Adrenopauza to zmniejszenie produkcji androgenów nadnerczowych – dehydroapiandrosteronu (DHEA). Zjawisko to pojawia się około 30 roku życia i w odróżnieniu od menopauzy, następuje stopniowo.
DHEA
DHEA – dehydroapiandrosteron jest słabym androgenem nadnerczowym, który produkowany jest w warstwie siateczkowatej kory nadnerczy w ilości 30 mg/dobę. Należy podkreślić, że około 90% DHEA ulega przekształceniu do siarczanu (DHEAS) pełniącego funkcję rezerwy osoczowej i tkankowej dla DHEA.
Dehydroapiandrosteron jest tak zwanym prohormonem, który metabolizuje się w tkankach obwodowych do aktywnych androgenów, które nie uwalniają się do krwiobiegu. Ich działanie obejmuje wyłącznie tkanki docelowe dzięki czemu organizm chroniony jest od ogólnego ich działania.
Wskazówka
U mężczyzn DHEA metabolizowany jest w obrębie tkanek docelowych przede wszystkim do estrogenów i w niewielkiej ilości do androgenów. U kobiet z kolei DHEA jest prekursorem testosteronu.
Adrenopauza – wpływ na organizm
Istnieje przekonanie, że poziom stężenia DHEA w organizmie warunkuje jego ogólną kondycję. W związku z tym obniżona jego ilość wiąże się z wyższą zapadalnością na choroby układu krążenia. Należy podkreślić, że u mężczyzn stężenie DHEA koreluje dodatnio wraz ze stężeniem cholesterolu HDL, z kolei ujemnie ze stężeniem cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów.
Hormon DHEA pełni również rolę antagonisty receptorów GABA w ośrodkowym układzie nerwowym, w związku z tym bierze udział w procesie regulacji nastroju oraz zapamiętywania. Obniżony poziom DHEA odgrywa znaczącą rolę w rozwoju depresji oraz schizofrenii.
Rola DHEA w organizmie kobiet
Powszechnie uważano, że czas menopauzy u kobiet powiązany jest głównie z niedoborem estrogenów. Dziś jednak wiadomo, że pogorszenie jakości życia oraz negatywne zjawiska metaboliczne w organizmie kobiety wiążą się z występującym po 40 roku życia niedoborem dehydroapiandrosteronu – androgenu nadnerczowego.
Stężenie poziomu DHEA obniża się wraz z wiekiem, a suplementacja polegająca na wyrównaniu jego poziomu przyczyniła się do poprawy nastroju, metabolizmu, a także zmniejszenia ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.
W organizmie kobiet hormon ten metabolizuje się w tak zwanych tkankach docelowych do androgenów tj. testosteron. Mimo to powstają również z niego estrogeny (estradiol i estron). W związku z tym duża część objawów niedoboru DHEA zbliżona jest do objawów niedoboru estrogenów. Należy do nich:
Wskazówka
Wyrównanie poziomu DHEA u kobiet skutkuje poprawą jakości skóry, szczególnie elastyczności, jędrności i nawilżenia. Zapobiega zespołowi suchości pochwy, a co za tym idzie wpływa na poprawę jakości życia seksualnego.
Suplementacja hormonem DHEA korzystnie oddziałuje na psychikę kobiet. Około 80% pań zauważyło lepszą jakość snu, pacjentki czuły się bardziej zrelaksowane, wypoczęte i lepiej znosiły stres. DHEA u kobiet podnosi libido, zwiększa satysfakcję z życia seksualnego, zwiększa energię życiową, poprawia nastój oraz przeciwdziała depresji.
U kobiet z osteoporozą wyrównanie stężenia DHEA przyczynia się do zwiększenia gęstości kości, zmniejszając ryzyko ich złamań.
Rola DHEA w organizmie mężczyzn
W organizmie mężczyzn DHEA metabolizowany jest do estrogenów. Hormon ten oprócz działania ogólnoustrojowego u mężczyzn, odgrywa ważną rolę w procesie wzwodu oraz metabolizmu organizmu.
Zaburzenia erekcji spowodowane są bowiem rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, narastającym wraz z wiekiem niedoborem DHEA oraz chorobami przewlekłymi takimi jak: cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek, wątroby oraz choroby gruczołu krokowego. Przyjmowanie DHEA u mężczyzn już po upływie 4 miesięcy wpływa na poprawę libida, wzwodów oraz erekcji.
Potwierdzono korzystne działanie hormonu DHEA na układ krążenia. Może modyfikować on czynniki patogenetyczne choroby niedokrwiennej serca np. akumulację makrofagów i lipidów w ścianie naczynia czy powstawanie rodników tlenowych. Dodatkowo stwierdzono, że im wyższy poziom DHEA w organizmie tym wyższe stężenie cholesterolu HDL, a niższe LDL i cholesterolu całkowitego.
Mimo że osteoporoza kojarzy się głównie z chorobą kobiet dotyczy ona również płci męskiej, która świadczy o obniżonym poziomie DHEA. Udowodniono jednak, że suplementacja hormonu przyczynia się do przyrostu gęstości kości tym samym zmniejszając ryzyko ich złamań.
Ponadto przyjmowanie DHEA wykazuje pozytywny wpływ na psychikę mężczyzn. Wpływa na poprawę nastroju, zmniejszając rozwój depresji, korzystnie oddziałuje na sprawność intelektualną oraz fizyczną, a także poprawia jakość snu. Zwiększa libido oraz potencję prowadząc do zwiększenia pewności siebie oraz satysfakcji z życia seksualnego mężczyzny.
Bibliografia
- Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |