Higiena intymna w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Higiena intymna w ciąży to bardzo ważny temat wśród kobiet spodziewających się dziecka. Zasadami prawidłowego dbania o siebie powinny kierować się wszystkie kobiety, a w szczególności, te które posiadają skłonność do nawracających infekcji. Oto podstawowe wskazówki, z których warto skorzystać będąc w ciąży.

Higiena intymna w ciąży

Higiena intymna w ciąży

Higiena intymna jest niezwykle ważna w okresie jakim jest ciąża. Powinny o nią szczególnie dbać kobiety, które posiadają skłonność do nawracających infekcji, ponieważ to właśnie w tym wyjątkowym czasie istnieje wysokie ryzyko ich pojawiania się. Wszystko dlatego, że podczas ciąży, w wyniku działania hormonów płciowych, zmienia się odczyn pochwy z kwaśnego na zasadowy. Z kolei środowisko zasadowe powoduje, że w bardzo łatwy sposób namnażają się bakterie chorobotwórcze, prowadzące do różnego rodzaju infekcji.

Ryzyko zakażeń zwiększa się również gdy kobieta przyjmuje antybiotyki lub choruje na tzw. cukrzycę ciążową.

Zobacz również: Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie.

Ponadto czynniki atmosferyczne mogą być dodatkową przyczyną infekcji, szczególnie pora letnią, kiedy temperatury bywają bardzo wysokie i występuje wysoka wilgoć. Latem także częściej korzystamy z pryszniców, basenów oraz toalet. Jak więc uniknąć tej przykrej dolegliwości? Niestety nie ma na to 100% rozwiązania, jednak zachowanie zasad właściwiej higieny intymnej zmniejsza ryzyko.

1. Dbaj o okolice intymne.

W czasie ciąży należy zwiększyć częstotliwość mycia okolic intymnych. Prysznic warto wykonywać dwa razy dziennie lub częściej. Podczas kąpieli należy używać łagodnych preparatów. Nie muszą być jednak przeznaczone wyłącznie dla kobiet w ciąży, ale powinny posiadać odpowiednie pH o odczynie 5,5. Do kąpieli nie wskazane jest stosowanie gąbek lub specjalnych myjek, ponieważ mogą być skupiskiem bakterii oraz grzybów. Na koniec należy dokładnie osuszać okolice intymne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Korzystaj z produktów jednorazowych.

Warto na co dzień mieć przy sobie jednorazowe chusteczki nawilżane do higieny intymnej. Należy korzystać z nich po każdym wyjściu z toalety. Będą przydatne również podczas podróży, kiedy mamy ograniczone możliwości dokładnego umycia się.

3. Uważaj na publiczne toalety i baseny.

Higiena intymna w ciąży to również konieczność zwracania szczególnej uwagi podczas korzystania z publicznej toalety. Najważniejsze, aby nie siadać na deskę sedesową. Należy unikać kontaktu, aby zapobiec zetknięcia się z bakteriami chorobotwórczymi. Na basenie powinno unikać się także bezpośredniego kontaktu ręcznika z powierzchnią do wspólnego użytku (np. ławki, krzesła). Nigdy nie wolno używać obcych ręczników.

4. Właściwie myj miejsca intymne.

Podczas prysznica powinno pamiętać się o odpowiednim kierunku mycia miejsc intymnych. Zawsze należy myć i wycierać je kierując się od przodu do tyłu. Jest to bardzo istotne, szczególnie po wyjściu z toalety. Po wypróżnieniu taki kierunek mycia się znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia bakterii kałowych w okolice pochwy.

5. Korzystaj z wkładek higienicznych.

Warto zaznaczyć, że kobieta w ciąży posiada zwiększoną wydzielinę z pochwy. Dlatego mocno wskazane są wkładki higieniczne. Powinny być jednak często zmieniane, ponieważ zbyt długie noszenie wilgotnej wkładki w gorące dni może zwiększać namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

6. Ubieraj się odpowiednio.

Higiena intymna to także prawidłowo dobrany ubiór. Na szczególną uwagę zasługuje tu bielizna. Nie można nosić zbyt obcisłej i przylegającej oraz nadmiernie opiętych ubrań, które mogą spowodować przegrzanie się okolic intymnych. Utrudniają one również oddawanie wilgoci wytwarzając idealne środowisko do pojawienia się infekcji.

7. Uważaj na detergenty.

Należy wybierać takie środki do prania bielizny, do których nie ma żadnych zastrzeżeń. Nie powinny uczulać ani podrażniać miejsc intymnych.

Higiena intymna po porodzie

W pierwszych dniach po porodzie należy unikać długiego stania oraz chodzenia, aby nie nadwyrężać mięśni pochwy. W celu regeneracji okolic intymnych warto zakładać bieliznę z przewiewnego materiału, która nie przylega mocno do ciała. Po każdej wizycie w toalecie należy przemywać okolice intymne wodą. Zarówno rano jak i wieczorem powinno się stosować płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie. Okolice intymne powinno się dokładnie wysuszyć. Do momentu całkowitego zagojenia się dróg rodnych należy je regularnie wietrzyć.

W okresie połogu występuje krwawienie. Dlatego konieczne jest używanie specjalnych podkładów lub podpasek. Istotne jest, aby były one przewiewne i chłonne. Po ustąpieniu krwawienia okolice intymne nadal należy szczególnie pielęgnować. W momencie kiedy kobieta zaczyna karmić piersią wydzielina pochwowa zmniejsza się. Dlatego bardzo często dochodzi do tzw. suchości pochwy, a w jej wyniku do podrażnień i otarć. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości okolic intymnych jak np. świąd, szczypanie czy tkliwość należy wybrać się do ginekologa.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Kobieta powinna cały czas dbać o swoje miejsca intymne, nie tylko w ciąży, ale także na co dzień, czy w podróży, czy także korzystając z basenu czy jacuzi. Tak naprawdę infekcja może nas dopaść w każdej chwili. Dlatego nie zapominajmy o odpowiedniej higienie. Mnie osobiście przypasowała seria od provag. Mam ich emulsję, żel oraz kapsułki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *