Wieczorna pielęgnacja skóry jest równie ważna jak poranna. To właśnie nocą cera intensywnie się regeneruje, odzyskuje siły i blask. W związku z tym również wieczorem powinniśmy o nią odpowiednio dbać. Jak właściwie przygotować skórę na noc?
Wieczorna pielęgnacja twarzy
Wieczorna pielęgnacja twarzy powinna opierać się przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu skóry. Dlatego też tuż przed pójściem spać należy wykonać dokładny demakijaż twarzy mleczkiem lub żelem do mycia, a następnie zastosować odpowiednią pielęgnację do własnego rodzaju skóry. W składzie preparatów do oczyszczania powinny znaleźć się związki o działaniu łagodzącym, które przynoszą skórze ulgę po całym dniu. Będzie to więc aloes, rumianek, czy panthenol.
Kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniego kremu lub serum. Na noc zaleca się użycie silnie odżywczego lub nawilżającego preparatu zarówno do twarzy jak i na okolice oczu.
Kremy na noc powinny zawierać:
- retinol – regeneruje naskórek i działa odmładzająco;
- kwasy owocowe – rozjaśniają cerę oraz odblokowują jej pory;
- koenzym Q10 – usuwa wolne rodniki oraz ujędrnia skórę;
- witaminę E – zwalcza wolne rodniki.
W pielęgnacji nocnej warto zastosować również hydrolaty oraz naturalne oleje, które są związkami silnie odżywczymi. Do najbardziej wartościowych zalicza się olej arganowy, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej rokitnikowy, olej z dzikiej róży. Naturalne oleje warto nakładać jednocześnie z hydrolatem. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się woda różana, hydrolat z drzewa herbacianego oraz hydrolat z lawendy.
W wieczornej pielęgnacji skóry dużą rolę odgrywają również maski, które nawilżają, odżywiają, regenerują. Ich obecny wybór na rynku jest bardzo szeroki. Warto jednak zdecydować się na takie, które polecane są szczególnie w pielęgnacji nocnej. Mogą to być maski algowe czy maski w płacie.
Ciekawostka
Noc to idealna pora na odżywienie skóry oraz jej regenerację. Pomiędzy godziną 1.00, a 2.00 w nocy organizm pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń, skóra zaś absorbuje składniki aktywne z kosmetyków (serum lub kremu), a włókna kolagenowe i elastynowe regenerują się. Wyrównuje się również poziom wody w tkankach oraz odbudowuje się warstwa ochronna naskórka. Około godziny 3.00 w nocy podnosi się ciśnienie oraz temperatura organizmu, z kolei tkanki stają się dobrze dotlenione oraz bardziej elastyczne.
Jak dbać o skórę w nocy?
Do najważniejszych czynników warunkujących prawidłową kondycję skóry należy:
- złuszczanie naskórka – etap złuszczania to nieodłączny element pielęgnacji skóry. Bez jego wykonania wszystkie odżywcze preparaty w postaci kremów czy serum nie spełniłyby swojej funkcji. Dzięki regularnym peelingom pozbywamy się martwych komórek naskórka, odświeżając tym skórę, a także ułatwiając dotarcie składników odżywczych w głębsze jej warstwy;
- wysypianie się – minimalny, a więc 6-8 godzinny sen pozwoli zadbać o skórę i sprawi, że rano będzie wyglądać na świeżą i wypoczętą;
- zmywanie makijażu – demakijaż skóry jest podstawą nocnej pielęgnacji. Pozostawienie go na całą noc może przyczynić się do powstawania wykwitów skórnych oraz szybszego jej starzenia się;
- spanie na dwóch poduszkach – podczas snu warto posiadać lekko uniesioną głowę, tak aby znajdowała się nieco wyżej od reszty ciała. Dzięki temu limfa będzie transportowana w dół, zamiast kumulować się w obrębie oczu lub na całej twarzy.
Podsumowanie
Wieczorna pielęgnacja twarzy to klucz do utrzymania prawidłowej kondycji skóry w ciągu dnia. Permanentne stosowanie wyżej wymienionych kroków przyczyni się nie tylko do lepszego wyglądu, ale również jest w stanie wpłynąć na zahamowanie jej procesów starzenia się.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |