Wpływ nikotyny na skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wpływ nikotyny na skórę stanowi zagrożenie dla jej wyglądu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pomiędzy rokiem 2002 a 2005 problem ten występował aż u 30% osób dorosłych oraz 20% młodzieży.

Wpływ nikotyny na skórę

Dym tytoniowy

Dym tytoniowy powstaje na skutek niecałkowitego spalania tytoniu. W jego składzie występuje ponad 4300 związków chemicznych wykazujących działanie toksyczne, mutagenne oraz kancerogenne. Warto podkreślić, że dym tytoniowy bezpośrednio oddziałuje w jamie ustnej oraz w drogach oddechowych. Niektóre związki zaś absorbowane są w układzie krążenia docierając tą drogą do głębokich tkanek oraz narządów.

W składzie dymu tytoniowego znaleźć można policykliczne węglowodory aromatyczne, N-nitrozaminy, aminy aromatyczne, aldehydy, reaktywne formy tlenu, związki organiczne (styren, benzen, formaldehyd, aldehyd octowy, akroleina oraz związki nieorganiczne (związki chromu, arsenu, amoniak, tlenek azotu).

Zobacz również: Oczyszczanie z metali ciężkich.

Dym tytoniowy to jeden z największych źródeł reaktywnych form tlenu powodujący w komórkach stres oksydacyjny prowadząc do ich apoptozy. Efektem tego jest przyspieszony proces starzenia się skóry jak i całego organizmu.

Wpływ nikotyny na skórę

Spoglądając na skórę osób, które narażone są na działanie nikotyny można zauważyć specyficzne cechy twarzy palacza. Cera zyskuje szary koloryt, pojawiają się teleangiektazje oraz nieestetyczne przebarwienia skóry. Cechą charakterystyczną są widoczne zmarszczki wokół ust, które powstają na skutek pracy mięśnia okrężnego przy zaciskaniu ust podczas palenia papierosów.

Zmiany na skórze osoby palącej są efektem wielu zaburzeń wywołanych w organizmie. Prowadzi to do obniżenia poziomu witaminy A, C i E, które warunkują elastyczność oraz możliwości regeneracyjne skóry. Należy podkreślić, że spadek ilości witaminy E w skórze jest aż dwukrotnie szybsze u osób palących.

Nikotyna oraz inne związki obecne w dymie tytoniowym aktywują produkcję wolnych rodników. Przyczyniają się one do modyfikacji łańcucha DNA oraz uszkodzeń białka i lipidów błonowych. Cząsteczki te biorą udział w przyspieszaniu karcynogenezy, w wyniku czego dochodzi do zmiany aktywności enzymów komórkowych, receptorów błonowych oraz białek transportowych. Reaktywne formy tlenu negatywnie oddziałują również na keratynocyty, naczynia krwionośne oraz fibroblasty. Przekłada się to na uszkodzenie błon komórkowych keratynocytów, zaburzeń w produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo nikotyna przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje niedotlenienie i złe odżywienie komórek skóry. Głównym czynnikiem wpływającym na to jest zwiększone stężenie tlenku węgla we krwi, który łącząc się z hemoglobiną tworzy karboksyhemoglobinę. Dochodzi wówczas do zmniejszenia się prężności tlenu we krwi oraz tkankach. Z kolei podwyższone stężenie tlenku węgla zmniejsza perfuzję tkanek, które zajęte są ostrym stanem zapalnym.

U osób palących papierosy obserwuje się również zwiększenie lepkości krwi. Wiąże się to z proagregacyjnym działaniem nikotyny, a także zmniejszoną produkcją prostacyklin.

Pielęgnacja skóry palacza

Osoby palące papierosy, szczególnie kobiety oczekują od gabinetów kosmetologicznych zabiegów, których celem jest ukrycie lub zmniejszenie skutków długotrwałego palenia papierosów. W pielęgnacji gabinetowej warto więc zwrócić uwagę na właściwości kosmetyków, których stosowanie powinno wpływać na poprawę kondycji skóry. Ponadto kobiety z tzw. cerą nikotynową powinny być poinformowane o właściwiej pielęgnacji domowej. Jej podstawą jest dokładne oczyszczanie, które powinno być przeprowadzane zarówno rano jak i wieczorem. W codziennym demakijażu warto zwrócić szczególną uwagę na ruchy oczyszczania skóry oraz ich intensywność.

Warto podkreślić istotną funkcję stosowania toniku, którego zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH skóry. Należy jednak unikać toników na bazie alkoholu, ze względu na mocny charakter wysuszający skórę, który jednocześnie wzmaga produkcję sebum. Pozytywne efekty dla skóry nikotynowej przynosi korzystanie z peelingów enzymatycznych, gommage, które usuwają martwe komórki naskórka oraz poprawiają jej mikrokrążenie. Oprócz tego zaleca się stosowanie maseczek o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i dotleniającym.

Osoby z cerą palacza powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację okolic oczu oraz ust, stosując przeznaczone do tych okolic kremy oraz serum. Najlepszym rozwiązaniem są produkty na dzień z obecnością filtrów przeciwsłonecznych, z kolei na noc kremy odżywczo – regenerujące.

W pielęgnacji gabinetowej z kolei zaleca się wykonywanie masażu twarzy i dekoltu, który pobudzi mikrokrążenie, dotleni komórki, odblokuje ujścia gruczołów łojowych, usunie warstwę martwych komórek naskórka, a także zwiększy aktywność fibroblastów przyczyniając się do produkcji kolagenu, a co za tym idzie spłycenia drobnych zmarszczek.

Zaleca się również peelingi chemiczne w wysokich stężeniach, które cechują się głęboką penetracją w warstwy skóry. Alternatywą dla peelingów chemicznych jest m.in. mikrodermabrazja, która dzięki regularności stosowania wpływa na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Poprawa stanu skóry nie następuje tylko w warstwach naskórka, ale również w obrębie skóry właściwej.

U osób z cerą palacza zaleca się również peeling kawitacyjny w połączeniu z sonoforezą. Zabieg dogłębnie oczyszcza cerę, poprawia mikrokrążenie krwi oraz dotlenia komórki skóry czyniąc ją jaśniejszą i bardziej wypoczętą.

Szybsze i trwalsze efekty można uzyskać wykonując mezoterapię igłową lub bezigłową. Zabieg przyczynia się do pobudzenia procesów regeneracyjnych, wygładzenia zmarszczek, nawilżenia skóry oraz zwiększenia jej elastyczności i jędrności.

Podsumowanie

Bez wątpienia nikotyna wywiera negatywny wpływ na kondycję skóry jak i zdrowie człowieka. Osoby palące wyglądają na osoby starsze niż są w rzeczywistości, ich skóra w szybszy sposób starzeje się, a zdrowie ulega pogorszeniu. W związku z tym współczesna kosmetologia oraz medycyna estetyczna wychodzi na przeciw swoim klientom, aby móc poprawić ich wygląd, a co za tym idzie samopoczucie, komfort życia oraz pewność siebie.

Bibliografia

  1. Banasiak E., Kosmetologia Estetyczna, Zasady pielęgnacji skóry osób narażonych na nikotynę, 3/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. Nikotyna przyczynia sie nie tylko do utraty zdrowia, ale także nasza skóra też na tym cierpi. Dobrze, że nie jestem osobą palącą. 🙂

  2. Cieszy mnie, że coraz mniej osób pali. Niestety, w innych krajach nie jest tak kolorowo- z tego co obserwuję na Węgrzech pali o wiele więcej osób .

  3. Ten artykuł to kolejny dobry argument by zrezygnować bądź ograniczyć palenie. Bardzo dobry tekst, zwracający uwagę na skutki palenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *