
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Włosy tłuste stanowią trudną odmianę, ponieważ żadna z fryzur nie jest w stanie utrzymać się na nich długo. Ponadto nie wyglądają korzystnie, ze względu na pozbawioną objętość oraz utratę blasku. Przyczyn powstawania tłustych włosów jest wiele, jednak obecnie istnieje szeroki wachlarz metod pozbycia się tego przykrego problemu.
Włosy tłuste spowodowane są nadmierną produkcją sebum (łoju skórnego) czyli naturalnej substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwiej. Zarówno dermatolodzy jak i trycholodzy twierdzą, że skłonność do przetłuszczania się włosów może przyczyniać się do problemów z włosami tj. wypadanie włosów czy łupież.
Produkcja sebum odbywa się w gruczołach łojowych, na których pracę wpływają:
W wyniku aktywności androgenów gruczoły łojowe zyskują odpowiednią wielkość, a także regulowana jest ilość produkowanego łoju. Sebum wnika do mieszka włosowego powodując natłuszczenie łodygi włosa oraz skóry wokół niego.
Oprócz tego łój skórny spełnia również następujące funkcje:
Włosy tłuste mogą być również wynikiem:
Wskazówka
Bez względu na to, czy schorzenie uwarunkowane jest genetycznie, czy wynika z innych przyczyn, nieprawidłowy dobór kosmetyków w pielęgnacji włosów może powodować tłustość fryzury. Dodatkowo nawet suche włosy, które poddawane są nieregularnemu myciu i pielęgnacji mogą wywołać w sobie tendencję do częstego przetłuszczania się.
Na wzmożoną pracę gruczołów łojowych w dużym stopniu wpływa codzienna dieta. W szczególności produkty pikantne i duża ilość kofeiny. Ponadto znaczną rolę odgrywa tu permanentny stres oraz niektóre choroby (neurologiczne czy hormonalne tj. nadczynność tarczycy). Nadmiar produkcji sebum wzmaga również kontakt z chlorowaną wodą.
Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest zapewnienie równowagi w wytwarzaniu sebum, co spowoduje zmniejszenie częstotliwości mycia włosów. Należy robić to rzadko, ponieważ myjąc głowę dajemy sygnał gruczołom do pracy na nowo. W związku z tym początkowo warto myć włosy co 2 dzień. Jeśli poprawa szybko nastąpi wówczas warto przez kolejny dzień wstrzymać się od ponownego mycia. Warto w tym czasie korzystać z suchego szamponu lub talku kosmetycznego, który zniweluje efekt błyszczenia się włosów.
Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie szamponów z SLS (składnikami wysuszającymi ich strukturę). Warto skupić się na szamponach naturalnych, bazujących na mieszankach ziołowych. Na włosy tłuste zaleca się: czarną rzepę, pokrzywę, aloes, łopian, miętę, mydlnicę lekarską.
W zapobieganiu przetłuszczania się włosów należy zachowywać higienę kosmyków oraz ograniczać dostęp zarazków do skóry głowy. W tym celu należy regularnie czyścić szczotkę do włosów mydłem oraz szamponem, a także co dwa tygodnie wymieniać ręcznik oraz pościel. Nie należy zapominać również o zachowaniu czystości prostownicy oraz innych urządzeń do stylizacji włosów.
Włosy należy rozczesywać rano i wieczorem, jednak w ciągu dnia warto pozostawić je w spokoju. Należy unikać ciągłego poprawiania ich brudnymi rękoma oraz zabawy pojedynczymi kosmykami.
W przypadku częstego suszenia włosów warto wykonywać tę czynność z odległości 20 cm i korzystać głównie z chłodnego strumienia powietrza. Natomiast podczas ich mycia, warto płukać je letnią wodą, ponieważ zbyt gorąca powoduje aktywację gruczołów łojowych.
W pielęgnacji włosów najważniejsze jest ich nawilżanie. Większość z nas robi tu duży błąd, który polega na unikaniu nawilżania ze względu na strach przed jeszcze większym przetłuszczaniem się kosmyków. Niestety, nic bardziej mylnego. Wstrzymywanie się od ich nawilżania sprawia, że włosy w naturalny sposób bronią się, produkując większą ilość łoju. Z tego względu warto myć włosy szamponem ziołowym, z kolei końcówki należy nawilżać stosując odżywkę lub maskę.
Składniki:
Przygotowanie
Z cytryn należy wycisnąć sok, a następnie wetrzeć go we włosy i pozostawić na 20 minut. Następnie włosy należy spłukać letnią wodą. Dzięki takiemu zabiegowi skóra głowy zyskuje świeżość, a stany zapalne zmniejszają się. Maseczkę z cytryny należy stosować raz w miesiącu.
Składniki:
Przygotowanie
Garść liści pokrzywy należy zalać spirytusem i przechowywać w zamkniętym słoiku przez dwa tygodnie. Po upływie tego czasu płyn należy przecedzić. Tak otrzymaną płukankę należy wcierać we włosy wieczorem.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły