
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Diagnostyka osteoporozy powinna opierać się na wywiadzie, badaniu przedmiotowym oraz tak zwanych badaniach dodatkowych. Warto podkreślić, że od wielu lat zauważa się tendencję wzrostową, co do liczby złamań kości wywołanych osteoporozą. Czynnikiem sprzyjającym temu zjawisku jest wydłużenie życia, a także spadek aktywności fizycznej powiązany z ułatwieniami technicznymi występującymi w życiu codziennym.
Wywiad obejmujący diagnostykę osteoporozy powinien zawierać czynniki ryzyka choroby związanej z trybem życia (mała aktywność fizyczna, skłonność do upadków), odżywianiem (niska podaż wapnia oraz witaminy D), niedoborem masy ciała oraz czynnikami genetycznymi. Istotnym czynnikiem diagnostyki jest wykluczenie chorób współistniejących, a także przyjmowania leków, które obniżają masę kostną. Ponadto ważne jest zebranie wywiadu dotyczącego występowania złamań w rodzinie.
Tak zwana diagnostyka różnicowa osteoporozy powinna obejmować badania laboratoryjne (OB, morfologię, badanie moczu, T3, T4, TSH, poziom wapnia we krwi oraz zdjęcie rentgenowskie kości). W przypadku konieczności diagnostykę należy poszerzyć o badania szczegółowe (PTH, markery kościotworzenia i resorpcji, elektroforeza białka).
Markery kostne ułatwiają ocenę tempa obrotu kostnego. Są to fragmenty białkowych elementów strukturalnych kości, a także enzymy i białka uwalniane do krążenia w momencie aktywności metabolicznej osteoblastów i osteoklastów. Innowacyjne markery obrotu kostnego są cząsteczkami wysoce swoistymi dla metabolizmu tkanki kostnej. Wśród markerów wyróżnia się markery kościotworzenia oraz markery resorpcji. Do pierwszej grupy zalicza się frakcję kostną fosfatazy zasadowej, osteokalcynę. Z kolei nowoczesne markery resorpcji to pirydynolina, dezoksypirydynolina, N-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa 1 kolagenu typu I, C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha alfa 1 kolagenu typu 1.
Markery kościotworzenia są produktami bezpośrednio i pośrednio związanymi z aktywnością osteoblastów. Izoenzym kostny fosfatazy zasadowej jest glikoproteiną. Zlokalizowany jest na powierzchni osteoblastów. Jego funkcje nie są do końca znane, jednak uczestniczy w procesie kostnienia oraz mineralizacji. W pierwszych etapach mineralizacji osteoidu znaczna część tego enzymu występuje w pęcherzykach macierzy.
Kolagen typu I to aż 90-95% organicznej macierzy kostnej. W związku z tym jego fragmenty, które uwalniane są do krwi w czasie jego tworzenia lub degradacji stanowią ważną grupę markerów.
Warto podkreślić, że występuje wiele metod pomiaru gęstości mineralnej kości, które oparte są na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, fali ultradźwiękowej czy tomografii komputerowej. W praktyce największe zastosowanie znalazły dwa sposoby DEXA i QUS.
DEXA to absorpcjometria dwóch wiązek światła o różnych energiach. Źródłem promieniowania jest m.in. lampa rentgenowska, która emituje dwie wiązki o energii 45 i 75 keV.
Metoda QUS opiera się na ultrasonografii ilościowej. Najczęstszym miejscem badania jest kość piętowa, ze względu na obecność cienkiej warstwy korowej w odróżnieniu od kości beleczkowej, a także cienkiej warstwy otaczających tkanek miękkich. Warto podkreślić, że metoda QUS jest metodą przesiewową i nie może być wykonywana tylko w celu diagnostyki osteoporozy. Jest badaniem tanim i co ważne nie powoduje ryzyka narażenia się na promieniowanie jonizujące.
Założeniem diagnostyki osteoporozy jest przede wszystkim określenie ryzyka złamań kości. Możliwości te dają więc pogląd tego, w jakim stanie znajduje się układ kostny osoby chorej.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły