Włosy tłuste – jak o nie dbać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy tłuste stanowią trudną odmianę, ponieważ żadna z fryzur nie jest w stanie utrzymać się na nich długo. Ponadto nie wyglądają korzystnie, ze względu na pozbawioną objętość oraz utratę blasku. Przyczyn powstawania tłustych włosów jest wiele, jednak obecnie istnieje szeroki wachlarz metod pozbycia się tego przykrego problemu.

Włosy tłuste - jak o nie dbać?

Włosy tłuste

Włosy tłuste spowodowane są nadmierną produkcją sebum (łoju skórnego) czyli naturalnej substancji wytwarzanej przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze właściwiej. Zarówno dermatolodzy jak i trycholodzy twierdzą, że skłonność do przetłuszczania się włosów może przyczyniać się do problemów z włosami tj. wypadanie włosów czy łupież.

 

Produkcja sebum odbywa się w gruczołach łojowych, na których pracę wpływają:

 • czynniki genetyczne;
 • męskie hormony płciowe (androgeny).

W wyniku aktywności androgenów gruczoły łojowe zyskują odpowiednią wielkość, a także regulowana jest ilość produkowanego łoju. Sebum wnika do mieszka włosowego powodując natłuszczenie łodygi włosa oraz skóry wokół niego.

Oprócz tego łój skórny spełnia również następujące funkcje:

 • zachowuje połysk włosów i ich elastyczność;
 • osłania włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych;
 • chroni przed utratą wody ze struktury włosa.

 

Włosy tłuste mogą być również wynikiem:

 • uwarunkowań genetycznych;
 • niewłaściwej pielęgnacji włosów;
 • zbyt rzadkiego i nieregularnego mycia włosów.

Wskazówka

Bez względu na to, czy schorzenie uwarunkowane jest genetycznie, czy wynika z innych przyczyn, nieprawidłowy dobór kosmetyków w pielęgnacji włosów może powodować tłustość fryzury. Dodatkowo nawet suche włosy, które poddawane są nieregularnemu myciu i pielęgnacji mogą wywołać w sobie tendencję do częstego przetłuszczania się.

Czym charakteryzują się włosy tłuste?

 • błyszczeniem i sklejaniem przy skórze głowy;
 • są płaskie i oklapnięte;
 • ich końcówki często są suche;
 • ich wygląd zmusza do codziennego mycia głowy;
 • po dotknięciu skóry suchym placem odczuwalny jest tłusty odczyn, który może być połączony z nieprzyjemnym zapachem łoju.

Co przyczynia się do nadmiernej pracy gruczołów łojowych?

Na wzmożoną pracę gruczołów łojowych w dużym stopniu wpływa codzienna dieta. W szczególności produkty pikantne i duża ilość kofeiny. Ponadto znaczną rolę odgrywa tu permanentny stres oraz niektóre choroby (neurologiczne czy hormonalne tj. nadczynność tarczycy). Nadmiar produkcji sebum wzmaga również kontakt z chlorowaną wodą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak dbać o włosy tłuste?

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest zapewnienie równowagi w wytwarzaniu sebum, co spowoduje zmniejszenie częstotliwości mycia włosów. Należy robić to rzadko, ponieważ myjąc głowę dajemy sygnał gruczołom do pracy na nowo. W związku z tym początkowo warto myć włosy co 2 dzień. Jeśli poprawa szybko nastąpi wówczas warto przez kolejny dzień wstrzymać się od ponownego mycia. Warto w tym czasie korzystać z suchego szamponu lub talku kosmetycznego, który zniweluje efekt błyszczenia się włosów.

Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie szamponów z SLS (składnikami wysuszającymi ich strukturę). Warto skupić się na szamponach naturalnych, bazujących na mieszankach ziołowych. Na włosy tłuste zaleca się: czarną rzepę, pokrzywę, aloes, łopian, miętę, mydlnicę lekarską.

W zapobieganiu przetłuszczania się włosów należy zachowywać higienę kosmyków oraz ograniczać dostęp zarazków do skóry głowy. W tym celu należy regularnie czyścić szczotkę do włosów mydłem oraz szamponem, a także co dwa tygodnie wymieniać ręcznik oraz pościel. Nie należy zapominać również o zachowaniu czystości prostownicy oraz innych urządzeń do stylizacji włosów.

Włosy należy rozczesywać rano i wieczorem, jednak w ciągu dnia warto pozostawić je w spokoju. Należy unikać ciągłego poprawiania ich brudnymi rękoma oraz zabawy pojedynczymi kosmykami.

W przypadku częstego suszenia włosów warto wykonywać tę czynność z odległości 20 cm i korzystać głównie z chłodnego strumienia powietrza. Natomiast podczas ich mycia, warto płukać je letnią wodą, ponieważ zbyt gorąca powoduje aktywację gruczołów łojowych.

W pielęgnacji włosów najważniejsze jest ich nawilżanie. Większość z nas robi tu duży błąd, który polega na unikaniu nawilżania ze względu na strach przed jeszcze większym przetłuszczaniem się kosmyków. Niestety, nic bardziej mylnego. Wstrzymywanie się od ich nawilżania sprawia, że włosy w naturalny sposób bronią się, produkując większą ilość łoju. Z tego względu warto myć włosy szamponem ziołowym, z kolei końcówki należy nawilżać stosując odżywkę lub maskę.

Domowe sposoby na włosy tłuste

1. Maseczka cytrynowa.

Składniki:

Przygotowanie

Z cytryn należy wycisnąć sok, a następnie wetrzeć go we włosy i pozostawić na 20 minut. Następnie włosy należy spłukać letnią wodą. Dzięki takiemu zabiegowi skóra głowy zyskuje świeżość, a stany zapalne zmniejszają się. Maseczkę z cytryny należy stosować raz w miesiącu.

2. Płukana z pokrzywy.

Składniki:

 • świeże liście pokrzywy;
 • 1 szklanka spirytusu.

Przygotowanie

Garść liści pokrzywy należy zalać spirytusem i przechowywać w zamkniętym słoiku przez dwa tygodnie. Po upływie tego czasu płyn należy przecedzić. Tak otrzymaną płukankę należy wcierać we włosy wieczorem.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *