
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zmiany skórne wynikające z postępującego procesu starzenia się to zjawisko naturalne i dotyczy każdego z nas. Stanowią one efekt nie tylko upływającego czasu, ale również pracy mimiki twarzy.
Na stan skóry, a także jej procesy regeneracyjne wpływa wiele czynników. Zalicza się do nich m.in. niewłaściwa pielęgnacja, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV czy dieta uboga w witaminy i minerały. Jakie więc zmiany pojawiają się na skórze w momencie nasilania się procesów starzenia? Oto wskazówki.
Proces starzenia się skóry obejmuje zjawisko przesuszania się cery. Wynika to z faktu, że gruczoły łojowe w tym czasie zmniejszają swoją aktywność. Następuje to po ukończeniu 30 roku życia. Zjawisko to przyczynia się do odwodnienia skóry, a także powoduje, że zmarszczki stają się bardziej widoczne.
Pojawianie się zmarszczek wynika z wieloletniego, a także dynamicznego wyrażania własnych emocji pod postacią uśmiechu, marszczenia się, mrużenia oczu i brwi powodując uszkodzenie kolagenu.
Fibroblasty obecne w skórze nieustannie produkują kolagen i elastynę. Jednak wraz z upływem czasu tracą tę możliwość, co objawia się zmniejszoną ich produkcją. W związku z tym skóra traci jędrność i elastyczność, staje się obwisła, a zmarszczki stają się jeszcze bardziej widoczne.
Po ukończeniu 40 roku życia skóra właściwa oraz tkanka podskórna stają się cieńsze. Po upływie kolejnych 10 lat proces ten nabiera tempa, a efektem tego jest bardziej obwisła skóra oraz znacznie większa utrata tkanki tłuszczowej.
Jednym ze składników skóry odpowiedzialnych za wychwytywanie patogenów oraz toksyn są receptory układu immunologicznego, do których zalicza się komórki Langerhansa. Jeśli dochodzi do ich zaniku nie możliwe staje się wychwytywanie sygnałów w momencie kiedy dochodzi do styczności z czynnikiem drażniącym.
Nieustannie upływający czas w sposób trwały odbija się na wyglądzie skóry, a zmiany jakie zachodzą w niej stają się coraz bardziej wyraźne. Widoczne jest to również w metabolizmie komórkowym, który staje się coraz wolniejszy. Zauważalny jest spadek produkcji energii przez komórki, co przekłada się na spowolnienie tempa ich procesów naprawczych.
Wraz z upływem lat zmniejszają się zdolności naprawcze naszego ciała, a co za tym idzie tempo mechanizmów obronnych komórek skóry również spowalnia. Jest to równoznaczne z tym, że proces gojenia się ran także zostaje spowolniony.
Postępujący proces starzenia się oddziałuje także na pracę gruczołów potowych, co przekłada się na trudności w procesie regulacji temperatury ciała oraz odczuwania ciepła i zimna.
Po ukończeniu 30 roku życia melanocyty spowalniają swoje funkcje. Obniża się zdolność skóry do walki z uszkodzeniami wywołanymi przez słońce, które często przyczyniają się do powstawania przebarwień.
Niektóre osoby posiadają predyspozycje do pojawiania się rozszerzonych porów, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne. Skóra staje się bardziej szorstka. Zjawisko to pojawia się na skutek atakowania kolagenu i elastyny przez wolne rodniki pochodzące ze światła słonecznego.
Proces starzenia się skóry wywołuje zmiany w naczyniach krwionośnych. W związku z tym na twarzy widoczne są zaczerwienienia, które zwykle występują w obrębie policzków i skrzydełek nosa. Są one efektem rozprzestrzeniania się uszkodzonych naczyń włosowatych znajdujących się tuż pod skórą.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Szczęście w nieszczęściu mam tłustą cerę, a na niej zmarszczki pojawiają się później 😉
Jedyne co Bogu nie wyszło to starość ?
Moja cera jest mieszana z tendencja do naczynek w obrębie nosa. Jak narazie nie mam problemów z powstawaniem zmarszczek 🙂
Niedawno przekroczyłam linię wieku, w którym powinno się już o tym na poważnie zacząć myśleć.