Alergia na leki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Alergia na leki może nastąpić w przypadku każdego stosowanego medykamentu i może objawiać się pokrzywką, wysypką lub gorączką. Z kolei w przypadku ostrej reakcji alergicznej na leki może nastąpić zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.

Alergia na leki

Alergia na leki – przyczyny

Alergię na leki zwykle wywołuje antygen czyli przeciwciało, które powiązane jest z zażywaną substancją. Alergia polekowa może spowodować reakcje dwojakiego rodzaju – mogą być to zmiany ogólnoustrojowe lub takie, które dotyczą narządów wewnętrznych.

Warto podkreślić, że same leki nie powodują wzrostu przeciwciał w organizmie. Może dojść do tego na skutek łączenia się ich metabolitów z endogennymi białkami, polisacharydami lub polinukleotydami.

Wskazówka

Duże znaczenie w rozpoznaniu przeciwciał odgrywa czas pomiędzy zażyciem leku, a momentem pojawienia się pierwszych objawów reakcji alergicznej.

Objawy alergii polekowej

Objawy reakcji alergicznej na leki obejmują zmiany ogólnoustrojowe, do których należy wstrząs anafilaktyczny, choroba posurowicza oraz gorączka. Gorączka to objaw najczęściej występujący.

Objawy dotyczące poszczególnych narządów lub też tkanek obejmują głównie układ krwionośny oraz skórę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zmiany w obrębie układu krwionośnego dotyczą głównie osób, które wykazują wysoką nadwrażliwość na leki. Efektem tego może być niedokrwistość, trombocytopenia lub granulocytopenia. Ta ostatnia cechuje się dość ostrym przebiegiem, obniżonym poziomem granulocytów, gorączką oraz owrzodzeniami migdałków. Niektóre środki mogą prowadzić jednak do małopłytkowości.

Zmiany skórne na skutek reakcji polekowej są dość zróżnicowane. Oznacza to, że każdy symptom skórny podczas przyjmowania leków powinien być rozpatrywany pod kątem reakcji uczuleniowej. Objawy wówczas wykazują charakter pokrzywki, rumienia lub wyprysku.

Diagnostyka alergii na leki

W celu zdiagnozowania alergii na leki bierze się pod uwagę:

  • objawy alergii następujące po upływie 5-7 dni od momentu zażycia leków;
  • alergia następuje już po niewielkiej dawce leku;
  • objawy następują w krótkim czasie po przyjęciu kolejnych dawek leku;
  • symptomy alergii mogą być wywołane u pacjenta przez leki nawet o zbliżonej budowie chemicznej, do leków na które chory faktycznie jest uczulony.

Alergia na leki – leczenie

Terapia alergii wywołanej medykamentami opiera się na odstawieniu farmaceutyków, które wywołują reakcje uczuleniowe. W celu uniknięcia alergii na leki należy przed ich zastosowaniem przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem.

Leczenie ciężkich przypadków alergii na leki, czyli takich w przebiegu, której następuje wstrząs anafilaktyczny polega na podaniu choremu adrenaliny.

Z kolei w sytuacji łagodnych objawów stosuje się leki antyhistaminowe. Warto podkreślić, że histamina to związek wydzielany podczas odpowiedzi układu odpornościowego organizmu na alergen. Z kolei skutkiem jej działania jest wystąpienie objawów alergii. Środki przeciwhistaminowe zmniejszają jej wydzielanie jednocześnie zmniejszając objawy uczulenia.

Inną grupą leków są glikokortykosteroidy, które na szeroką skalę wykorzystywane są w medycynie.

W leczeniu alergii na leki stosuje się również immunoterapię swoistą, a więc tzw. leczenie odczulające. Terapia polega na podawaniu choremu niewielkich dawek leku alergizującego stopniowo, w coraz większych dawkach. Założeniem terapii jest wywołanie stanu, w którym coraz wyższe stężenie leku będzie potrzebne do spowodowania reakcji alergicznej. Efektem tego jest rzadsze występowanie objawów oraz mniejsze ich nasilenie. Warto podkreślić, że tego rodzaju leczenie wykonuje się w odpowiednich warunkach jakie daje szpital, szczególnie w przypadku kiedy może dojść do ewentualnych powikłań.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *