalacje, a także aromaterapia jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Pomocne w redukcji kaszlu będzie również:

Jeśli natomiast kaszel w ciąży występuje wraz z innymi objawami np. gorączką, wówczas należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Lekarz może zlecić stosowanie paracetamolu lub skierować chorą na hospitalizację.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *