
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Higiena intymna w ciąży to bardzo ważny temat wśród kobiet spodziewających się dziecka. Zasadami prawidłowego dbania o siebie powinny kierować się wszystkie kobiety, a w szczególności, te które posiadają skłonność do nawracających infekcji. Oto podstawowe wskazówki, z których warto skorzystać będąc w ciąży.
Higiena intymna jest niezwykle ważna w okresie jakim jest ciąża. Powinny o nią szczególnie dbać kobiety, które posiadają skłonność do nawracających infekcji, ponieważ to właśnie w tym wyjątkowym czasie istnieje wysokie ryzyko ich pojawiania się. Wszystko dlatego, że podczas ciąży, w wyniku działania hormonów płciowych, zmienia się odczyn pochwy z kwaśnego na zasadowy. Z kolei środowisko zasadowe powoduje, że w bardzo łatwy sposób namnażają się bakterie chorobotwórcze, prowadzące do różnego rodzaju infekcji.
Ryzyko zakażeń zwiększa się również gdy kobieta przyjmuje antybiotyki lub choruje na tzw. cukrzycę ciążową.
Zobacz również: Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie.
Ponadto czynniki atmosferyczne mogą być dodatkową przyczyną infekcji, szczególnie pora letnią, kiedy temperatury bywają bardzo wysokie i występuje wysoka wilgoć. Latem także częściej korzystamy z pryszniców, basenów oraz toalet. Jak więc uniknąć tej przykrej dolegliwości? Niestety nie ma na to 100% rozwiązania, jednak zachowanie zasad właściwiej higieny intymnej zmniejsza ryzyko.
W czasie ciąży należy zwiększyć częstotliwość mycia okolic intymnych. Prysznic warto wykonywać dwa razy dziennie lub częściej. Podczas kąpieli należy używać łagodnych preparatów. Nie muszą być jednak przeznaczone wyłącznie dla kobiet w ciąży, ale powinny posiadać odpowiednie pH o odczynie 5,5. Do kąpieli nie wskazane jest stosowanie gąbek lub specjalnych myjek, ponieważ mogą być skupiskiem bakterii oraz grzybów. Na koniec należy dokładnie osuszać okolice intymne.
Warto na co dzień mieć przy sobie jednorazowe chusteczki nawilżane do higieny intymnej. Należy korzystać z nich po każdym wyjściu z toalety. Będą przydatne również podczas podróży, kiedy mamy ograniczone możliwości dokładnego umycia się.
Higiena intymna w ciąży to również konieczność zwracania szczególnej uwagi podczas korzystania z publicznej toalety. Najważniejsze, aby nie siadać na deskę sedesową. Należy unikać kontaktu, aby zapobiec zetknięcia się z bakteriami chorobotwórczymi. Na basenie powinno unikać się także bezpośredniego kontaktu ręcznika z powierzchnią do wspólnego użytku (np. ławki, krzesła). Nigdy nie wolno używać obcych ręczników.
Podczas prysznica powinno pamiętać się o odpowiednim kierunku mycia miejsc intymnych. Zawsze należy myć i wycierać je kierując się od przodu do tyłu. Jest to bardzo istotne, szczególnie po wyjściu z toalety. Po wypróżnieniu taki kierunek mycia się znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice pochwy.
Warto zaznaczyć, że kobieta w ciąży posiada zwiększoną wydzielinę z pochwy. Dlatego mocno wskazane są wkładki higieniczne. Powinny być jednak często zmieniane, ponieważ zbyt długie noszenie wilgotnej wkładki w gorące dni może zwiększać namnażanie się bakterii chorobotwórczych.
Higiena intymna to także prawidłowo dobrany ubiór. Na szczególną uwagę zasługuje tu bielizna. Nie można nosić zbyt obcisłej i przylegającej oraz nadmiernie opiętych ubrań, które mogą spowodować przegrzanie się okolic intymnych. Utrudniają one również oddawanie wilgoci wytwarzając idealne środowisko do pojawienia się infekcji.
Należy wybierać takie środki do prania bielizny, do których nie ma żadnych zastrzeżeń. Nie powinny uczulać ani podrażniać miejsc intymnych.
W pierwszych dniach po porodzie należy unikać długiego stania oraz chodzenia, aby nie nadwyrężać mięśni pochwy. W celu regeneracji okolic intymnych warto zakładać bieliznę z przewiewnego materiału, która nie przylega mocno do ciała. Po każdej wizycie w toalecie należy przemywać okolice intymne wodą. Zarówno rano jak i wieczorem powinno się stosować płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie. Okolice intymne powinno się dokładnie wysuszyć. Do momentu całkowitego zagojenia się dróg rodnych należy je regularnie wietrzyć.
W okresie połogu występuje krwawienie. Dlatego konieczne jest używanie specjalnych podkładów lub podpasek. Istotne jest, aby były one przewiewne i chłonne. Po ustąpieniu krwawienia okolice intymne nadal należy szczególnie pielęgnować. W momencie kiedy kobieta zaczyna karmić piersią wydzielina pochwowa zmniejsza się. Dlatego bardzo często dochodzi do tzw. suchości pochwy, a w jej wyniku do podrażnień i otarć. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości okolic intymnych jak np. świąd, szczypanie czy tkliwość należy wybrać się do ginekologa.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Kobieta powinna cały czas dbać o swoje miejsca intymne, nie tylko w ciąży, ale także na co dzień, czy w podróży, czy także korzystając z basenu czy jacuzi. Tak naprawdę infekcja może nas dopaść w każdej chwili. Dlatego nie zapominajmy o odpowiedniej higienie. Mnie osobiście przypasowała seria od provag. Mam ich emulsję, żel oraz kapsułki.