Dolegliwości oczu – najczęściej spotykane

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dolegliwości oczu mogą przybierać różną formę. Wszystko ze względu na duże spektrum czynników jakie oddziałują na narząd wzroku i nie tylko. Poznajmy zatem najczęściej występujące problemy dotyczące oczu.

Dolegliwości oczu - najczęściej spotykane

Dolegliwości oczu

Do najczęściej występujących dolegliwości oczu należą:

1. Pieczenie i zaczerwienienie.

Jedną z głównych przyczyn powodujących pieczenie oraz zaczerwienienie oczu jest długie czytanie książek, oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, stosowanie drażniących kosmetyków do oczu lub rozwijające się choroby narządu wzroku.

Zaczerwienione i piekące oczy mogą być również objawem alergii, osłabionych naczyń krwionośnych gałek ocznych, niedostatecznej ilości snu, negatywnego działania alkoholu lub nikotyny pochodzącej z dymu papierosowego.

W celu zlikwidowania problemu pieczenia oraz zaczerwienienia oczu zaleca się korzystanie z kompresów. Najprostsze w zastosowaniu są kompresy ziołowe np. rumiankowe, miętowe, ziołowe czy z kopru włoskiego. Zioła te stanowią źródło cennych dla zdrowia flawonoidów, śluzów, olejków eterycznych, a oprócz właściwości przeciwbakteryjnych wykazują również działanie przeciwzapalnie, nawilżające, łagodzące, odżywcze, a także ochronne.

2. Opuchlizna powiek.

Główną przyczyną powodującą opuchliznę powiek jest gromadzenie się wody w tkankach, zwykle z powodu przemęczenia oraz w wyniku spożywania nadmiernej ilości soli jaka występuje w pożywieniu. Obrzęk powiek może świadczyć również o zaburzeniach organizmu ze strony m.in. nerek, układu krążenia lub procesów metabolicznych. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja lekarska, a jako doraźną pomoc można zastosować zimne okłady z lodu.

3. Obwódki pod oczami.

Dolegliwość tę może powodować nerwowość, brak snu, niewłaściwe odżywianie się, wyczerpanie organizmu, choroby, a także niedobory witaminowe. Bardzo często szare obwódki pod oczami stanowią wadę wrodzoną, która związana jest ściśle z rodzajem skóry (im jest ona cieńsza i bardziej delikatna, tym w większym stopniu prześwitują przez nią naczynia krwionośne).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W celu redukcji nieestetycznych obwódek pod oczami zaleca się:

  • wypoczynek;
  • zwiększenie ilości snu;
  • zdrowe odżywianie (z dużą dawką warzyw i owoców);
  • stosowanie kosmetyków na bazie ziół, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych (arnika górska, miłorząb japoński, kasztanowiec);
  • stosowanie makijażu kamuflującego.

Obwódek pod oczami można również pozbyć się w gabinecie kosmetycznym, w którym kosmetolog może zaproponować wykonanie drenażu limfatycznego. Z kolei w domu zaleca się codzienne picie wody z cytryną i miodem oraz wykonywanie okładów z torebek czarnej herbaty stanowiącej źródło garbników oraz teiny, które działają ściągająco, łagodząco oraz pobudzają krążenie krwi.

5. Opuchnięcie dolnej powieki.

Powodem opuchnięcia dolnej powieki jest m.in. wyczerpanie nerwowe organizmu, zaburzenia krążenia oraz zaburzenia funkcji nerek. Obrzęk tworzy się m.in. z powodu zastoju limfatycznego lub też genetycznego odkładania się tkanki tłuszczowej w obrębie okolic oczu, która wraz z utratą elastyczności skóry opada razem z nią.

Aby pozbyć się problemu opuchniętej powieki dolnej zaleca się stosowanie okładów z przywrotnika, bluszczu, skrzypu polnego. Zioła te wykazują właściwości oczyszczające, napinające, a także wygładzające przy jednoczesnym zmniejszaniu się tłuszczu w tkance łącznej. Dodatkowo zaleca się napary ze świetlika lekarskiego.

6. Wytrzeszcz oczu.

Za jedną z głównych przyczyn powstawania wytrzeszczu oczu uważa się choroby tarczycy. Dolegliwość ta objawia się zaczerwienieniem oka oraz ograniczoną jego ruchomością. W przypadku tego rodzaju schorzeń zalecane jest leczenie medyczne.

7. Jęczmień.

Spowodowany jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz bolesnością górnej lub dolnej powieki oka. Zaleca się leczenie medyczne.

8. Kępki żółte.

Kępki żółte powstają na skutek zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu, a więc odkładnia się tłuszczów. Zwykle występują u osób starszych w bliskiej okolicy oczu np. na powiece, nie dając żadnych objawów bólowych.

9. Łzawienie oczu.

Przyczynia się do tego kontakt oczu z niską temperaturą otoczenia, a także intensywnym oświetleniem. Łzawienie oczu to również reakcja obronna ze strony organizmu na uraz oka.

10. Zapalenie spojówek.

Spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym, a objawia się obrzękiem, świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem oraz sklejaniem się brzegów powiek, szczególnie po wybudzaniu się ze snu. Zapalenie spojówek leczy się medycznie, zalecane są również okłady z czarnej herbaty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. U mnie problemy z okiem standardowo wracaja na wiosne i po lecie. Nigdy w sume nie byłam u okulisty, ale ewidentnie czas sie wybrac bo jak sie naczytałam przyczyny moga byc rozne, a skoro dolegliwosc jest systematyczna to nie ma co jej lekceważyc. Siostra miesiac temu miala laserowa korekcje wzorku. Ona od dzieciństwa miala klopoty z wadą, wiec moze teraz czas na mnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *